Online Satışta Püf Noktaları

Online satışta püf noktaları, internette ürün pazarlamasında önemsememiz gereken ve tüketici memnuniyeti ile iyi referanslar edinmemizi sağlar.

Online Satışta Püf Noktaları
17.08.2020
63
A+
A-

İnternet üzerinden satış pratik, masrafsız bir yoldur fakat ürünleri pazarlarken dikkat edilmesi gereken önemli hususlar bulunur. Online satışta püf noktaları, internette ürün pazarlamasında önemsememiz gereken ve tüketici memnuniyeti sonucu iyi referanslar edinmemizi sağlayan konulara dikkat çeker.

İnternet Sitesinin Tasarımı

Öncelikle satış yapacağımız web sitesinin görselliği abartılı olmadan, dikkat çekici olabilmesi önemlidir. Bu tasarımda tüketici istediği her alana rahatlıkla ulaşabilmeli, siteden uzaklaşmaya sebep olacak karmaşık tasarım tercih edilmemelidir. Kategorilendirme mutlaka olmalıdır, tüketici sitede istediğini rahatça bulabilmelidir. Ürün görselleri ve açıklamaları yüklenirken hızlı olmalıdır. Bu nedenle e ticaret sitesinin mobil versiyonu önemlidir.

Ürün ve kampanyaların ana sayfada görünüş itibarı ile dikkat çekici olması müşteri potansiyelini de artırabilecektir. Bir mağazaya gidildiğinde düzenli ve her ürünün rahat bulunabildiği bir yer memnun ayrılmamızı sağlar. Bu nedenle tasarımı bir mağaza düzeninde olan ve ürünlere kolay ulaşabilmeyi sağlayan bir online site pazarlamayı etkin hale getirecektir.

Ürün Tanıtımı

Online siteyi ziyaret eden tüketiciler, ürünü aradıklarında rahatlıkla ulaşabilmelidir. Online satışta püf noktaları arasında ürünün özellikleri ile ilgili verilen bilgilerle tüketiciler ürünle ilgili ekstra bir araştırmaya gerek duymamalıdır. Bu nedenle anlaşılabilir açıklamalar önemlidir.

Ürün Görselleri

Ürün satışında tüketicilerin ilk izlenimi ürünün akılda kalması anlamında önemlidir.Online satışta püf noktaları arasında ürün görselleri de bulunur ve tüketicilerin ürünü birebir görme şansı olmadığı için kullanılan görseller net ve yüksek çözünürlükte olmalıdır. Görsellerin ilk bakışta tam olarak anlaşılamaması tüketicilerin ilgisini azaltacak, ürün sayfasını incelemekten vazgeçmelerine neden olacaktır.

Yorumların İncelenebileceği Bir Blog

İnternet üzerinden alışverişlerde tüketicilerin ürünü inceleme dışında önem verdikleri diğer husus, ürünü kullananların yapmış oldukları yorumlardır. İster olumlu ister olumsuz olsun yorumlara mutlaka yer verilmeli, tüketiciler ticaretin şeffaflık ve dürüstlük etrafında yapıldığından emin olmalıdır.

E-Posta Kişiselleştirme

Online satıştan sonra maillerin kişiye özel hale getirilmesi müşteri memnuniyeti sağlayacaktır. Genel olarak gönderilen reklamlardan ziyade isimle hitap edilen reklam ve tanıtımlar online sitemize daha fazla rağbet olmasını sağlayacaktır.

Online alışveriş sitesini ziyaret eden müşterilerin sepetlere attıkları ürünler ya da sepete atıp sonradan almaktan vazgeçtikleri ürünler bize o tüketicilerin tercihleri konusunda bilgi verir. Online satışta püf noktaları düşünüldüğünde bu şekilde ürün renk ve tercihleri ile ilgili bilgi edinmiş olur, ürünler ile ilgili bilgilendirme yaparken kişiselleştirilmiş maillerde onların zevk ve tercihine göre çalışma yapılır.Böylelikle her kullanıcıya genel bir mail gönderilmemiş olur, kişiye özel maillerle pazarlama daha çekici ve memnuniyet sağlayıcı bir hale getirilir.

İletişim Kolaylığı

Online site ziyaretçileri kafalarında oluşan sorulara cevap bulmak isteyecektir. Bu sebeple canlı bir destek hattı ya da telefon numarası, watsapp yolu ile mutlaka iletişim kanalları ulaşılabilir olmalıdır. Seri bir şekilde soru ve sorunlara çözüm bulunmalıdır.

Online Sitenizi Anlatan Bir Bölüm

Online satışa neden, nasıl başlandığını anlatan bir hakkımızda bölümü olmalıdır. Bu bölüm siteyi merak eden ziyaretçilere bir nevi kendini tanıtmadır. Hakkımızda yazısını hazırlarken kurumsal bir yaklaşım ya da daha samimi bir dil kullanma tercih edilebilir.

Çeşitli Ödeme Seçenekleri

Müşterilere sadece havale/eftya da sadece kredi kartı değil bu seçeneklerin hepsi sunulmalı, tüketiciye nasıl ödeme yapacağı konusunda problem yaratacak sınırlı tercihlerle kalınmamalıdır. Sınırlı ödeme seçenekleri müşteriyi almak istediği üründen vazgeçirecektir.

Online Sitede Sosyal Medya Paylaşımları Olanağı

Ürünü sattıktan sonra müşterilerin bunu sosyal medyada paylaşmaları hem ürünün reklamı açısından hem de müşterilerin bu paylaşımı kolaylıkla yapabilmeleri adına önemlidir. Sosyal medyanın yaygın olduğu ve her türlü bilgiye bu yolla ulaşılabildiği düşünülürse online satışta püf noktaları arasında sosyal medyanın önemi yadsınamaz. Satılan ürünün pek çok insana ulaşması ve tanıtımı anlamında reklam kadar etkili bir yoldur.

Özetle E-Ticaret Püf Noktaları

  • Ürün başlıklarınız ve açıklamalarınız net olsun
  • Yüksek kaliteli ve uygun ürün görselleri kullanın
  • Ürünler hakkında bir blog oluşturun
  • Ürün satışı altında ve ürün sayfanızda müşteri kullanıcı deneyim ve yorumlarına izin verin
  • E-Ticaret sitenizin tasarımı kullanıcı deneyimine uygun olmalıdır
  • Kişiselleştirilmiş elektronik posta kullanın
  • Müşterileriniz size kolaylıkla ulaşabilmeli
  • Ödeme seçenekleriniz geniş olmalı
  • Ürün sayfanızda mutlaka sosyal paylaşım butonları olmalı.
  • Şeffaf olun, hakkınızda sayfası oluşturun.

Online kanallar ile satış yapma ile ilgili tecrübesi olanlar, lütfen ilave edecekleriniz var ise aşağıda yer alan yorum kutusuna yazmaktan çekinmeyin.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Girişim Haber @ 2020