KOBİ’ler için Dijital Dönüşüm Liderliği

Dijital Dönüşüm Merkezi’nin (DDM) de ücretsiz dijitalleşme desteği sağladığı etkinlik serisinin dördüncüsüne, kobiler için dijital dönüşüm liderliği alt başlığının da yer aldığı, Kredi Garanti Fonu (KGF) Genel Müdürü Kasım Akdeniz, Softtech Genel Müdürü Melih Murat Ertem ve Türkiye İş Bankası Kartlı Ödeme Sistemleri Birim Müdürü Kaan Koşvar katıldı.

KOBİ’ler için Dijital Dönüşüm Liderliği
17.06.2020
41
A+
A-

TÜRKONFED tarafından yapılan açıklamaya göre, Dijital Dönüşüm Merkezi’nin (DDM) de ücretsiz dijitalleşme desteği sağladığı etkinlik serisinin dördüncüsüne, kobiler için dijital dönüşüm liderliği alt başlığının da yer aldığı, Kredi Garanti Fonu (KGF) Genel Müdürü Kasım Akdeniz, Softtech Genel Müdürü Melih Murat Ertem ve Türkiye İş Bankası Kartlı Ödeme Sistemleri Birim Müdürü Kaan Koşvar katıldı.

“215 milyar TL tutarında kredi”

Toplantıda Kredi Garanti Fonu (KGF) Genel Müdürü Kasım Akdeniz, pandemi döneminde farklı bir görev üstlendiklerini belirtti.

Bu dönemde gerek üretim gerekse istihdam gücünü korunması amacıyla Hazine yönetimi ile etkileşimli olarak ihtiyaçları analiz ederek çeşitli destek paketlerini oluşturduk. Yaklaşık 400 bin işletmeye 215 milyar TL tutarında ticari kredi kullanması için destek olduk. Kredi kullananların yüzde 80’i KOBİ diye nitelendirdiğimiz şirketler. Geldiğimiz noktada  abankacılık sektörünün ticari kredilerinin yüzde 11’i KGF garantisiyle verildi Aynı zamanda dünyada ilk kez bir Kredi Garanti Fonu, bireylerin kredilerine de kefil oldu. Salgın döneminde sosyal kaygıların giderilmesi ve bireysel ihtiyaçların karşılanmasına destek vermek adına 7 milyon vatandaşımıza 40 milyar TL’nin üzerinde bireysel kredi kullandırılmasını sağladık.” ifadelerini kullandı.

KGF’nin hedef kitlesinin KOBİ’ler olduğunu aktaran Akdeniz

KGF olarak hem dijitalleşme yoluyla kurumların verimliliklerini ve etkinliklerini artırmalarını hem de bizzat teknoloji üretmelerini önemsiyoruz ve destekliyoruz. Ülke olarak ekonomik gelişim yolunda kaçırdığımız treni yakalayabilmenin en somut yolu, üretimde teknolojiyi daha etkin kullanıp katma değerli ürünler sunmak ve yazılıma odaklanmaktan geçiyor. Teknoloji alanında ülke olarak somut adımlar atmalıyız. Pandemi sürecinde gördük ki ülke insanımız da yeniliklere gerçekten çok açık. Eğer iyi bir proje fikirleri varsa, teknoloji alanında üretim yapmak istiyorlar fakat yatırım için sermayeleri yetersiz ise kendilerine finansman imkanı sunmak için üzerimize düşeni yapacağız.” değerlendirmesinde bulundu.

“Yazılıma yatırım”

Türkiye İş Bankası iştiraki Softtech’in Genel Müdürü Melih Murat Ertem ise KOBİ’lerin dijitalleşmeye ilişkin olarak şunları belirtti:

İşletmeler dijitalleşmenin öneminin farkında ancak büyük bir bölümü, sadece işletme giderlerinin azalmasına odaklanıyor. Söz gelimi 10 kişinin yapacağı işi, bir robotun yapması için dijitalleşme yatırımı gerçekleştirmek istiyor. Operasyonel giderlerin azaltılması, bir işletme için hiç kuşkusuz çok değerli ancak dijitalleşmeyi sadece bu yönüyle değerlendiremeyiz. Bunun yanı sıra, TÜBİSAD’ın dijitalleşme raporunda çok çarpıcı bir rakam var, buna göre kaçak yazılım kullanma oranımız yüzde 56. Bu da bize, merdiven altı şirketlerde, küçük bilgisayarlarda hayatımızı sürdürmeye çalıştığımızı gösteriyor. Ancak çağın ihtiyaçlarına bu şekilde karşılık vermemiz mümkün değil. Bir an önce teknolojiye ve yazılıma yatırım yapmalıyız. Biz de Softtech olarak bu süreçte KOBİ’ler için bulut tabanlı çözümlerle fırsat yaratıyor, onlara ‘know-how’ımızı sunuyoruz. KOBİ’lerin dijitalleşmeyi stratejik görmeleri ve bu yolculukta bizim gibi onlara destek olan firmalarla birlikte hareket etmeleri çok önemli.

“Dijitalin sunduğu imkanlar”

Türkiye İş Bankası Kartlı Ödeme Sistemleri Birim Müdürü Kaan Koşvar ise pandemi ile birlikte dijital işlemlerin ve ödeme sistemlerinin geri dönüşü olmayacak şekilde büyük bir sıçrama gösterdiğini dile getirdi.

Koşvar, “Türkiye İş Bankasının rakamları üzerinden örnek vermek gerekirse, salgın süreci öncesinde % 83’lerde olan dijital işlemlerin oranı pandemi dönemde yüzde 95’e kadar yükseldi. Temassız tüm ödeme işlemleri altı katına çıktı. Pandemi sürecinde son üç ay içinde 430 bin kişi ilk kez temassız işlem yapmaya başladı. Kafamızdaki paradigmalar ve korkular yıkıldı, bu konfora çok hızlı bir şekilde alıştık. İşte bu nedenle işletmelerin, kullanıcıların alıştığı bu konforu sağlamaları ve daha da artırmaları için dijitalleşmeye yatırım yapmaları gerekiyor.” değerlendirilmelerinde bulundu.

Türkiye’deki ticaret içinde e-ticaretin oranının, salgın sürecinde yüzde 5,3’ten yüzde 6,7’ye çıktığını ifade Kaan Koşvar, şunları kaydetti:

Gelişmiş ülkelerin yüzde 12, Çin’in yüzde 30 seviyesinde olduğu dikkate alınırsa aradaki farkın kapanması için ciddi bir mesafe yer alıyor. Bu noktada, e-ihracat yapan işletmelerin dikkat etmesi gereken en önemli konulardan biri, mal satacakları pazarın lokal ödeme yöntemlerini kullanmaları çünkü her millet kendi ödeme yöntemini güvenli buluyor.

E-ticaretin hızla kabuk değiştirdiği bu dönemde biz de özellikle e-posta, sosyal medya ve çağrı merkezi üzerinden satış yapan firmalar için ‘Linkle Tahsilat” yöntemini geliştirdik. Bu hizmet ile işletmeler, yurt içi ve yurt dışındaki müşterilerine SMS, e-posta veya diğer iletişim uygulamaları yoluyla gönderecekleri bir link aracılığıyla tahsilat yapma olanağı buluyor. Türkiye İş Bankası olarak işletmelerin dijitalleşmesine ve yurt dışına açılmalarına katkı sunmak için bu gibi yenilikçi ürünlerle kendilerine yol arkadaşlığı yapmaya devam edeceğiz.

Dijital dönüşüm liderliği için başvurular

Diğer yandan yapılan açıklamaya göre, iki yılda dokuz kentte üç bin KOBİ’ye ulaşan ve mayıs ayı itibarıyla çevrimiçi platformda düzenlenmeye başlandı. Dijital Anadolu Projesi, gelecek dönemde de farklı konu ve konuklarla devam edecek. Dijital Anadolu’nun beşinci online etkinliği, 25 Haziran’da düzenlenecek.

Aynı zamanda, TÜRKONFED tarafından kurulan Dijital Dönüşüm Merkezi de Türkiye İş Bankası iş birliği ve BANDWITT çözüm ortaklığında Dijital Anadolu Projesi ile ulusal ölçekte ve çevrimiçi olarak KOBİ’lerin dijitalleşme yolculuğuna dijital yönetim liderliği yapmaya devam edecek. Proje kapsamında, DDM’nin web sitesi “www.ddm.org.tr” üzerinden sisteme kaydolan ve dijitalleşme karnelerinin hesaplanabilmesi için gerekli koşulları sağlayan KOBİ’lere, dijitalleşme karnesi ve yol haritası ücretsiz olarak sunuluyor.

Dijitalleşme karnesi oluşan KOBİ’ler içinden randevu talep eden ilk 100 şirkete BANDWITT tarafından ücretsiz olarak verilecek dijital dönüşüm alanındaki bire bir koçluk hizmeti için başvuru alımı da devam ediyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Girişim Haber @ 2020