5 Yaşına Giren Dolap’ın Öne Çıkan Verileri

Toplam 1,4 milyon aktif bireysel satıcı, Dolap üzerinden aylık ortalama 900 lira kazanç elde ediyor

5 Yaşına Giren Dolap’ın Öne Çıkan Verileri
19.07.2021
34
A+
A-

McKinsey’nin yaptığı araştırmaya göre son birkaç senede satılan giysi ve aksesuar adedinin ikiye katladığı ancak dolaplarda duranların yüzde 40’ının neredeyse hiç giyilmediği ortaya kondu. İkinci el kullanmak sadece sürdürülebilirlik açısından değil, farklı tarzları denemeyi isteyen kitleleri de çekiyor. Evlerde bulunan ürünlerin yeniden dağıtıma çıkmasını sağlayan ikinci el platformlarla, dolaptaki kalem sayısı azalırken bir sonraki alışverişte daha dikkatli ürün seçimi de yapılıyor.

Dakikada 45 ürün satışı
2016 yılından bu yana satıcılar ikinci el platformu Dolap, 5’inci yılında ikinci el eşya satışı ve platforma ilişkin verilerini açıkladı. 1 milyar 450 milyon lira tutarında, 22.4 milyon adet ürün satışı gerçekleştirdi. Her gün yaklaşık 300 bin yeni ürünün eklendiği platformda aylık 2 milyon üzerinde ürünün satışına aracılık ediyor. Toplam 1,4 milyon aktif bireysel satıcı, Dolap üzerinden aylık ortalama 900 lira kazanç elde ediyor. 2022 yılında satıcıların platform üzerinden 7 milyar liralık ürün satışı gerçekleştirmesi hedefleniyor.

Dolap, kullanıcılarının istedikleri giysi ve eşyaları tekrar dolaşıma sokmasına aracılık ederken, kaynakların verimli kullanılmasını sağlıyor. Aynı zamanda Dolap, Türkiye’de paylaşım ekonomisi bilincinin artmasına da katkıda bulunuyor. 24 milyon üyesi, 5 ana kategoride 53 milyon ürün ve 16 milyondan fazla mobil indirme ile Türkiye’de ikinci el ürün pazarına öncülük eden Dolap’ta, bugün yaklaşık 470 bini ev kadını olmak üzere 1.4 milyon aktif bireysel satıcı bulunuyor.

Kullanıcıların yüzde 85’i kadın
Bölgesel kalkınmayı da destekleyen Dolap’ta satıcıların yüzde 42’si, alıcıların ise yüzde 48’i üç büyük il dışında bulunuyor. Dolap kullanıcılarının yüzde 44’ü 25-34 yaş aralığında yer alıyor. Kullanıcılarının yüzde 30’unu ev hanımlarının oluşturduğu Dolap’ta, ev hanımlarını yüzde 25 ile özel sektör çalışanları ve öğrenciler izliyor.

Dolap üzerinden en çok satılan ürünler pantolon, günlük elbise, spor ayakkabı, bluz, gömlek, tshirt, sweatshirt olurken, aynı zamanda Dolap lüks markalara çok daha kolay ve uygun fiyatla ulaşılmasına da aracılık ediyor. Lüks marka ürünlerin satışları tüm satışlar içinde önemli bir pay alırken, platformda en çok tercih edilen lüks markalara ait ürünler olarak çanta ve cüzdan öne çıkıyor.

Kurulduğu günden bu yana özellikle kadınlara hem sosyal hem de ekonomik fayda sağlayan Dolap’ın kullanıcılarının yüzde 85’i kadınlardan oluşuyor. Dolap ekibin ise yüzde 63’ü kadınlardan meydana geliyor. Dolap, teknoloji ve pazarlama gücüyle başta kadınlar olmak üzere tüm kullanıcılarının satışlarına destek oluyor.

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Girişim Haber @ 2020