E-ticaret Sitesi Analizi Nasıl Yapılır?

Bir e-ticaret siteniz var ve ziyaretçilerinizin satışa dönüşmesi konusunda bazı engeller ile karşılaşıyorsanız e-ticaret sitesi analizi hakkında fikir edinmeniz gerekmektedir.

E-ticaret Sitesi Analizi Nasıl Yapılır?
18.11.2020
53
A+
A-

Daha önce; yenilikçi ve zekice iş fikirleri arasında mutlaka e-ticaret sitesi açmanızı önermişizdir. E-ticaret günümüz dünyasında inanılmaz boyutlarda artış göstermiş, normal perakende satış yapan şirketler tarafından da satışlarını arttırma kanalı olarak ilgi odağı haline gelmiştir. Son yıllarda popülerliği inanılmaz hale gelen e-ticaret siteleri daha düşük maliyetleri sebebiyle fiziksel mağazaların da yerini almaya başlamıştır. Mesai kısıtlaması olmadan 7/24 alışverişin yapıldığı e-ticaret mağazaları için tabii ki sürdürülebilirliğin sağlanabilmesi için birçok konuda analiz edilmesi gerekmektedir. Tabii ki e-ticaret sitesi analizi bu kapsamda olmazsa olmazınız arasında yer almaktadır.

Aslolan ticarettir, e-ticaret ise ticaretin yapıldığı alternatif kanallardan birisidir. Bu nedenle bir e-ticaretin analizi yapılırken ilk bakılması gereken elbette satış ve karlılık oranlarıdır. Ticaretin esas kurallarını ön planda tutarak, e-ticaret sitenizin analizini yapmak en doğru hareket olacağından, sürekli olarak veriler ve analizler üzerinden hareket etmeniz gerekmektedir. Gerçek başarıyı yakalamak için elde yer alan verileri dikkate almalı ve bir hareket planı oluşturmalısınız.

Bir E-ticaret Sitesi Nasıl Analiz Edilir?

Yüzyüze satış yaptığınız bir ticaret işletmenizin olduğunu düşünelim. Örnek verelim diyelim ki tişört satan bir dükkanınız var. Siz başınızda olduğunuz sürece, hangi müşteri tipinin hangi ürünlere ilgi gösterdiğini, ilgi gösterenlerin ne kadarının satın aldığını gözlemleme şansına sahipsiniz. Zaten kar etmek istiyorsanız bu gözlemi sürekli yapmak zorundasınız. Yoksa müşteri segmentine uygun olmayan tişörtler ile dükkanı doldurmak hiç satış yapamayacağınız, dükkanınızı doldurduğunuz ürünlerin stok maliyetine katlanmanız ayrıca fırsat maliyetini de göğüslemeniz anlamına gelecektir. Ve sonunda da istenmeyen sonla karşılaşmanız da olası.

Aynı mantıkla e-ticaret sitesinde de müşterilerinizi sürekli analiz etmek zorundasınız. Dijitalleşme ile birlikte, müşterilerinizi sürekli takip etmek zorunda da değilsiniz. Bunlar için e-ticaret sistemleri üzerinde yer alan raporlar ile gerçekleştirmeniz tabii ki mümkün. Bu raporlar ile müşterilerinizin hangi kanalları kullanarak geldiğini gözlemleyebilir, belirli bir ürüne bakmak için ne kadar süre harcadığını anlayabilir ve birçok müşteri davranışını raporlayabilirsiniz. İyi bir e-ticaret sistemi, gelişmiş raporlamalara sahip sistemlerdir. Bu nedenle e-ticaret sistemi seçerken raporlamalarının demolarını ve çalışma mantıklarını mutlaka kontrol edin.

E-ticaret sistemi üzerinde yer alan analitik araçlar ve belirlenmiş metrikler ile müşterilerinizi çok iyi tanıyabilir, hangi ürünleri satmanız gerektiğini hangi ürünlerden kaçınmanız gerektiğini analiz edebilirsiniz. E-ticaret sistemine kayıt esnasında aldığınız müşteri ana verileriniz sizlerin müşteri segmentasyonu konusunda inanılmaz farklılıklar yaratacak bilgilerdir.

E-ticaret Sitesi Analizi için Kullanılabilecek Araçlar

Yukarıda bahsettiğimiz gibi satın almış olduğunuz e-ticaret sisteminin satışları ve temel müşteri bilgileri üzerinde birçok e-ticaret sistemi analiz aracı yer almaktadır. Ancak bunlar sitenize üye olan kullanıcılar için geliştirilmiş araçlardır.

Sitenize hiç üye olmamış, misafir kullanıcılar için de e-ticaret sitenizi analiz edebileceğiniz araçlar mevcuttur. Bunlardan en yaygın kullanılanları Google Analytics ve Yandex Metrika’dır. İkisinin de sitenizi analiz edebilecekleri araçları mevcuttur.

Bu araçlar yardımıyla; kapsamlı analizler yapabilir, sitenize üye olmasalar dahi müşterilerinizin edinme kanallarını (arama motorları, sosyal medya, doğrudan), müşterilerinizin cinsiyet, yaş ve eğitim segmentasyonunu anlayabilirsiniz. Bu bilgiler size şu kolaylıkları sağlar; potansiyel müşterileriniz doğrudan geliyorsa marka bilinirliğiniz artıyor demektir. Bunlar muhtemelen daha önce sizden satın alan ya da daha önce sitenizde gördüğü bir ürünü hakkında bilgi sahibi olmak için gelmiş demektir. Potansiyel müşterilerinizin yaş aralığını bilmek satmanız gereken ürünler hakkında size fikir verecektir. Sürekli 17-25 yaş aralığında potansiyel müşterilerinizin geldiği e-ticaret sitenizde baston satmanız biraz zor olacaktır.

Örnek E-Ticaret Sitesi Analizi

E-ticaret analiz araçları size ayrıca, dükkanınıza gelen müşterilerinizin nereden geldiğini, hangi ürünler ve hangi kategoriler ile ilgilendiklerini gösterir. Ayrıca sitenize gelen müşterilerinizin davranışlarını bu araçlarda belirleyeceğiniz milestonelar ile takip edebilirsiniz.

Örneğin; bir e-ticaret sitenize gelen potansiyel müşteri düşünelim. Sitenizde var olan bir tişörtü arama motoru yardımıyla buldum. Öncelikle tişörtü ürün sayfanızda inceledim. Aşağıda yer alan benzer ürünlere bakıp tekrar o tişörte geri geldim. Bundan sonraki durumları adım adım senaryolaştırarak e-ticaret sitesi analizi yapalım.

  1. Ürün bilgilerini tekrar kontrol ettikten sonra bedenine baktım. Uygun beden olmadığını anladıktan sonra sayfayı kapattım. (Bu tarz müşterilerin sayısı çok fazla olduğunu tespit edebilirseniz, uygun beden getirerek bu potansiyel müşterinin satın alma ihtimalini arttırırsınız)
  2. Kendime uygun bedeni buldum sepete attım. Devam ettim. Kullanıcı kaydı istenen sayfayı gördüm. Üye olmak istemediğimden sayfayı kapatarak alışverişten vazgeçtim. (Bu tarz müşterilerin sayısı çok fazla olduğunu tespit edebilirseniz, misafir alışverişine olanak tanımanız gerekmektedir)
  3. Ödeme seçeneklerine geldim. Banka havalesi olmadığı için satın almaktan vazgeçtim sayfayı kapattım. (Bu tarz müşterilerin sayısı çok fazla olduğunu tespit edebilirseniz, ödeme çeşitliliğini arttırarak bu müşterileri kazanabilirsiniz)
  4. Kargo seçeneklerine geldim. Daha önce çok fazla sorun yaşadığım ve memnun olmadığım tek kargo seçeneğini gördüm ve sayfayı kapattım ve alışverişten vazgeçtim. (Bu tarz müşterilerin sayısı çok fazla olduğunu tespit edebilirseniz, kargo çeşitliliğini arttırarak bu müşterileri kazanabilirsiniz)
  5. Herşey çok uygun. Satın almayı tamamladım, ürün elime ulaştı ve fakat ürün açıklamaları ile tutmuyor. Geri iade ettim. (Bu tarz müşterilerin sayısı fazla ise ürün açıklamalarını gözden geçirmeli ve şeffaf olmalısınız)

Yukarıda bahsettiğimiz senaryolar her e-ticaret sitesinin başına gelebilecek olası senaryolardandır. Bu bahsettiğimiz satın alma eğilimi olan fakat satın almayı tamamlamamış müşterilerin tespiti için bahsettiğimiz analiz araçlarını kullanmanız mümkün. Bu süreci sıklıkla kontrol etmeli, hangi ürünler için hangi aşamalarda satın almadan vazgeçildiğini tespit etmeli ve hemen müdahale etmelisiniz. Unutmayın dünya çok hızlı, potansiyel müşterinin rakip firmadan satın alması için kilometrelerce yol almasına gerek yok bir tık yeterli.

Yukarıda bahsettiğimiz analiz araçlarına alternatif olarak hotjar ve conversific araçlarını da kullanabilirsiniz. Bu analiz araçlarını Analytics ve Metrica yetmediği durumlarda kullanmanızı öneririm.

Yukarıda bahsettiğimiz analiz araçları ile ilgili ücretli ve ücretsiz onlarca eğitim videosuna ulaşabilirsiniz.

E-ticaret siteniz var mı? E-ticaret sitenizi nasıl analiz ediyorsunuz? Lütfen bizler ile paylaşın. Girişim Haber olarak açmış olduğumuz e-ticaret sitesini inceleyebilir ve önerilerinizi bize bildirebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Girişim Haber @ 2020