Erasmus Plus Small Scale Partnerships- Küçük Ölçekli Ortaklıklar Projelerine Nasıl Başvurulur?

Small Scale Partnerships proje çağrıları hakkında bilmeniz gereken çok önemli bilgileri sizler için bir araya getirdik.

Erasmus Plus Small Scale Partnerships- Küçük Ölçekli Ortaklıklar Projelerine Nasıl Başvurulur?
18.09.2021
227
A+
A-

Erasmus + proje çağrılarında bu sene Small Scale Partnerships isminde yeni bir çağrı açıldı. Bu çağrı Mayıs ve Kasım aylarında proje kabulü yapıyor. Proje çağrısının temel amacı Erasmus+ deneyimi az olan ya da hiç olmayan kurum/kuruluşlara ve onların katılımcılarına kurumsal kapasiteleri ve deneyimleri doğrultusunda Erasmus+ Programından yararlanma fırsatı sunmayı hedeflemektedir.

Yani dediğinizi duyar gibiyim. Daha önce bir Erasmus projesi deneyiminiz yok ise sizin için oldukça uygun ve esnek bir program Small Scale proje çağrısı.

Şimdi konuyu sorular ile daha da anlaşılır hale getirelim.

Projeye Kimler Başvurabilir?

Küçük ölçekli ortaklıklar projeleri için program çağrısında belirtilen eğitim, öğretim, gençlik, spor ve diğer sosyo-ekonomik sektörlerden tüzel kişiliği haiz kamu ya da özel tüm kurum/kuruluşlar başvurabilir. Bunun anlamı şudur ki, eğer ki özel bir şirket olarak da bu proje çağrısına başvurmanız mümkündür. Yine bir sivil toplum örgütü iseniz bu çağrı için proje hazırlayabilirsiniz.
Buradaki en önemli nokta, proje kurgulanırken tüm ortakların Program Ülkesinde yerleşik olması gerekmektedir. Bunun anlamı şudur ki, AB program ülkelerinden olmayan bir ortağı projeye dahil etmemelisiniz. (Örneğin; İngiltere, Azerbaycan gibi.)

Proje Süreleri Ne Kadardır?

Small-Scale Partnerships için proje süreleri, hazırlamış olduğunuz projenin hedeflerine uygun olarak 6 aydan fazla ve 24 aydan az olmalıdır. Projenizi hazırlarken bu proje süresini de dikkatle düşünmeli ve proje amaç ve hedeflerinize uygun olarak doğru proje süresini belirlemelisiniz.

Küçük Ölçekli Ortaklıklar için Proje Hibe Miktarı Ne Kadardır?

Daha önce Erasmus Plus projesi hazırladı iseniz bu çağrı programı size farklı gelecektir. Bu proje çağrısında seçebileceğiniz iki bütçe seçeneği var. Proje çağrısı için ya 30.000 Euro talep edeceksiniz ya da 60.000 Euro talep edeceksiniz. Biraz garip gelmiş olabilir. Ancak projenizi kurgularken, hazırlamış olduğunuz her bir faaliyet için bir yaklaşık bedeli siz kendiniz belirlemelisiniz. Daha önceden alışık olduğunuz bir hareketlilik için a şehrinden b şehrine 5 kişi gideceğiz dediğinizde sistemin otomatik olarak bir bedel hesaplamasını unutun. Bu bedeli tahmini olarak sizin belirlemeniz gerekmektedir.
Projenin hibesi; proje için belirlenen hedefler, önerilen faaliyetler ve beklenen sonuçlar başlıklarında verilen açıklamalar doğrultusunda tarafınızdan tahmin edilir.

Proje Çağrısına Başvuru Son Tarihleri Nelerdir?

Mayıs çağrısı kapandığı için önümüzdeki dönem için son başvuru tarihini belirtmekte fayda var. Small-Scale Partnership için son başvuru tarihi; 03 Kasım 2021 ve Brüksel saati ile 12:00:00’dir.

Küçük Ölçekli Ortaklıklar için Proje Fikirleri Nelerdir?

Bu çağrı kapsamında genel olarak, çeşitlilik, iklim ve çevre sorunları ile mücadele, dijital dönüşüm ve ortak değerler gibi konuları içermesi beklenmektedir.
Doğal olarak başvuran kurum ya da kuruluşun ve hedef kitlenin ihtiyaçlarını da dikkate alması beklenmektedir.

Proje Dokümanını İngilizce Hazırlamak Zorunda mıyım?

Bir Avrupa Birliği projesi yapıyorsanız, tavsiyemiz dokümanlarınızı İngilizce hazırlamanızdır. Ancak bu başvuru için İngilizce hazırlama zorunluluğunuz yoktur.

Başvurular Nereden Yapılıyor?

Küçük Ölçekli Ortaklıklar proje başvuruları, Avrupa Komisyonunun resmi internet sayfasında yayımlanan portal aracılığıyla çevrimiçi olarak yapılır.

Proje Başvurusu Esnasında Zorunlu Olan Belgeler Nelerdir?

– Başvuruda belirtilen yasal temsilci tarafından imzalanmış Doğruluk Beyanı (Declaration on Honour)
– Her bir ortağın başvuru sahibine verdiği ve taraflarca imzalanmış yetki belgeleri (mandates)
Yukarıda yer alan belgeler proje başvurusu esnasında ilgili portale yüklenmelidir. Yani; Doğruluk Beyanı dokümanı sadece projeye başvuran lider kuruluş tarafından, yetki belgeleri ise tüm ortaklar tarafından doldurularak imzalanmalı ve taranarak portale yüklenmelidir.

Bu konular çok karışık diyorsanız ve teknik desteğe ihtiyaç duyuyorsanız, iletişim bölümünden bizlere ulaşabilir ve destek talebinde bulunabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Girişim Haber @ 2020