Ekosistem

Ekosistem; standartlaştırılmış bir iletişim ve sistem altyapısı temelinde, ortak bir hedef, ürün ve/veya hizmetler üretebilmek amacıyla, çeşitli özerk oyuncuların dağınık topluluğunun bir ağ aracılığıyla bağlanmasıdır.

16.04.2021
2
A+
A-
« Back to Glossary Index

Ekosistem; standartlaştırılmış bir iletişim ve sistem altyapısı temelinde, ortak bir hedef, ürün ve/veya hizmetler üretebilmek amacıyla, çeşitli özerk oyuncuların dağınık topluluğunun bir ağ aracılığıyla bağlanmasıdır. Not 1: Oyuncular, katma değer sistemine ek olarak eğitim veya araştırma kurumları, siyasi kuruluşlar, standardizasyon organizasyonları veya dernekleri de olabilirler. Not 2: Bir ekosistemde oyuncular, aynı anda hem iş birliği hem de rekabet içinde bulunabilirler. Not 3: Bir ekosistem, oyuncuların ve ekosistemin ortak gelişimi (birlikte evrimi) özelliğiyle karakterize edilir.

Klasik anlamda bir ekosistem yaşadığımız ortam içindeki ilgili tüm çevre unsurlarını içine alırken, dijital ortamdaki ekosistem mal ve hizmet üretenleri, içinde bulundukları değer zinciri katılımcıları ile ortamlarının dışına ağ altyapısı ile çıkarmakta ve sınırları ve coğrafyaları aşmaktadır. Her faaliyet küresel özellik taşımakta ve ekosistem dünya çapına genişletilebilmektedir.

 

 

« Girişimcilik Terimleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Girişim Haber @ 2020