Evden Çalışma Sistemi Kalıcı Olacak mı?

Teknolojinin sağladı imkanlar sayesinde uzun süredir dijital göçebelik, freelance ve home office çalışma modelleri gündemdeydi. Salgın döneminde …

Evden Çalışma Sistemi Kalıcı Olacak mı?
01.07.2020
39
A+
A-

Teknoloji tarafından sağlanan imkanların da sayesinde uzun süredir dijital göçebelik, freelance ve home office çalışma ya da diğer ismi ile evden çalışma sistemi modelleri gündemdeydi. Pendemi sürecinde bu çalışma modellerinin durumu ve sağladığı avantaj ve dezavantajlar uygulamanın mecburi olmasının avantajı ile daha net bir şekilde görünmeye başlandı. Özellikle Facebook, Google, Apple  gibi  dünyanın dev teknoloji şirketleri küresel ölçekte evden çalışma sistemi ile çalışmalarında devam etmek zorunda kaldı. Hem mevcut altyapıları hem de çalışanların teknolojiyi kullanma becerileri ileri seviyede olmasından kaynaklı avantajı lehlerine kullanabilen teknoloji odaklı şirketler uzaktan çalışma sistemini başarılı bir şekilde yönetti. Dünyada kademeli olarak normalleşme başlasa bile uzaktan çalışma sisteminin son bulup bulmayacağı, bazı şirketlerde ise kalıcı olarak devam edip etmeyeceği tartışma konusu oldu.

Dünyada Uzaktan Çalışma Sistemi

Mark Zuckerberg, Facebook ofislerinin yüzde 25 dolulukta olacağını, Facebook çalışanlarının talep etmeleri halinde bu yılın sonuna kadar evden çalışabileceklerini belirtti. 70 ofisinde toplam 48 bin çalışana sahip olan Facebook, önümüzdeki 10 yıllık süreçte işlerini uzaktan yönetmek için kolları sıvadı. Zuckerberg’in görüşüne göre eğitim için deneyimli çalışanlardan daha çok yeni üniversite mezunları ofiste çalışmaya devam etmeli.

Google CEO’su Sundar Pichai de aynı görüşlere sahip. Google Mart ayında uygulamaya başladığı evden çalışma sistemini, 2021 yılına kadar devam ettireceğini açıkladı.

Teknoloji şirketleri arasında uzaktan çalışma sistemine çok sıcak bakmayan şirket Microsoft oldu. Bill Gates’ten sonra Microsoft’un başına geçen Nadella bu çalışma sisteminin uzun vadede pek de sürdürülebilir olmadığına inanıyor.Microsoft’un patronu Nadella çalışmalarda insanlarla yüz yüze görüşmeyi, toplantı sonrasında da  fikir alışverişinde bulunmayı özlediğini belirtiyor. Ayrıca Nadella bu sistemin sosyal ortamları yok ektiğini, bu nedenle fiziksel ofis kavramının devam etmesi gerektiğinin altını çiziyor.

79 ülkede 4 binden fazla çalışanı olan Spotify, uzaktan çalışma sistemini kararlı bir şekilde uygulayan şirketlerin başında yer alıyor. Çalışanlarının büyük kısmı ABD ve İsveç’te olan Spotify, bu yıl uzaktan çalışma sistemi ile devam edeceğini belirtiyor.

Twitter, diğer şirketlerin aksine çalışma sistemiyle ilgili net bir takvimi gerçekleştirmiyor. Yapılan bilgilendirmede pandemi sonrasında da isteyen çalışanların herhangi bir süre kısıtlaması olmadn evden çalışabileceğini belirtti, isteyen çalışanlar ofisten çalışmaya devam edebiliyor.

Apple ise ofise dönüş için normalleşme planı yapan şirketler arasında yer alıyor. Haziran ayında evde çalışmakta zorlanan kişiler ofise dönüş yapmaya başlayabilecek. Temmuz ayında ise ofisteki çalışan sayısında önemli miktarda bir normalleşme olacak.

Türkiye’de Uzaktan Çalışma Sistemi

Türkiye’de de birçok şirket evden çalışma sistemine geçiş yapmak zorunda kaldı. Özellikle Teknopark ve Ar-Ge merkezi çalışanlarının, pandemi döneminde iş yerinde bulunma zorunluluğu kalkmıştı. Yasal çerçevesi 2001 yılına dayanan iş yerinde bulunma zorunluluğunun, 2023 yılında yapılacak yeni düzenlemelerle esnetileceği görüşü hakim oldu.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Girişim Haber @ 2020