İç ticarette dijital dönüşüm nasıl gerçekleşecek?

Bakan Pekcan, Twitter hesabından paylaştığı mesajda, ticarete yönelik dijital dönüşüm çalışmalarına bir yenisini daha eklediklerini bildirdi …

İç ticarette dijital dönüşüm nasıl gerçekleşecek?
10.06.2020
15
A+
A-

Bakan Pekcan, Twitter hesabından paylaştığı mesajda, iç ticarette dijital dönüşüm çalışmaları  hakkında bilgi verdi. Yeni uygulamanın sağlayacağı katkılara dikkati çeken Pekcan, şu bilgileri aktardı:

“MERSİS üzerinden başlattığımız elektronik belge uygulamasıyla şirket yetkilileri ihtiyaç duydukları ticaret sicili belgelerine ilişkin başvurularını elektronik ortamda yapabilecek ve harç bedellerini ödeyebilecek. Ankara, İstanbul ve İzmir ticaret sicili müdürlüklerimizde hayata geçirilen ve kısa sürede tüm müdürlüklerimizde devreye alınacak e-belge uygulamasıyla işlemler hızlı bir şekilde tamamlanabilecek ve ticaret sicili müdürlüklerimizdeki yoğunluk asgari düzeye indirilecek. Diğer taraftan anonim şirketlerin genel kurul toplantıları için Bakanlık temsilcisi görevlendirme işlemleri de MERSİS üzerinden elektronik ortamda gerçekleştirilebilecek. İç ticaretin dijitalleşmesine, vatandaşlarımızın talep ettikleri hizmete daha kolay, şeffaf, hızlı, güvenli şekilde ulaşmasına katkı sağlayacak bu çalışmalarımızın ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum.”

İç Ticarette Dijital Dönüşüm Hamlesi

Ticaret Bakanlığı’ndan konuya ilişkin yapılan açıklamada; Bakanlığın dijital dönüşüm projeleri kapsamında ticaret sicili müdürlükleri ve ticaret il müdürlüklerinde yürütülen işlemlerin elektronik ortama taşınması çalışmaları hız kazandırıldı.

Türkiye’nin dijital dönüşüm projelerinden MERSİS üzerinden çevrim içi ortamda yürütülen ticari işlemlerin kapsamı genişletildi. Özellikle pandemi sürecinde sosyal temasın en aza indirilmesini hedefleyen ve vatandaşların hayatını kolaylaştıran çalışmalara ön plana alındı.

TOBB ile iş birliği halinde MERSİS üzerinden başlatılan elektronik belge uygulamasıyla ticaret sicili müdürlüklerine fiziki olarak başvurularak alınabilen ticaret sicili belgelerinin elektronik ortamda alınması sağlandı. Böylece, şirket yetkilileri ihtiyaç duydukları ticaret sicili belgelerine ilişkin başvurularını MERSİS üzerinden elektronik ortamda yapabilecek ve harç bedellerini elektronik ortamda ödeyerek söz konusu belgeleri MERSİS üzerinden temin edebilecek.

Ankara Ticaret Sicili Müdürlüğünde 18 Mayıs’ta pilot olarak devreye alınan elektronik belge uygulaması, İstanbul ve İzmir ticaret sicili müdürlüklerinin de dahil olmasıyla bugün itibarıyla 3 büyük şehirde hayata geçirildi. Uygulamanın kısa süre içinde tüm ticaret sicili müdürlüklerinde devreye alınması planlanıyor.

  • Girişimcileri doğrudan ilgilendiren iş dünyası ile ilgili haberleri girişimcilik haberleri kategorisinde yayınlıyoruz.

Diğer taraftan Bakanlık temsilcisi bulundurma zorunluluğu olan anonim şirket genel kurul toplantılarına temsilci görevlendirilmesi için il müdürlüklerine başvuruluyordu. MERSİS’de geliştirilen Genel Kurul Modülü tüm il müdürlüklerinin ve vatandaşların kullanımına açıldı. Böylece anonim şirket genel kurul toplantılarına Bakanlık temsilcisi taleplerinin il müdürlüklerine gidilmeden elektronik ortamda alınması sağlandı. Aynı zamanda görevlendirme işlemlerinin elektronik ortamda yapılması ve genel kurul toplantılarına ilişkin belgelerin elektronik ortamda saklanması mümkün hale geldi. Böylece, Bakanlık temsilcisi görevlendirme işlemlerinin daha şeffaf ve hızlı gerçekleştirilmesi sağlandı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Girişim Haber @ 2020