Daha Fazla Satış Yapmak İçin Ne Gerekir?

Ticaret ile uğraşan ürün alış satışı yapan herkesin aklında şu soru vardır : Daha Fazla Satış Yapmak ne gerekmektedir? Soruyu makalemizde inceledik.

Daha Fazla Satış Yapmak İçin Ne Gerekir?
31.08.2020
56
A+
A-

Ticaretle uğraşan insanlar karlarını katlayarak şirketlerini büyütmek isterler. Bu nedenle daha fazla satış yapmak için ne gerekir? diye kafa yorarlar. Bir ürünün pazarlamasının yapılabilmesi için reklam adı altında o ürünü detaylı olarak tanıtmak gereklidir. Güzel bir reklam sayesinde yapılan satışlarda artış olacaktır. Bu ne sattığınıza veya nasıl sattığınıza göre de değişebilmektedir. Mesela bir gıda maddesi satışı yapan bir firma sezonu geldiğinde gerektiği gibi ürününü tanıtamazsa satışlarda gerileme yaşaması muhtemeldir. Yapmış olduğu ürünü sürekli sirkülasyon olan bir gıda maddesi düşünün. Buna simit veya poğaça diyelim. Kalabalığın çok yoğun olduğu yerlerde yapılan satışları gayet iyi olsun. Yine de satışı artırabilmek için yapması gereken tek şey personel sayısını artırarak daha fazla ürünü piyasaya sunmak olacaktır.

Pazarlama, Araştırma ve Geliştirme Faaliyetleri

Bazı şirketler büyüme yoluna gitmeyi planlarlar. Bunun için ise gelirlerini katlamaları gerekmektedir. Gelirlerini katlayabilmek için ise bazı stratejiler geliştirmeleri gerekir. Bu sebeple daha fazla satış yapmak için ne gerekir? Şeklinde sorulan sorulara bir ekip oluşturarak cevap arama yoluna giderler. Araştırma ve geliştirme faaliyetleri adı altında kurulan bu ekip adeta her gün beyin fırtınası yapar. Bazı firmalar ise satışlarının artması adına satış ve pazarlama departmanı adı altında bir birim kurarlar. Bu birim firmanın üretmiş olduğu ürünleri veya satışını yapmış olduğu maddelerin daha fazla kitleye ulaşmalarını sağlamak için sürekli çalışmaktadır. Bu birimde görevli personellere belirli aralıklarla eğitimler verilerek teknik analiz becerilerini geliştirmelerini sağlarlar. Böylece personel nerede nasıl hareket etmesi gerektiğini bilir ve ona göre bir ticari plan belirler.

Sermaye Artırımına Gidilmesi

Geniş halk kitlelerine hitap ederek satış yapan firmaların satışlarını daha fazla yapmaları adına yapabilecekleri şeyler de vardır. Daha fazla satış yapmak için ne gerekir? Diyerek yola çıkan firmaların en temel yapması gereken şey daha fazla sermaye olacaktır. Satışlarında sorun olmayan ürünleri daha fazla sermaye ortaya koymak yolu ile daha çok üreterek piyasaya sunmak olacaktır. Bunun gerçekleştirebilmek adına sermaye artırımına giden kurumsal şirketler ilk adımı atmaktadır. Bankalara müracaat etmek suretiyle belirli bir süre borçlanarak sermayelerini artırabilirler. Bu sayede satışını yapmış oldukları ürünlerden daha fazla alabilecek ve satışlarını artıracaklardır.

Personel ve Araç Artırımı

Bir gıda firmasının dağıtımını yapmış olduğu ürünlerde artış yaşayabilmesi için çalışmalar yapması gerekmektedir. Örneğin araç sayılarını artırması gerekiyor. Ne kadar fazla araç ve personele sahip olursa o kadar çok bakkal, market veya zincir marketlere ulaşabilir. Böylece satışlarında artış olacak ve cirosunu sürekli yükseltecektir. Araç filosunu yenilemeyen ve azaltma yoluna giden şirketlerde ise bunun tersi olarak satışlarında düşüşler meydana gelecektir. Bu durumun uzun bir süre devam etmesi halinde iflasa kadar gidebilecektir. Bu nedenle personel ve araç artırımına gidilmesi firmaların hayatlarını sürdürebilmeleri açısından oldukça önem arz etmektedir.

Teknolojik İmkanlardan Faydalanma

Günümüzde kendi yapmış olduğu el işi ürünlerini eş-dost veya akraba çevresine satarak bir ek gelir elde eden insanlar oldukça fazladır. Hatta bu işi kendisine meslek edinenlerin oranları da azımsanmayacak ölçüdedir. Daha fazla satış yapmak için ne gerekir? Şeklinde bir soruyu kendilerine soranlar şu cevabı kendileri vereceklerdir mutlaka. Teknolojinin sunmuş olduğu imkanları kullanarak. Bir ürünü en fazla çevresinde 10-15 kişiye tanıtarak satışının yapıldığını farz edersek bu ürünün internette satışının yapılırsa ne kadar kişiye ulaşabileceğini düşünün. Her gün milyonlarca insan saatler boyu internette vakit geçiriyor. Bir web sitesi kurularak satışı yapılan ürünleri inceleyerek üreticiye ulaşmaları ve sipariş vererek satın almaları daha mantıklı olacaktır.

Ticaret ile uğraşan uzmanlar, daha fazla satış yapmak için siz neler yapıyorsunuz. Lütfen bizler ile paylaşın.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Girişim Haber @ 2020