Estonya’da E-Şirket Kurmak

Son yıllarda tüm dünyada birçok girişimci Estonya’da E-Şirket kurmak ile ilgili ciddi girişimlerde bulunuyor.

Estonya’da E-Şirket Kurmak
04.08.2020
94
A+
A-

Son yıllarda tüm dünyada birçok girişimci Estonya’da E-Şirket kurmak ile ilgili ciddi girişimlerde bulunuyor. Bulunduğunuz ülkenin şartları sizin kuracağınız şirket için yeterli gelmiyorsa ya da daha iyi şartlarda sahip bir ülkede şirket kurmak istiyorsanız bunun için geliştirilmiş bir sistem bulunmaktadır. Estonya tamamen sanal ortam üzerinden şirket işlerinizi yürütmenize imkân bir program kurmuştur. Bu program sayesinde nerde olursanız olun Estonya üzerinden bir e-şirket kurup idare edebilirsiniz. “Estonya’da e-şirket kurmak neden ve nasıl yapılıyor?” diye soranlar için öncelikle e-residency nedir onu açıklamamız gerekir.

Estonya E-Residency Nedir?

E-residency Türkçe olarak e-kimlik şeklinde çevrilebilir. Estonya’nın Kasım 2014’de başlattığı dijital vatandaşlık uygulamasıdır. Yine internet üzerinden aldığınız bir iki belgeyle bu programa online olarak başvurarak dijital Estonya vatandaşı olabilir ve burada kuracağınız şirket üstünden çalışmalarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Bu program yerel şirketlerin Dünya ekonomisine katılmasını sağlamak için yapılmıştır. Estonya’da e-şirket kurmak? Nedir? Ne işe yarar? Diyenler için kolay bir başlangıç olduğunu söyleyebiliriz. Estonya E-Residency programına ulaşmak için burayı kullanabilirsiniz.

Estonya E-Resident Nasıl Olunur? E-Resident Ne İşe Yarar?

E-vatandaş olmak birkaç prosedür haricinde oldukça basittir. Öncelikle Estonya’nın bunun için açtığı özel bir internet sayfası mevcut oradan kişisel ve gereken bilgilerinizi girdikten sonra pasaportlarda kullanılan biyometrik fotoğraflardan birini internet sitesine yüklüyorsunuz. Ve kimlik kartınızı alacağınız ülkeyi seçiyorsunuz hepsi bu kadar. Başvuru ücretini de yatırdıktan sonra tek yapmanız gereken yetkilerin size ret ya da kabul cevabı göndermesini beklemektir.

E-Şirket Kurmak Ne İşe Yarar?

Öncelikle e-şirket kurmak serbest çalışan kişiler için oldukça uygundur diyebiliriz. Bu şekilde internetten ürettikleri hizmet ve ürünleri pazarlayan kişiler global pazara açılabilirler. Ülkenizin politikalarından daha az etkilenmiş olursunuz. Yoğun bürokrasi işlemleriyle uğraşmak zorunda kalmazsınız. Ürettiğiniz ürünü pazarlarken size yük olacak pek çok kalemden kurtulmuş olursunuz. Avrupa içi ödemelerde e-şirketinizi kullanarak kolayca para transferi gerçekleştirebilirsiniz.

E-Şirketiniz Nasıl Vergilendirilir?

Estonya da bir şirket kurduğunuz taktirde şirketiniz için gereken başlangıç sermayesini erteleyebilirsiniz. Sıfır maliyetle bir şirket kurmak bu programla mümkündür diyebiliriz. Bu program bir vergi kaçırma programı değil işletmecilere uygun imkanları tanıyarak Estonya ya sıcak para akışını artırma projesidir şeklinde yorumlayabiliriz. Bu programa Türkiye üstünden başvurursanız Estonya ile iki ülke arasında anlaşma olduğundan sadece Estonya’ya vergi ödemiş olursunuz. Şirketinizden yıllık yüzde 25 oranında Estonya’ya verginizi ödersiniz

E-Şirket Nasıl Kurulur?

Estonya’da bir şirket kurmanın en zor kısmı sitelerin çocuğunun dili İngilizceye çevrilmediğinden neyin ne olduğunu anlamaya çalışmak olacaktır. Ama bu konuda da size yardımcı olması için çeşitli danışmanlık şirketleri bulunmaktadır. Bu şirketler sayesinde siz gerekli evrakları sağladığınız taktirde kolayca şirketinizi kurabilirsiniz. Şirketler size lokal adres bulma, Estonya’nın kanunları hakkında bilmeniz gerekenler, banka hesabı gibi konularda yardımcı olacaklardır. Ayrıca bu şekilde vatandaş olmuş kişilerinde bloglarını bulabilirsiniz. Doğru şirketlerle çalıştığınız sürece 2 gün gibi kısa bir sürede şirketinizin kurulumu gerçekleşecektir. Estonya’da e-şirket kurmak? Nedir? Ne işe yarar? Diye düşünenler için şirket kurmanın göz korkutmaması gereken bir prosedür olduğunu söyleyebiliriz.

Estonya’da Banka Hesabı Nasıl Açılır?

Şirketinizin parasal işlemlerini yapabilmeniz için Estonya’da bir hesap açmanız zorunludur. Bunun içinde çeşitli yöntemler mevcuttur. Öncelikle direk olarak Estonya’ya gidip bir bankadan hesap açabilirsiniz, bu şirketiniz için sizin kontrolünüzde sağlam bir hesabınız olmasını sağlar. Ya da ülkenizden online olarak hesap açmanızı sağlayan şirketler mevcuttur. Bir diğer yol ise danışmanlık şirketlerinden bunu talep ederek onların üzerinden paranızı almak olabilir.

Estonya’da bir şirket açmak oldukça kolay olsa da avantajlarının yanında dezavantajlarda barındırmaktadır. Doğruca sizin kontrolünüzde olmadığı için dolandırılma ihtimaliniz her işte olduğu gibi burada da mevcuttur. Bunun yanında kendi yerel pazarınızdan sıyrılıp global dünyada kendinize daha fazla alıcı bulmanıza da yaramaktadır. Eğer bir iş kurmak istiyorsanız “Estonya’da e-şirket kurmak neden yapılır ve ne işe yarar?” Kısaca bahsettik. Ve serbest çalışan kişilere bu programa dahil olmalarını tavsiye ederiz.

Estonya’da dijital vatandaşlık ya da diğer ismi ile Estonya E-Oturum ve Estonya’da dijital şirket kurulumu konusunda bireysel olarak işlemlerinizi takip edebileceğiniz gibi bir danışmanlık alarak yurtdışında online şirket kurma işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Girişim Haber @ 2020