Evde Yazı Yazarak Para Kazanma

Evde Yazı Yazarak Para Kazanma
27.04.2021
43
A+
A-

Evden freelance ya da tam zamanlı evde yazı yazarak para kazanma için uygulayabileceğiniz yöntemlerden bahsedeceğim. Bu yöntemlerin ilki makale yazarlığı… Makale yazarlığını nasıl yapabilirsiniz? İlk olarak çeşitli aracı siteleri kullanarak, haber kanallarına blog sitelerine ya da yazı satın almak isteyen insanlara makale yazıp atabilirsiniz. Makale yazımında genellikle karşı tarafın isteği konusuna bağlı olarak anahtar kelimeler SEO uyumlu tanıtım yazılar yazmaktır. SEO uyumlu demek Google’da ve arama motorlarında anahtar kelimelerle yazdığımız yazıyı aramalarda üst sıraya çıkaracak yazılar demektir. Bu noktada istenen kelimeleri makalenizde mantık içerisinde kullanarak yazmanız gerekmektedir.

İkinci olarak firmalarının şirketlerin kendi internet sitelerinde tanıtım bölümünün yer aldığı hakkında kısmı vardır. Bu hakkında kısmında şirketin yaptığı faaliyetler verdiği hizmetler yer almaktadır. Bu şirketlerin aramalarda üst sıraya çıkmadığı için desteğe uyumlu tanıtım yazılara ihtiyacı vardır. SEO uyumlu yazı yazmak için de uygun kurallarını bilmek gerekir. SEO uyumu ile ilgili kurs almanızı ve bilgi edinmenizi tavsiye ederim.

E-Kitap Satışı Yaparak Para Kazanma

E-kitap günümüzde oldukça popüler ve gittikçe de popülerliği artacağa benziyor. Hem yazdığınız kitabın romanın yayınlanmasının sağlayacak hem de satışından para kazanabileceksiniz. Bu kitapların içerisinde neler olabilir; edebiyat kitapları, test kitapları, ders kitapları, makaleler, tarihi kitaplar, araştırmalar hatta tezlerinizi bile e-kitap olarak yayınlayabilirsiniz. Yazdığınız yazıları Amazon gibi uygulamalarda belli bir komisyon kesilerek satışa sunabileceksiniz.

Telif Kazancı

Eğer yazmayı biraz daha profesyonel olarak ele alıyorsanız ve kitaplarınız basılı olarak satışa çıktıysa, çalıştığınız yayınevleri bu satış miktarının belli bir oranında telif hakkı olarak sizlere ödeme yapacaktır. Telif hakkı ne demektir, sizin yazdığınız yazının kullanım hakları yayınlanma hakkı, satış hakkı gibi tamamen eser sahibine ait olacak de tam yazının kesinlikle hiçbir yere yine bile devri mümkün olmayan telif hakları oranı her yayınevine göre farklı miktarlarda olabilmektedir. Örneğin bazı yayınevlerinin komisyon oranı iken, diğer bilinen tüm büyük yayınevlerinde yazarlarına belirli bir tehlike ödemesi yapmaktadır yine bunun da oranı %8 ile P arasında değişmektedir. Fakat burada yüksek miktarlarda beklentiniz olmamalı. Çünkü kitabınızın satması ile doğrudan orantılı olan müellif olarak çok tutan bir yazar olmalısınız ya da iyi bir yazar olmanız lazım.

İçerik Yazarak Para Kazanma

İçerik ne demektir; YouTube Instagram gibi sosyal medya araçlarından içerik hazırlamaktır. Bilinen ve oldukça izlenen youtuberların videolarını aslında birer kurgu olduğunu ve video esnasında konuşulanların aslında bir içerik metni olduğunu biliyor muydunuz? Evet bunun için tamamen ayrı ayrı araştırma yapılan bir metin yani bir içerik mevcuttur. Bu anlamda kendinize güveniyorsanız yeni gelişmekte olan bu sektörde de yerinizi alabilirsiniz.

Blog Yazarlığı Yaparak Para Kazanma

Günümüzde oldukça popüler olan blog yazarlığı için öncelikle bir blog siteniz olması gerekiyor. Siteler için mevcut yazdığımız blog yazılarının aslında aranan tercih edilen ve Google’da arama motorlarında üst sıraya çıkabilecek içerikler üretmenizdir. İlgi çeken ve trafik akışına sahip bir blog sitesine sahipseniz, sitenize Google ve diğer reklam aracıları sayesinde reklam ekleyebiliyorsunuz ve sitenizin tıklanması ve ziyaret esnasında her reklamda bir para kazanıyorsıunuz.

Evet burada sizlerle evden ya da çalışma performansınıza bağlı olarak tam zamanlı para kazanmanızı sağlayacak 6 yöntemden bahsettim bu yöntemden siz hangi yöntemleri kullanıyorsunuz ve ya hangisini kullanmak size daha mantıklı geldi?

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Girişim Haber @ 2020