Google, Yapay Zeka İşlemcileri Yine Yapay Zekayla Tasarlıyor

Yapay zeka günümüzde oyunlardan akıllı telefonlara kadar birçok alanda kullanılıyor. Bu nedenle geliştiriciler, yeni yapay zeka tasarımlarına …

Google, Yapay Zeka İşlemcileri Yine Yapay Zekayla Tasarlıyor
29.06.2020
24
A+
A-

Google artık, yapay zeka algoritmalarını yapay zeka işlemcileri imalatını gerçekleştirmek amacıyla kullanılıyor.Yapay zeka günümüzde oyunlardan akıllı telefonlara kadar birçok alanda kullanılıyor. Bu nedenle geliştiriciler, yeni yapay zeka tasarımlarına daha fazla odaklanmış durumdalar.

Google’ın ele aldığı yapay zeka silikon tasarımı, yerleşim optimizasyonu olarak da adlandırılan çip tasarımının bir alt kümesi olarak biliniyor. Bu tasarım, hem performans hem de güç verimliliği için işlemciden en iyi doğru ve verimli bir şekilde yararlanmak amacıyla stratejik alanlara mantık ve bellek bloklarının yerleştirilmesini de kapsıyor.

  • Sitemizde girişimcilerin ufkunu açmak için bir çok inovasyon haberi yer alıyor. Siz de inovasyon haberlerinizi okumak için burayı tıklayınız.

Bir mühendis ekibinin en ideal yerleşimi planlaması birkaç hafta sürmekte. Bunun nedeni ise bu işlem birçok değişkeni içeren karmaşık bir görev olmasından kaynaklanıyor. Google’ın yapay sinir ağı, bir Tensor işlem birimi için; Yapay Zeka İşlemcileri tasarımını 24 saatten daha kısa bir sürede insanlardan daha iyi bir şekilde gerçekleştirebiliyor. Bu birim, kavramsal olarak Nvidia’nın Turing tabanlı GeForce RTX grafik kartlarında kullandığı Tensor çekirdeklerle benzeşiyor.

Google, büyük bir veri kümesi üzerinde yapay zeka eğitimi gerektiren derin bir öğrenme modelinden yararlanmak yerine, bir “reinforcement learning” (pekiştirmeli öğrenme) sistemi kullanıyor. Temel olarak, Google’ın yapay zekası ne kadar fazla tasarım yaparsa, üretilen yongalar o kadar iyi oluyor.

Google, tüm bu çalışmalarının ardından çip tasarım döngüsünü kısaltmayı ve donanım ile yapay zeka arasında simbiyotik bir ilişki yaratmayı amaçlıyor. Eğer bu yöntem problemsiz bir şekilde çalışırsa gelecekte AMD, Intel ve Nvidia da aynı yaklaşımı benimsemesi bekleniyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Girişim Haber @ 2020