Kırtasiye Açmak Karlı mıdır?

Kırtasiye açmak karlı mıdır sorusuna evet cevabının verilmesinin en büyük nedeni işletmede ürün çeşitliliğinin fazla olmasıdır.

Kırtasiye Açmak Karlı mıdır?
23.08.2020
158
A+
A-

Bir kırtasiyede kitaptan kaleme, kurdeleden hediyelik eşyalara kadar her türlü ürünler bulunabilir. Kırtasiye açmak karlı mıdır sorusuna evet cevabının verilmesinin en büyük nedeni işletmede ürün çeşitliliğinin fazla olmasıdır. Çok fazla çeşitlilikte ürün satılmasından dolayı farklı yaşta ve farklı kesimden insana hitap eder. Yeni iş kurmak isteyen yatırımcılar ve girişimciler kar marjı yüksek olduğundan dolayı en fazla kırtasiyeye yönelmektedir.

Kırtasiyelerde ders kitabının, kalemin, defterin yanında resmi işlemleri kolaylaştıracak evraklar da bulunmaktadır. Hazır resmi evrakların niteliği kırtasiyenin bulunduğu konuma ve yakınlarındaki devlet kurumlarına göre değişmektedir. Adliye yakınlarında hukuki başvuru evrakları bulunurken belediyelerin yakınlarında belediye evraklarını bulabilirsiniz. İşlek bir yerde kırtasiyeniz varsa aylık geliriniz yüksek olacaktır.

Kırtasiye Açma Maliyeti Ne Kadar?

Yeni bir işe hesap yapmadan girilmez. Girişimde bulunmadan önce hesaplamalar güzelce ve doğru yapılmalıdır. Kırtasiye açacak bir kişi öncelikle maliyetini öğrenmeli, sermayesini dikkate alarak işe girmeli veya vazgeçmelidir. Kırtasiye açmanın maliyeti şehre, bölgeye göre farklılık gösterebilir. Ortalama standartlarda bir konumda kırtasiye açmanın maliyeti;

  • Kira: 2 Bin TL
  • Dükkanın dekorasyonu: 8 Bin TL
  • Satılacak ürünler: 40 Bin TL
  • Yasal işlemler, vergi ve ruhsat gibi harcamalar: 2 Bin TL

Ortalama olarak bir kırtasiye için 52 Bin TL gerekmektedir.

Kırtasiye Açmak Kârlı mı?

Gelir elde etmek için açılacak olan işletme için insanların kar marjını sorgulaması çok normaldir. Girişimciler bazen ellerindeki bütün parayı ve büyün ümitlerini o işe yatırırlar. Kırtasiye açmak karlı mıdır diye soranlar birikimlerini harcamanın doğru olup olmayacağını anlamaya çalışmaktadır. Kırtasiye yapan kişi esnaf anlayışıyla her zaman dürüst, güler yüzlü olmalıdır. Sattığı ürünlerin arkasında olmalıdır. Bunun için her zaman kaliteli ve kullanışlı ürünler satmalıdır.

Profesyonelce ve planlı bir şekilde hareket edildiği müddetçe kazanmama gibi bir ihtimal yoktur. İşin ehli profesyonellerle çalışma ve doğru stratejiler kullanmak gerekir. Yönetici olan kişinin çalışanları ile uyum içinde olması işin ilerlemesi ve başarısı için çok önemlidir. Proje yönetimi, işletme kurma ve ilerletmede en önemli etkendir. Kırtasiyede satılan ürünlerin çoğunluğu çabuk bitmektedir. Yani bir kere alıp uzun süre ihtiyaç olmayan ürünler değildir. Bundan dolayı devamlı bir sirkülasyon olduğundan kazancı ve karı fazladır.

Tercih Edilen Ürünleri Uygun Fiyatta Satın

Öğrencilerin ihtiyaçları en fazla kırtasiye ürünlerinden olmaktadır. Bundan dolayı öğrenciler en fazla kırtasiyelere uğramaktadır. Ülkemiz diğer ülkelere oranla çok fazla öğrenci potansiyeline sahiptir. Büyük şehirlerde, merkezlerde kırtasiye vardır hatta küçük köylerde bile öğrencilerin alışveriş yapabilmesi için açılmış kırtasiye bulmanız mümkündür. Kiralık bir yerde kırtasiye açacaksanız sizin için alternatif çok fazladır. Tek bir konumda yoğunlaşmanıza gerek yoktur.

Talebin fazla olacağı her yerde kırtasiye açabilirsiniz. Kırtasiyede dikkat edilmesi gereken dekorasyonu vs değildir. Satacağınız ürünlerin çocukların dikkatini çekmesi ve tercih edilen markaların ürünlerini satmanızdır. Kırtasiye açmak için bir tecrübeye, yüksek sermayeye veya özel bir yeteneğe ihtiyaç yoktur. Sadece öğrencilerin taleplerini bilmek ve tercih edilen ürünleri uygun fiyatla satmaktır. Şartlar yerine getirildiğinde kırtasiye açmak karlı mıdır sorusuna evet cevabı rahatlıkla verilecektir.

Erişebilir Olmak Önemli

Bütün ticari işletmelerde erişebilir olmak, işlek konumda olmak kazanç açısından çok önemlidir. Okuldan çıkan öğrenciler kilometrelerce yürüyüp kırtasiyeye gitmek istemez. Okuldan çıkınca hemen ulaşabilecekleri kırtasiyeleri tercih ederler. Şayet bir yerde kırtasiye açmak ve kırtasiye açmak karlı mıdır diye düşünüyorsanız okula en yakın konumda bir yer bulmalısınız. Bulacağınız yer şayet okul yolu üzerinde ise kazancınız daha fazla olacaktır. Ayrıca yakınlarda uzun zamandır hizmet veren ve işlek bir kırtasiye varsa size talebin az olacağını bilmelisiniz. Müşteriyi çekmek için uğraşmalı veya farklı bir okulun yakınlarında kırtasiye açmayı düşünmelisiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Girişim Haber @ 2020