B2B Nedir? B2B Nasıl Kurulur?

Bu makalemizde B2B Nedir? ve B2B nasıl kurulur konularında açıklayıcı ve inceleyici makale yer almaktadır. Bu makale B2B adına rehber konumundadır.

B2B Nedir? B2B Nasıl Kurulur?
17.09.2020
182
A+
A-

B2B Nedir? B2B günümüz e-ticaret modellerinin ve seçeneklerinin arasında bulunuyor ve kendine özgü oldukça avantajlı özellikler içermekte. B2B bu iş modellerinin arasında oldukça önemli bir tercih olarak öne çıkmakta ve bir çok kişi tarafından tercih edlien bir model olmakta. B2B iş modeli olarak hem geleneksel yollarda tercih edilmekte hem de online ticaret sistemlerinde kullanılmaktadır.

B2B nedir?

B2B ‘nin İngilizce dilinde karşılığı “Business to Business” kelimesi olarak geçmektedir. Türkçe olarak kendi dilimize çevirdiğimizde ise ” İşletmeden işletmeye” olarak çevirebiliriz. B2B bir çok iş modellerinden biri ve bu iş modelinde firmalar doğrudan tüketicilere ulaşmak yerine perakende satışı tercih eden yani toplu ürün satın alan firmalara ulaşırlar. Bu iş modelinin işletmeden işletmeye olarak telaffuz edilmesinin nedeni de budur. B2B nedir? Dendiğinde doğru telaffuz ile kendi cevabınızı verebilmeniz mümkün.

Bu iş modelinde hem toptan ürün alım satım yapan yani perakende alım satımı tercih eden firmaların yanında üretici firmalara da satış yapmayı tercih edebiliyorlar. Bu nedenle bu iş modelinin farklı modelleri bulunmaktadır.

B2B Modelleri

Ürün Tabanlı B2B

Bu model türünde adını da baz alırsak normal bir ürünün alım ve satım işlemleri üzerinden ticaret yapılmaktadır. Fiziki yani elle tutulan tüm ürünler bu modelin içeriğinde bulunur. Kıyafet, kozmetik vb. birçok alan bu modelin içinde barınır.

Servis Tabanlı B2B

B2B nedir? Sorusuna cevap olarak diğer B2B modellerinden biri de servis tabanlı B2B ‘dir. Bu iş modelinde ise fiziksel ürünler yerine hizmet odaklı ürünler olacaktır. Bu hizmetler müşteri olan firmanın sorunlarına çözüm niteliğinde de olabilir. Asıl odak bu konu üzerinedir. Pazarlama veya reklam gibi finansal çözüme odaklı hizmet sunan firmalar bu iş modeline örnek olarak gösterilebilecek firmalar arasındadır. İsminde de anlaşıldığı üzere servis yani hizmet sunmak ve ihtiyaçlara yönelik çözümler sunmak bu modelin nihai amacıdır.

Yazılım Tabanlı B2B

Bu modelde ise yine çözüm sunan, problem çözen bir yapı ile karşılaşıyoruz. Yazılım odaklı çözümlerin sunulduğu bu modelde genel iş tanımı olarak firmaların arzu ettiğini ve problemlerine çare olacak yazılımsal çözümler sunmak diyebiliriz. Firmalara doğrudan ihtiyaçlarına yönelik yazılımsal çözüm üretilir. Müşteri ilişkileri yazılımları, yönetim üzerine yazılımlar, pazarlama ve otomasyon yazılımları gibi çözümler sunan yazılımlar firmalar için tercih edilen yazılımlar arasındadır.

B2B Nasıl Kurulur?

B2B nedir? Sorusundan sonra gelen diğer başka bir soru da B2B nasıl yapmaya başlanır veya kurulum aşamaları nelerdir gibi sorulardır. B2B yapmaya başlarken geleneksel yöntemlerin yanında e-ticaret siteleri mantığında benzer şekilde internet üzerinden satışlar yapabilmeniz de mümkün ve seçenekler dahilinde. B2B kurulumunuzu yapmadan önce bu iki seçenek arasından sizin için uygun olanı seçebilirsiniz. B2B’de satışlarınızı artırabilmek sizin temel amacınız haline gelmeli ve bu yolda doğru tercihler yaparak stratejinizi belirlemelisiniz. Bu başladığınız işin verimliliği açısından oldukça önemlidir.

Hedef kitlenizi ve müşteri kitlenizi belirleyerek doğru kitlelere ulaşmak ve doğru firmalara yönlendirebilmek için bu aşamada oldukça dikkatli olmalı ve kitlenizi düzgün oluşturmalısınız. Sattığınız ürünlere olan ilgi ve talep konusunda doğru firmaları belirleyerek bu firmaların kullandığı yöntemleri ve iletişim araçları gibi tercihlere dikkat ederek onlara ulaşmanız bu süreç açısından oldukça sağlıklı sonuçlar doğuracaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Girişim Haber @ 2020