Girişimciler için Melek Yatırımcılar

Fikrinizin ve işinizin geliştirilmesine katkıda bulunacak kişiler melek yatırımcılar olarak isimlendirilen para sahipleridir.

Girişimciler için Melek Yatırımcılar
21.09.2020
96
A+
A-

Eğer parlak ve hayata geçirilebilir bir iş fikriniz varsa ve bu fikriniz şirketleşmeye kadar sürdürülebilirlik içeriyorsa size destek sağlayarak işinizin geliştirilmesine katkıda bulunacak kişiler melek yatırımcılar olarak isimlendirilen para sahipleridir. Yeni bir fikirle ortaya koyulacak iş yüksek risk içermektedir. Yurt içi ve yurt dışından yatırımcı bulmak startup ya da girişiminizin başarıya koşmasına katkı sağlayacaktır. Sizinle birlikte bu riski paylaşarak hem riskinize hem de girişiminizin getirisine ortak olacak kişi yatırımcı melek yatırımcı olur. “Melek yatırımcı arıyorum” sorusuna cevap olması için bu makalede bazı incelemeler yapılmaktadır.

Melek Yatırımcılar Nasıl Bulunur?

Melek yatırımcılar şahısların işe dönüştürülebilir fikirlerinde ya da küçük şirketlerin erken dönemlerinde devreye giren; bu şahıs ve şirketlerin iyi konuma taşınmasında yardımcı olan bunu yaparken de sadece finansal anlamda değil fikir ve strateji anlamında da sistem oluşturulmasında destek sağlayan kimselerdir. Bu kimseler bireysel hareket edebildikleri gibi gruplar halinde de hareket edebilirler. “Melek yatırımcılar nasıl bulunur” diye bir arayışınız varsa öncelikle melek yatırımcıyı tanımanız gerekir. Ortaya koyduğu güçle can suyu olanlar melek yatırımcılardır.

Melek Yatırımcılığının Amacı Nedir?

Bir yandan melek yatırımcı nasıl bulunur diye araştırırken bir yandan da ‘Peki melek yatırımcılığın amacı nedir?’ diye sorduğunuzu duyar gibi oluyoruz. Gerçekte verdiği paranın ya da sağladığı gücün girişimciler veya küçük ölçekli şirketler adına can suyu olduğu melek yatırımcılarının amacı bu gelişime katkı sağlamak ve büyümeyi desteklemektir.

Bankalardan kredi desteği bulamayanların arkasında melek yatırımcılık gibi bir gücün olması gerekmektedir. Bu nedenden dolayı destekleyici melek ağlarının oluşturduğu merkezler kurulmuştur. Bu merkezler orta koyulacak iş fikrini değerlemek ve o değerlemenin akabinde sisteme girmede kolaylık sağlayarak liderlik vasfını taşımayı amaç edinirler.

Melek Yatırımcılar Nasıl Ulaşılır?

Belirlenen kriterlere uygun fikir ve buluşların  ticarileşmesine destek olarak büyümelerine katkı sağlayan melek yatırımcı ağlarına ulaşmak için öncelikle büyütülebilirlik potansiyeli olan parlak bir fikriniz olmalıdır. Detayları sonuca kadar düşünülmüş gerçekliği bulunan bir iş planınızın olduğuna emin olmalısınız. Yapacağınız girişim bulunduğu sektörde talep görecek ve ihtiyacı karşılayacak olasılığını yüksek ölçüde taşımalıdır. Son olarak şartlara uygun olarak finansal değerlemesinin çıkarılmış olması lazımdır. Tüm bunlardan sonra artık bazı melek yatırım ağlarını sizler için sıralıyoruz.

Melek Yatırımdan Destek Alan Kişinin Özellikleri Neler Olmalıdır?

Aklınızda iyi bir iş planınız var ve bu planın hayata geçirilebilirliğine, sürüdürülebilirliğine olan inancınız tamsa geriye bazı özelliklerin siz de olup olmadığı ile ilgilenmek kalıyor. Bunun için vizyoner biri olmanız şart. Destek alacağınız melek yatırımcı veya melek yatırım ağına kendinizi inandırmak içinse iyi bir sunumunuzun olması gerekiyor.

Detayları tümüyle düşünülmüş bir stratejinizin olması tercih sebebi olmanızı sağlayabilir. Bu süreçte özellikle melek yatırım ağlarının yönetimi tarafından bir elemeye tabi tutulacağınızı da bilmeniz gerekir. Sizi rakiplerinizden farklı kılacak bir aksiyon planınızın olması ön sıralarda değerlendirilmeniz adına dikkat çekici olacaktır.

Melek yatırımcılar nasıl bulunur diyenler için hazırladığımız tüm bilgileri okuduktan sonra artık kendi işinizin yapılandırılması adına harekete geçebilir, hazırlayacağınız sunumuzla başvurular yapabilirsiniz. Unutulmamalıdır ki her oluşum bir gelişimin ürünüdür.

2005 yılından bu yana tüm dünyada çeşitli versiyonları da yayınlanan Dragons’ Den adlı program, Melek yatırımcıların, bir girişime yatırım yapmak için neleri dikkate aldığını gösteren muhteşem bir program. Mutlaka takip edip izlemeye çalışın.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Girişim Haber @ 2020