Erasmus Programı Nedir?

Erasmus programı aslında öğrenci değişikliği olarak basitçe adlandırılabilir.

Erasmus Programı Nedir?
01.04.2021
250
A+
A-

Erasmus programı aslında öğrenci değişikliği olarak basitçe adlandırılabilir.

Genel olarak ise Avrupa’da bulunan yükseköğretim kurumları ve bunların birbiri ile yaptığı işbirliği olarak tanımlama yapabiliriz. Bu söz konusu yükseköğretim kurumlarının yaptıkları iş birlikleri sonucunda kurum içindeki mevcut öğrenciler ve akademik personel arasında değişim yapılıyor. Bu öğrenci değişiklikleri kısa süreli değişikliklerdir. Ayrıca bu işlemler için karşılıksız olarak da mali destek sunulmaktadır. Bu program ismini Hollandalı bilim insanı Erasmus ’tan(15.-16.yy) almıştır. Erasmus Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde hem öğrenci hem de akademisyen olarak görev yapmıştır. Aynı zamanda da Rönesans Hümanizminin temsilcileri arasında adı geçmektedir.

Erasmus Değişim Programı İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Erasmus programı bir öğrenci değişim programı olmakla birlikte yabancı dil öğrenme programı değildir. Bu program ile diploma süreci de bulunmamaktadır. Tam anlamıyla burs programı olduğundan da bahsetmek doğru değildir. Aynı zamanda araştırma programı olarak da nitelendirilemez.

Erasmus Programı Neden Gerçekleştirilir?

Erasmus programı ile ilgili en çok merak edilen konulardan biri de bu programın hangi amaçla gerçekleştirildiğidir.

Bu programın amacı tıpkı AB projeleri konusunda olduğu gibi ilgili kurumlar arasındaki ilişkiyi güçlendirmektir. Amaç söz konusu AB ülkeleri ve aday ülkelerin üniversitelerinin birbiriyle ilişkisini güçlendirmektir. Aynı zamanda yükseköğretim konusunda Avrupa boyutlarına çıkmak ön planda tutulmaktadır. Bütün bu amaçlarla programa katılacak öğrenciler ve akademisyenler öğretim faaliyetleri için bir süreliğine yurt dışına giderler. Bununla birlikte başka faaliyetler de yürütülmektedir. Müfredat geliştirme faaliyetleri, araştırma çalışmaları bunların içinde yer almaktadır. Amaç aynı zamanda Avrupa sınırları içinde yükseköğretimin kalitesini arttırmak olmaktadır. Rekabet gerektiren koşullara yeterli ve donanımlı kişiler yetiştirmek de temel hedefler arasında yer almaktadır.

Sitemizde bir çok girişim haberi yer almaktadır.

Erasmus ‘tan Yararlanma İçin Neler Yapılmalıdır?

Sizin taşıdığınız şartlardan önce ilk olarak bulunduğunuz üniversitenin Erasmus kapsamında başka ülke üniversiteleri ile anlaşma yapıp yapmamalarıdır. Bu durumda yapılması gereken ilk iş bölüm koordinatörleriyle irtibat kurmak olacaktır.

Üniversite öğrencisi olanlar ve ilk bir yılını tamamlamış olanlar programa başvuru yapabilirler. Diğer bir kriter de doktora düzeyinde olma kriterdir. Akademik amaçlı katılacaklar bir kriterdir. Ayrıca Erasmus programına daha önce katılanlar programa tekrar katılamazlar, herkes 1 kere katılabilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Girişim Haber @ 2020