Comparisonator Platformu ile Sporcuların Performansı Analiz Ediliyor

"Comparisonator platformu", Scouting Uzmanı Tarkan Batgün’ün öncülüğünde, Boğaziçili lisans öğrencileri Furkan Yağız ve Umut Baran Zorlu’nun yoğun emekleriyle yaklaşık iki yıl önce kuruldu.

Comparisonator Platformu ile Sporcuların Performansı Analiz Ediliyor
17.07.2020
63
A+
A-

Boğaziçi Üniversitesi Dreambu Kuluçka Merkezinde faaliyet gösteren ve aynı zamanda Futbol Teknolojileri İnkübasyon Merkezi guttobizLAB’in de girişimlerinden biri olan “Comparisonator platformu“, Scouting Uzmanı Tarkan Batgün’ün öncülüğünde, Boğaziçili lisans öğrencileri Furkan Yağız ve Umut Baran Zorlu’nun yoğun emekleriyle yaklaşık iki yıl önce kuruldu. Ücretli üyelikle hizmet sunan platform, 271 dünya liginden binlerce sporcunun performansını tüm ayrıntılarıyla analiz ederek, kolay ve anlaşılır arayüzü ile karşılaştırma imkanı sağlıyor.

Profesyonelleri hedefleyen platform şimdiden Beşiktaş, Galatasaray gibi futbol kulüplerinin yanı sıra, Fortuna Sittard, KV Mechelen ve Rapid Wien gibi Avrupalı takımlar tarafından da kullanılmakta. Boğaziçi Üniversitesi Kurumsal İletişim Ofisi’nin sorularını yanıtlayan öğrencilerin hedefiyse dünyadaki transfer süreçlerini değiştirmek, teknoloji tabanlı olacak şekilde dönüştürmek ve ülkemizin teknoloji ihracatına katkı sağlamak.

Kolay ve Ayrıntılı Karşılaştırma İmkanı

Umut Baran Zorlu, platformda takım ve oyuncu bazında ayrıntılı karşılaştırmaların mümkün olduğunu söylüyor. Kendini veri bilimi sevdalısı olarak tanımlayan Zorlu, Comparisonator platformu ile yapılabilecek işlemleri şöyle anlatıyor:

“Platformda yaklaşık 4 bin kulüp ve bu kulüplerde yer alan binlerce oyuncusunun güncel ve geçmiş yıllardaki performans verileri yer alıyor. Bu veriler sayesinde birkaç tıkla oyuncu ve takımlar arasında karşılaştırma yapmanız mümkün. Örnek olarak vermek gerekirse; Sivasspor’da orta sahada forma giyen Mert Hakan Yandaş’ın pas ve asist yüzdelerini, hatta 3. bölgeye yaptığı başarılı pasları gibi detaylı istatistikleri, sanal transfer özelliğimiz sayesinde Hollanda’nın liginde benzer ya da aynı mevkide oynayan futbolcular arasında görebilirsiniz. Aynı ligdeki sporcular için de benzer işlemleri yapabilir, lig süresince oyuncuların performanslarını ligin geri kalanıyla karşılaştırarak performans takibi ve rakip analizi yapma kabiliyetiniz mevcut. Platformu diğer mevcut alternatiflerinden ayıran özelliği, saatler süren karşılaştırma analizlerini çok hızlı birşekilde,  saniyeler içerisinde yapabilme kabiliyetimiz. Ayrıca veri analizinde uzman olmayan tüm kullanıcılar da sade ve anlaşılır yapısı nedeniyle kolayca çıkarımlar yapmak mümkün. Transfer süreçlerinde rol alan karar vericiler içinse takımlarının ihtiyaçlarını ve bunlara hitap eden oyuncuları tespit etmek mümkün. Platformumuzla dünyadaki transfer süreçlerini teknoloji tabanlı olacak şekilde dönüştürürken ülkemizin teknoloji ihracatına katkı sağlamak istiyoruz.”

Comparisonator Platformu Transferlerde Tercih Ediliyor

Platformun diğer kurucusu Furkan Yağız ise yaklaşık 2 yıldır yoğun emek harcayarak Comparisonator için çalıştıklarını dile getiriyor. Comparisonator platformunun temel hedef kitlesinin futbol profesyonelleri olduğunu belirten Yağız, “Türkiye’nin önde gelen Scouting uzmanlarından olan Tarkan Batgün öncülüğünde kurulan guttobizLAB’in bir girişimi olan platform için yaklaşık 10 kişilik bir ekip çalışmaya devam ediyor.

“Satış, pazarlama, destek ve işin Ar-Ge hizmetlerini de yürütmek için sürekli çalışmak gerekiyor. İtalya, İngiltere, Belçika, Hollanda ve Avusturya futbol liglerindeki transferlerde profesyoneller tarafından Comparisonator platformumuz tercih ediliyor. Platformun başarısı bu ülkelerin basınlarında da yer aldı. Öncelikli hedefimiz Comparisonator uygulamasını kullanan kulüp sayısını ve müşteri sayımızı artırmak. Bu nedenle sürekli olarak kulüplerle toplantılar yapıyor ürünümüzü tanıtma çalışmalarımıza hız veriyoruz. Twitter ve Instagram sosyal medya hesaplarımızda aktif olarak anazliler yayınlayarak paylaşımlar yapıyor. Temel hedef kitlemiz, kulüpler, menajerler ve scoutlar gibi profesyoneller olsa da, diğer taraftan futbolla ilgilenen herkese ulaşmayı da amaçlıyoruz. Profesonel olmayan taraftarların ve futbol ilgililerinin kullanımı için özel bir platform üzerinde de çalışıyoruz”, dedi.

Süper Lig için Tahmin Uygulaması

DreamBU Kuluçka Merkezi’nde faaliyet gösteren girişimin aynı hizmet sektöre hitap eden diğer ürünü de “Scoutingame”. Comparisonator’ün veri altyapısından faydalanarak Türkiye Süper Ligi için geliştirilen veri tahmin oyunu da öğrencilerin ifadesiyle “tüm hızıyla gelişmeyi sürdürürken, futbol severler tarafından ilgiyle takip ediliyor.” Ekip, futbolseverlerin her haftanın en başarılı oyuncularını tahmin ederek puan kazandıkları oyunu diğer dünya ligleri için geliştirmeyi planlıyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Girişim Haber @ 2020