ETSY’de Nasıl Satış Yapılır?

Oldukça fazla kişiye ulaşma şansı sunan ETSTY platformu için ETSY satış teknikleri ve Adım Adım ETSY’de nasıl satış yapılır konularını açıklayacağız.

ETSY’de Nasıl Satış Yapılır?
11.08.2020
209
A+
A-

ETSY el emeği ürünlerinizin satışını yapabileceğiniz özel bir platformdur. Bu platform aracılığı ile ürünlerinizi yurt dışına pazarlayabilmektesiniz. Oldukça fazla kişiye ulaşma şansı sunan platform için ETSY satış teknikleri ve Adım Adım ETSY’de nasıl satış yapılır konularını açıklayacağız.

ETSY’de nasıl satış yapılır?

ETSY üzerinden tüm dünyaya ulaşmak için bu platform üzerinden bir dükkân açmanız gerekmektedir. Bu platform özel ürünlere ulaşmak isteyenlere hizmet vermektedir. Yani satışını gerçekleştireceğiniz her ürünün kendine has özellikleri bulunmalıdır. Bu sayede çok daha kolay bir şekilde adınızı duyurabilirsiniz.

ETSY’nin dükkânınızı onaylaması için ürün fotoğraflarının bile sizin tarafınızdan çekildiği önemsenmektedir. Yani her aşama tamamen el emeği ile oluşmuş olması sizi özelleştirmektedir.

ETSY Dükkan Açmak

ETSY ailesine dâhil olmak için ilk olarak kendi ürünlerinizin satışını yapacağınız alanı oluşturmalısınız. Sayfanın İngilizce olduğunu göz önünde tutun ki isim seçimleri, ürünlerin adları ve detayları için doğru yazımları yapabilesiniz. ETSY’de nasıl satış yapılır? Aşamasının ilk basamağı olan dükkân açımı için il olarak satışınızı yapacağınız ve sizi anlatan ismi seçmeniz gerekmektedir.

Dükkânda satış yapacağınız ürün reçel ise, Elvan’ın Tatlı Reçelleri gibi güzel bir isim seçimi yapmalısınız. Akılda kalıcı ve ürünü ön plana çıkaran bir isim her zaman size avantaj sağlayacaktır. Elbette bu ismi İngilizce olarak yazmanız gerekmektedir.

ETSY üzerinden dükkân açma için para ödemiyorsunuz. Ancak satış yaptığınız ürünler üzerinden komisyon ödemeniz gerekmektedir. Bu sistem genel olarak tüm internet platformlarında var olan bir uygulamadır.

Ana sayfaya giriş yaptığınız zaman ‘Sell on ETSY’ kısmını tıklayınız. Şimdi ‘ Open your ETST shop’ alanını tıklayın zaten site gerekli yönlendirmeleri yapıyor. Tüm bilgileriniz doğru bir şekilde eksiksiz olarak ilgili alanlara yazmanız gerekiyor. Bilgileri girdikten sonra bir mail gönderilmektedir. Bu maili onayladıktan sonra artık dükkân açılmış olmaktadır. Hemen düzenlemeleri yaparak satışa başlayabilirsiniz. ETSY’de nasıl satış yapılır? Sorusu ile birlikte neler satmalıyım kısa sürede nasıl tanınırım gibi sorular içinde değerlendirme yapmanız gerekmeyedir.

Özetle :

  • Ana sayfadaki “Sell on Etsy” kısmına tıklayın.
  • “Open your Etsy Shop” yazısına tıklayın ve yönlendirmeleri izleyin.
  • Üst bölümde yer alan “Your Shop” kısmına tıklayın.
  • Mağaza Adınızı Belirleyin
  • Add a listing ile satışa sunmak istediğiniz ürünlere ait fotoğraf ve bilgileri tamamlayın.
  • Paypal hesabınızı ekleyin.

Etsy Komisyon Oranları

Etsy’de satış yapmak amacıyla mağaza açmak yukarıda da belirttiğimiz üzere tamamen ücretsizdir. Ayrıca aylık olarak ödenen net bir aidat ücreti de bulunmamaktadır. Ancak her bir ürün listelemesi için yani yüklenen ürün başına belirli bir ücret ödemeniz gerekmektedir. Bu ücret yurt dışındaki birçok e-ticaret sitesinde bulunan standart bir ücrettir. Her bir satışta ise belirli oranda bir komisyon ücreti kesilir. Para aktarımı esnasında ödeme aldığınız aracı firma tarafından kesilen ücretler, toptan satılan ürünler gibi durumlar ekstra komisyon alınmasına neden olabilir. Etsy tarafından kesilen komisyon oranlarını açıklamalı bir şekilde buradan inceleyebilirsiniz. Bu komisyon oranlarını doğru bir şekilde anlamalı ve buna uygun olarak satış fiyatı belirlemelisiniz.

Şeffaf Olmalısınız

ETSY platformu üzerinden sizin gibi satış yapan ve rakip olduğunuz çok sayıda dükkan bulunduğunu asla unutmayınız. Bu nedenle fiyatlarınız, ürün detaylarınız, fotoğraflar gibi konularda özellikle dikkatli olmalı ve doğru seçimler yapmalısınız.

Ürünlerin fiyatlandırmalarını yaparken maliyetleri ve kargo ücretlerini ekleyerek fiyat belirlemesi yapmalısınız. Satışını yapacağınız ürünün diğerlerinden farkını oldukça iyi sergilemelisiniz ki özellikle tercih edilirliğinizi olumu yönde etkilesin.

Sezon Ayarlamasına Dikkat Edin

ETSY’de açmış olduğunuz dükkanda el emeği ürünlerin satışını yaparken sezon değişimlerini kesinlikle göz önünde bulundurmalısınız. Dönemsel olarak popüler ürünlere yer vermeniz elbette ki satışlarınızı arttıracaktır. Mesela yaz aylarında doğru zamanlarda reçellerinizi satışa çıkarabilirsiniz. Tarhana sezonunda taze yapılmış olan ürünleriniz ile çok daha fazla dikkat çekme şansınız bulunmaktadır. Bu nedenle geçiş dönemlerini sıkı takip etmeniz karınızı olumlu yönde arttıracaktır.

Ürünlerinize Olan İlgiyi Takip Edin

Platform ile ilk tanıştığınızda ETSY’de nasıl satış yapılır? Sorusuna cevap ararken şimdi neler daha fazla satılıyor veya çok daha fazla kişiye nasıl ulaşırım soruları ile karşılaşmaktasınız. Dükkan açtıktan sonra geriye çekilip beklemek gibi bir hata yapmamalısınız. Hangi ürünler daha hızlı satılıyor veya dikkat çekmeyen ürünler için neler yapmanız gerekli bunları değerlendirmelisiniz.

İlgi göremeyen ürünler için tekrar içerikler hazırlamalı, yeni fotoğraflar yüklemeli ve gerekirse küçük indirimler ile potansiyel müşterileri cezp etmektesiniz. Satış yapmak için hangi platformu tercih ederseniz edin doğru değerlendirme yapmazsanız, yüksek fiyatlandırma, kargo sorunu veya ürün kalitesinin beklenen gibi olmaması demek kısa sürede dükkanınızın batacağına işaret eder.

Bu kadar emek vermişken ve uluslararası bir platform aracılığı ile satış yaparken fırsatları görmezden gelmeyiniz. Zaten ETSY dükkan sahiplerine dönem dönem mailler göndererek trend olan ürünler hakkında yol göstermektedir. Dikkat ve çaba ile sizde el emeği her ürününüz ile güzel gelir elde edebilirsiniz.

 

ETSY’de dükkan sahibi olup, satış yapanlar lütfen tecrübelerinizi aşağıdaki yorum alanında bizimle paylaşın.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Girişim Haber @ 2020