Bilgisayar Destekli İmalat

Bilgisayar Destekli İmalat;  1.Bir üretim tesisinin, operasyonlarını tesisin üretim kaynakları ile doğrudan veya dolaylı bilgisayar arayüzü kanalıyla planlamak, yönetmek ve kontrol etmek için bilgisayar sistemlerini kullanmasıdır.

15.04.2021
1
A+
A-
« Back to Glossary Index

Bilgisayar Destekli İmalat;  1.Bir üretim tesisinin, operasyonlarını tesisin üretim kaynakları ile doğrudan veya dolaylı bilgisayar arayüzü kanalıyla planlamak, yönetmek ve kontrol etmek için bilgisayar sistemlerini kullanmasıdır. 2. Bilgisayar destekli tasarım (CAD) ile yapılan geometrik tasarımı giriş ve çıkış olarak esas alan ve bilgisayarlı nümerik kontrollü (CNC) takım tezgahı gibi otomatik ekipmanlara indirilen, üretim talimatlarını içeren yazılımdır.

Mimarlık , mühendislik , tasarım ve üretimde, geometrik modelleme, mühendislik analizi, tasarımın gözden geçirilmesi ve değerlendirilmesi, otomatik çizim alanlarında kullanılır. Ürün temin zamanının kısaltılması, mühendislik ihtiyaçlarının azaltılması, müşteri taleplerinin kolaylıkla ve hızla karşılanması, benzer yeni ürünler üretmek için proje zamanının en aza indirgenmesi, pazar rekabetinde üstünlük sağlanması, hataların minimize edilmesi, tasarım ve üretimin standart hale gelmesi, dokümantasyonun kolaylıkla sağlanması, insan kaynakları, malzeme ve makine kullanımında verimliliğin artırılması, tasarım ve üretim süreçlerinin ve takımlarının daha iyi yönetilmesi amacıyla kullanılır.

 

« Girişimcilik Terimleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Girişim Haber @ 2020