Google’dan Zoom Yasağı

Dünyaca ünlü arama motoru Google, koronavirüs nedeniyle bu dönemde insanlar tarafından sıklıkla kullanılan bir uygulamaya yasak getirdi. Zoom …

Google’dan  Zoom Yasağı
05.07.2020
44
A+
A-

Dünyaca ünlü arama motoru Google, koronavirüs (Covid-19) sebebiyle pandemi sürecinde insanlar tarafından sıklıkla kullanılan ve bir çok kesim tarafından bu süreçte tanınmaya başlanılan ve popüler olan uygulama için Zoom yasağı getirdi. Zoom video konferans yazılımını şirkette çalışanların diz üstü ya da laptop bilgisayarlarında kullanılmasını net bir şekilde yasaklayan Google, kararın sebebini ise güvenlik sebepleri olarak bildirdi.

Zoom Yasağı ile ilgili olarak Güvenlik Standartlarımızı Maalesef Karşılamıyor

Google şirketinde çalışanlar son dönemde büyük bir kullanıcı kitlesine ulaşarak en popüler video konferans uygulaması haline gelen Zoom uygulamasını kullanamayacak. Şirket çalışanlarının diz üstü bilgisayarlarında Zoom konferans yazılımını kullanmasını yasaklayan şirketin bu kararı almasının ardında, gizlilik ve güvenlik endişelerinin bulunduğu iddia edildi. Google sözcüsü Jose Castaneda ise  yaptığı açıklamada, “Yakın zamanda, güvenlik ekibimiz Zoom Desktop Client kullanan çalışanlara, güvenlik standartlarımızı karşılamadığından artık kurumsal bilgisayarlarda çalışmayacakları bildirildi.” dedi.

Zoom, Güvenlik Açığı Hakkında Ne Dedi?

Zoom uygulaması şu anda öğretmenler ve şirketler tarafından kullanılan en popüler video konferans uygulaması arasında yer alırken; son günlerde güvenlik açığı sebebiyle görüşmelerin ve ses kayıtlarının üçüncü taraflar tarafından da ele geçirilebildiği ortaya çıktı. Zoom yasağı ile ilgili Zoom CEO’su Eric Yuan, uygulamanın güvenlik konusunda açıklarının olduğunu kabul ettiklerini ve raporlanan her güvenlik açığının düzeltilmesi için oldukça yoğun bir çalışma içerisinde olduklarını söyledi.

Birçok kez dile getirilen Zoom’un güvenlik açıklıkları ile ilgili olarak Tooms Guide tarafından bir inceleme raporu yayınlandı. Rapora ulaşmak için burayı tıklayınız.

Zoom Nedir?

Zoom Video Communications, Inc., merkezi San Jose, California’da bulunan bir Amerikan iletişim teknolojisi şirketidir. Bulut tabanlı eşler arası yazılım platformu aracılığıyla görüntülü telefon ve çevrimiçi sohbet hizmetleri sağlar ve telekonferans, uzaktan çalışma, uzaktan eğitim ve sosyal ilişkiler için kullanılır.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Girişim Haber @ 2020