E-Ticaret ile Para Kazanmak Nasıl Öğrenilir?

Teknolojinin gelişmesi artık oturduğunuz yerden, dünyanın diğer bir ucuna ticaret yapmanız ve E-Ticaret ile Para Kazanmak için gerekli ortam mümkün.

E-Ticaret ile Para Kazanmak Nasıl Öğrenilir?
09.10.2020
37
A+
A-

Ticaretin internet üzerinde yapılanına e-ticaret diyebiliriz. İnternet üzerinden birçok alanlarda ve birçok çeşitte e-ticaret yapmak mümkün. Teknolojinin gelişmesi artık oturduğunuz yerden, dünyanın diğer bir ucuna ticaret yapmanız için gerekli ortamların oluşmasını sağlamış durumda. Ticaret yapmayı bilenler için e-ticaret ile para kazanmak aslında çok da zor olmayacak bir niteliğe sahip, sadece ortam fiziksel değil daha fazla dijital ortamda gerçekleşiyor.

Peki daha önce hiç ticaret yapmadı iseniz ne yapmalısınız. En önemli tavsiyemiz kesinlikle bir e-ticaret eğitimi almanızdır. Çünkü, e-ticareti kendi sitenizden yapabileceğiniz gibi birçok ulusal ve uluslararası pazaryerlerinden yapmanız da mümkün bu açıdan tüm bunların arasındaki farklılıkları, avantajlı ve dezavantajlı kısımlarını mutlaka öğrenmeniz pratiğe geçmeniz durumunda daha az zararla karşılaşmanıza olanak sağlayacaktır.

E-ticaret internet aracılığıyla para kazanmanın son zamanlarda en popüler yöntemlerinden birisi haline gelmiş durumda. Bu nedenle, e-ticaretin kitabına göre yapılması nedeniyle, birçok internet sitesi üzerinden eğitim almanız mümkün. Hatta bu konuda birçok kalkınma ajansı da örgün eğitim verebilmekte. Bu nedenle bu ilanların mutlaka tarafınızca takibi gerekmektedir.

Neden E-Ticaret Eğitimi Almalısınız?

Bir çok e-ticaret yöntemi yer alıyor. Birçok kişi tarafından tercih edilen yöntem dropshipping yöntemi ile pazaryeri satışı kolaylığından, kısmi olarak düşük risk içermesinden ve de daha az giriş sermayesi ile e-ticarete atılabilirsiniz.

Bunu yapmanız ile ilgili herhangi bir problem olmasa da e-ticaret ile para kazanmak için bu işi yaparken dikkat etmeniz gereken hususlar, tedarik kanalları seçiminde dikkat edilecek hususlar, yasal düzenlemeler, pazaryerlerinin birbirine göre kıyaslanması gibi çok önemli konuları uygulama esnasında öğrenmek size ciddi zararlar verebilir. Bu nedenle e-ticaret eğitimi almak bir zorunluluk olmasa da önemli bir gerekliliktir.

Diğer taraftan pazaryeri üzerinden stoklu satış yapacaksanız, en azından nakit akışı ile ilgili tecrübeniz yoksa yüksek stok maliyetleri ile karşı karşıya kalmanız söz konusu olabilir. Peki bu riski nasıl bertaraf edeceksiniz. Elinizde kalan stokları nasıl eriteceksiniz. Bu konuda bir tecrübeniz yoksa işiniz ciddi olarak zora girecektir. Bu riskleri azaltmanız için başkalarının tecrübelerini de dikkate almanız gerekiyor.

E-ticaret Yurtiçi mi Yurtdışı mı?

Diğer taraftan, e-ticaret ile para kazanmak için yurtiçi hedeflemenin haricinde dünyanın diğer ucuna da ürün satarak e-ihracata adım atmak da isteyebilirsiniz. Bu artık oldukça mümkün ve olabildiğince basit. Tabii ki yol ve yöntemleri iyi bir şekilde bildiğiniz durumda. Amazon, Aliexpress, ETSY bu konularda size çok uygun ve güzel pazaryeri imkanları sunuyor. Fakat bu işin de incelik ve teknikleri mevcut. Örneğin; bu platformlarda mağazanızı ilk açmanızın ardından ilk satışı nasıl yapacaksınız. Doğru bir şekilde ürün listelemeyi nasıl başaracaksınız. Ürün listelemenin incelikleri neler gibi birçok konu ile yüz yüze kalacaksınız. İnternet her ne kadar derya deniz olsa da bu konuların tamamını derli toplu açık kaynaklı bir şekilde bulacağınızın garantisi bulunmuyor. Özellikle kendi dilimizde kaynakların çok fazla olmadığı bu platformlar için mutlaka belirli bir metodoloji ile size sunacak bir eğitim almanız sizi gelecekteki risklerden mutlaka koruyacaktır. Eğer ürün gamınız çok fazla ise bu konuda profesyonel bir ekipten yardım da alabilirsiniz. Bu konuda bizden danışmanlık almak isterseniz lütfen iletişim kısmından bize ulaşınız.

Diğer bir konu ise; pazaryeri illa ki kullanılabilir ancak komisyon oranlarından dolayı tercih etmeyebilirsiniz. Bu durumda kendi web sitenizi kurmalı ve bununla ilgili birçok konuyu tek başınıza halletmeniz gerekecektir. Örneğin; en uygun e-ticaret sistemini kurmalı, buna uygun bir hosting kullanmalısınız. Sitenizde mutlaka SSL sertifikası olması ve mutlaka bir ödeme entegratörü ile anlaşmalısınız. Bu konular ile baş etmek öncelikle zor gibi görünse de imkansız değildir.

Yukarıda bahsedilen konuların yanında, mevzuatlar gereğince kayıt olmanız gereken odalar ya da halletmeniz gereken vergi konularını da göz ardı etmemelisiniz.

Daha önce ticaret yapmadı iseniz, teknik konulardan öte yasal konuların çözülmesi ile birlikte diğer birçok konuda sorun yaşamamak için e-ticaret eğitimi almanızı ya da bu konuda danışmanlık ile hareket etmenizi öneririz. Yukarıda bir kısmını bahsettiğimiz konuların hem teorik hem de pratikte uygulayarak e-ticaret ile para kazanmayı nasıl öğrenebilirim sorusunun cevabı olacaktır.

E-ticaret ile para mı kazanıyorsunuz? Lütfen bizler ile tecrübelerinizi paylaşınız. Sizce e-ticaret yapmak için bir eğitim almak zorunlu mu?

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Girişim Haber @ 2020