Kripto Para Yatırımları Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Kripto para yatırımları yüksek riskli yatırımlar kategorisindedir. Bu riskleri azaltmak için dikkat etmeniz gerekenleri sizler için derledik.

Kripto Para Yatırımları Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler
12.03.2021
51
A+
A-

BitCoin’in fiyatının 50 bin doların üstüne çıkması ile birlikte kripto para yatırımları tekrar gündeme oturdu. Artık bir çok haber bültenin, internet sitesinde kripto paralar, coinler ve altcoinler tekrar konuşulmaya başlandı.

Son zamanların popüleri haline gelen kripto paralara ya da diğer adı ile sanal paralara yatırım yapmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken hususları sizler için derledik.

Kripto Para Nedir?

Kripto ya da sanal para, yapılan işlemleri güvenceye almak için kriptografi yani şifreleme (ileri düzey) kullanan, çalışma şekli nakite alternatif bir değişim aracı olarak tasarlanmış bir dijital varlık, bir sanal unsurdur. Sanal paralar bir nevi dijital döviz, alternatif döviz ve sanal döviz olarak tanımlanmaktadır.

Kripto Paraya Nasıl Sahip Olunur ya da Nereden Alınır?

Sanal paraya sahip olmanın iki yolu vardır:

Bunlardan ilki, sahip olduğunuz gerçek para birimleri kripto para borsalarından satın almaktır.

Diğer ise, kripto para madenciliği yapmaktır. Bu kısım teknolojik altyapı gerektirir. Biraz meşakkatli bir süreçtir.

Türkiye’de Kripto Para Yatırımı için Kullanabileceğiniz Borsalar Hangileridir?

Türkiye’de kripto para yatırımı yapmak için kullanabileceğiniz kripto para borsaları vardır. Bunların en popüler olanları Paribu ve BTCTürk’tür. Bunların yanında internette araştırarak başka kripto para borsalarından da sanal para alıp satabilirsiniz.

Biz bu iki yerli firmanın yanında, dünyanın en büyük sanal para borsalarından olan ve çeşitli alt coinleri de bulabileceğiniz; Binance Global ve Binance Türkiye‘yi de dikkate almanızı öneriyoruz. Bu iki borsada oldukça çeşitli altcoinleri de alıp satabilirsiniz.

Kripto Para Yatırımları için Nelere Dikkat Etmek Gerekiyor?

Kripto para yatırımları, diğer emtia yatırımlarından bazı noktalardan çok farklılık göstermese de diğer taraftan da diğer yatırımlara nazaran yüksek dalgalı fiyatları nedeniyle oldukça riskli olarak değerlendirilebilinir.

Bu nedenle herhangi bir kripto para ile ilgili bir yatırım yapmak isterseniz aşağıda kısaca özetlediğimiz konularda dikkatli olmanızı öneririz.

Strateji Belirleyin

Kripto para yatırımları için en önemli husus stratejik kararlardır. Ne kadar para ile kripto para yatırımları yapacağınızı, giriş ve çıkış noktalarınızı doğru bir şekilde belirleyin. Stratejinizi uygularken tüm yatırımlarda olduğu gibi disiplinli olun ve stratejinize sadık kalın. Disiplin ve para yönetimi en önemli konuların başında gelir.

Kripto Para Yatırımı için Plan

Bu aşama yukarıda bahsettiğimiz adımın bir alt adımı. Günlük ya da haftalık belirli bir kar oranı belirleyebilirsiniz. Hangi haber sitelerini takip etmeniz gerektiğini belirleyin. Aynı şekilde haberlerinin güvenirliliğinden emin olduğunuz twitter hesaplarını ya da telegram gruplarını belirleyin. Telegram ya da twitterda al sat tut tavsiyelerinden öte kendi planınızı uygulayın. Başkası, sizin paranız için doğru tavsiyeyi vermeyebilir. Kesinlikle kendi planınızı yapın ve bunu uygulamak için çaba sarfedin.

Duygusal Hareket Etmeyin

Sanal paralar ile işlem yaparken duygusal hareket etmeyin. Gerçekleri dikkate alın. Strateji ve planınıza uygun olarak hareket edin. Herhangi bir coine bağlanmayın. Coinler ile duygusal  bağ kurup zararı görmezden gelmeyin.

Diğer önemli bir nokta ise, aşırı mutlu ya da aşırı huzursuz günlerde büyük yatırım kararları almayın. Mümkünse coin marketlerinden uzak durun. Asla ve asla alkollü iken işlem açıp kapamayın.

ICO Yatırımları Alternatif Olabilir

Initial Coin Offering olarak bilinen, henüz alt coin olmamış ancak yatırım alan projelerdir. Bu projelerde pazara girmeden düşük fiyattan alma şansına sahip olursunuz. Ancak bu yatırımları yapmadan önce, projeyi dikkatli bir şekilde incelemelisiniz. Proje hangi soruna çözüm oluyor, proje ekibi kimlerden oluşuyor mutlaka inceleyin. Ayrıca proje ekibinin daha önce gerçekleştirdiği işleri de mutlaka kontrol edin.

Volatilite Sizi Şaşırtmasın

Borsaistanbul’da yatırım yapıyorsanız, volatilite hakkında belirli düzenlemelere alışık olabilirsiniz. Borsada yer alan işlemlerde günlük en fazla % 10 volatilite size büyük gelebilir. Ancak kripto para borsalarında çok fazla volatilite ile karşılaşacaksınız. Eğer ki ilk kez bu borsalarda işlem yapmadan önce 1 2 hafta borsa hareketlerini gözlemleyin. Bir çok coinin günde % 25  hatta % 40.lara varan hareketlerine şahit olacaksınız. Hareketlerin sert ve keskin olduğu bilinci ile hareket edin. Buna göre işlem açın.

Fiyata Göre İşlem Açmayın

Bir coinin fiyatı aşırı düştü diye alım yapmayın. Çok yükseldi diye de satış yapmayın. Karda oturmasını bilin. Aşırı düşen bir fiyat için haber araştırmasına girin. Bazen coinler marketlerde liste dışı kalabiliyor. Bu durumlarda inanılmaz derecede fiyatları düşüyor. Aksi durumda da önemli coin borsalarında işleme açılan coinler fiyatlarında ciddi artışlar olabiliyor. Bu nedenle büyük borsalarda işleme açılacak coinleri takip edin.  Fiyatı daha düşmez demeyin. Coin borsalarında dibin dibi yoktur.

Not: Kripto para yatırımlarının yanında İnternetten Para Kazanmak Mümkün mü? makalemizi de okuyarak alternatif girişimler hakkında bilgi alabilirsiniz.

Başa Bela FOMO

FOMO (Fear of Missing Out), psikolojide fırsatı kaçırma korkusu olarak tanımlanır. Kripto para yatırımlarında, fırsatı veya imkanları kaçırma korkusu olarak nitelendirilebilecek olan FOMO,  oluşumunda en büyük etken kişinin gelişmeleri kaçıracağı korkusudur. Kripto paranın fiyatı yükselişe geçtiğinde heyecanla, kaçırma korkusuyla hemen işlem açmak, sizi ciddi zararlara sürükleyebilir. Unutmayın kripto para borsaları 24 saat açık, fırsatlar kaçmıyor. FOMO’dan sıyrılın, mantıklı ve planlarınıza uygun kripto para yatırımları yapın.

Zararı Durdurma – Kar Hedefi Belirleme

Kripto para borsalarında açacağınız her işlem her zaman başarılı ve karlı olmayacaktır. Aldığınız kararlar her ne kadar ayakları yere basan karar olsa da umulmadık bir haber fiyatları aşağı çekebilir. Bu fiyatın aşağı çekilmesi sizin tahmin edemeyeceğiniz hızla gerçekleşecektir. Bu nedenle bir kripto parayı satın alırken, aldığınız risk oranın bir stop ve kar oranı belirlemenizi öneririz.

Örnek vermek gerekirse; 100 TL’lik yatırım yaptığınız bir coin için kar ve zarar noktaları belirleyin. Bu sizin hangi vadede yatırım yaptığınıza bağlı olarak değişecektir. Diyelim ki coin fiyatı 95 TL’ye düşerse işlemi zararlı olarak 125 TL’ye çıkarsa da karlı olarak kapatmayı tercih edebilirsiniz.

Bu konuda internet üzerinde yer alan onlarca stratejiyi takip edin ve mutlaka öğrenin. İlerleyen zamanlar bu konuda bazı stratejileri sizler ile paylaşacağız.

Sanal paralara yatırıma hemen başlamak için hemen Binance Türkiye veya Binance Global‘e üye olun.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Girişim Haber @ 2020