İnternet Hız Rekoru : 44,2 tb/sn

Monash, Swinburne ve RMIT üniversitelerinin, Melbourne’ün internet altyapısını kullanarak gerçekleştirdiği çalışmada veri transferi içim yüzlerce kızılötesi lazer içeren "micro-comb" optik çipler kullanıldı.

İnternet Hız Rekoru : 44,2 tb/sn
05.07.2020
35
A+
A-

İnternet hız rekoru için 3 üniversite kolları sıvayarak bir çalışma başlattı. Monash, Swinburne ve RMIT üniversiteleri Melbourne’ün internet altyapısını kullanarak yaptığı çalışmada veri transferi için yüzlerce kızılötesi lazer içeren “micro-comb” optik çipler kullanılarak hız rekoru kırıldı. Araştırmanın sonuçları bilim dergisi Nature Communications’ta yayımlandı.

En Hızlı İnternet Nerede?

Halihazırda dünyada en hızlı internet saniyede ortalama 197,3 megabayt’la Singapur’da. Avustralya’daki ortalama internet hızı ise 43,4 megabayt. Yani son testte ulaşılan hızın milyonda biri.

İnternet Hız Rekoru Kıran Yeni Cihaz Ne Yapabilecek?

Monash Üniversitesi’nden Dr. Bill Corcoran, Independent haber sitesine “Dünya genelinde bu teknolojiyi ticari aşamaya taşımak için bir tür bir yarış var. Çünkü, micro-comb teknolojisini mevcut fiber-optik altyapısıyla çok geniş bir alanda kullanmak mümkün” dedi. Dr. Corcoran, “İki üç yıl içinde laboratuvarlarda bizimkine benzer cihazların üretileceğini ve beş yıl içinde bunun ticari kullanımımın başlayacağını tahmin ediyoruz” diye konuştu.

Pandemi İnternet İhtiyacını Artırdı

Koronavirüsten kaynaklı pandemi süresince dünya genelinde internet altyapılarının kullanım oranları inanılmaz boyutlarda artmıştı. Netflix ve YouTube gibi dijital yayın platformları, Mart ayında internet sağlayıcıların üzerindeki yükü azaltabilmek için Avrupa’da yayınladıkları görüntülerin kalitelerini düşürmek zorunda kalmışlardı. Çalışmayı yapan uzmanlar micro-comb cihazlarının devreye girmesiyle bu tarz sorunların çözüme kavuşabileceğini .

Dr. Corcoran salgın döneminde İngiltere’de gündüzleri talebinin iki kattan fazla arttığına dikkat çekerek 5-G ve sürücüsüz araba teknolojisinin yaygınlaşmasıyla talebin daha yükseleceğini vurguladı.

Corcoran, “Önümüzdeki yıllarda veri taşıma kapasitesini artırmak amacıyla bizim tırnak büyüklüğündeki yeni cihazımız gibi yeni kompakt teknolojilere ihtiyaç duyulacak. Bu teknoloji veri oranlarını artırırken maliyeti ve enerji tüketimini düşürecek” diye konuştu.

İnternetiniz ne kadar hızlı? Buyrun buradan internet hız testini yapın.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Girişim Haber @ 2020