Facebook’dan Zihin Okuyan Gözlük

Giyilebilir teknoloji ürünlerinde şaşırtan çalışmalar hızla devam ederken Facebook, zihin okuyan gözlük modeli kendisini gösterdi.

Facebook’dan Zihin Okuyan Gözlük
30.05.2020
22
A+
A-

Giyilebilir teknoloji ürünlerinde şaşırtan çalışmalar hızla devam ederken Facebook, zihin okuyan gözlük modeli kendisini gösterdi. Dikkatleri üzerine çeken akıllı gözlük modeli, akıllara aynı zaman diğer şirketlerin de  çalışmalarını getirdi.

Halen Google ve Apple tarafından giyilebilir teknoloji ürünleri alanında çalışmalar yapıldığı da biliniyor. Ancak ortaya çıkan yeni bilgilerde, bilinenin ve beklenenin dışında bir gözlüğün gelebileceği görüldü. Böylesine bir gözlüğün, zihin okuyabilme yeteneğiyle nasıl kullanılacağı bilinmiyor.

Facebook, zihin okuyan gözlük ile gündemde

Ortaya çıkan belgelerde, Facebook’un özel bir gözlük çalışması içinde olduğu belirlendi. Ortaya çıkan belgelerde firmanın, zihin okuyabilme yeteneği olan gözlüğün patentini aldığı belirtiliyor. Birçok insanın kullanmak istemeyeceği ürünün, henüz denenip denenmediği bilinmiyor. Ancak özel hayatın gizliliğine aykırı bir durum olarak bir çok problemi de birlikte getireceği düşünülüyor.

Zihin okuyabilme yeteneğinin nasıl kazandıracağı da henüz tam olarak anlaşılabilmiş değil. Bilim kurgu filminden çıkan bir gözlük gibi özelliği bulunan ürünün, tasarımı ise aşağıdaki şekilde.

Akıllı gözlüğün tasarımı klasik bir çerçeveli gözlükten çok da farklı değil. Ancak ortaya çıkan görselde de anlaşılacağı üzere üzerinde birçok farklı bileşenden oluşan donanım bulunuyor. Bu projenin bir fikirden çok daha öte olduğunu ve gözlük için hali hazırda patent başvurusunun yapıldığını belirtmekte fayda bulunuyor. Şirketin gerçekten böyle bir ürünü üretip üretmeyeceği, kullanıma alıp almayacağının cevaplarını gelecekte görülecek.

Giyilebilir Teknoloji Nedir?

Giyilebilir teknoloji, üstünüze giydiğiniz teknolojik aletlerin genel adına verilen isimdir.  Giyilebilir teknoloji, aksesuar olarak ya da kıyafetin bir parçası olarak giyilen teknolojik ürünleri tanımlamak için kullanılan genel tabirdir. Birçok giyilebilir teknoloji ürünü var olsa da, aralarındaki en popüler olanlar hareket takip ekipmanları ve akıllı saatlerdir. Giyilebilir teknolojinin en önemli özelliklerinden biri, İnternet’e bağlanarak cihaz ile ağ arasında veri aktarımı yapabilmesidir. Bu veri alışverişi sayesinde giyilebilir teknoloji, nesnelerin interneti (IOT) dünyasında ön plana çıkmaktadır. En başta gelen giyilebilir teknolojileri için akıllı saatler, VR Gözlükler, arttırılmış gerçeklik gözlükleri sayılabilinir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Girişim Haber @ 2020