Mesleki Yeterlilik Belgesi Nedir? Nasıl Alınır?

Mesleki Yeterlilik Belgesi Nedir? Nasıl Alınır? sorularının cevapları bu belgeye sahip olmak isteyenler için merak konusu.

Mesleki Yeterlilik Belgesi Nedir? Nasıl Alınır?
29.04.2021
101
A+
A-

İşletmelerin, iş yerlerinin çalışma şekilleri dünyanın globalleşmesine paralel olarak değişimlere maruz kalmaktadır. Bu kapsamda işletmeler gelişmelere ayak uydurmak için değişim yolunu seçmektedir. İşletmelerin gelişmelere ayak uydurmak için çalışanların daha kalifiye olmasını beklemektedir. İşte bu kalifikasyonu belgelemek için işletmeler çalışanlarından mesleki yeterlilik belgesi talep etmektedir.
Uzmanlık gerektiren alanlarda, meslekte çalışmak için gerekli meslekli bilgi ve becerilere mesleki yeterlilik denilir. Bir alanda mesleki yeterlilik sahibi olduğunu tespit etmek için bir belgelendirme süreci işletilir. Konu hakkında mesleki terimlere bilmek, prosedürlerin ve süreçlerin yerli yerinde doğru bir şekilde uygulandığını gösterir.

Mesleki Yeterlilik Belgesi Nedir?

Günümüzde her sektörde mesleki yeterlilikler farklı şekilde ele alınmaktadır. İşverenler birlikte çalıştıkları personelin piyasa ve işin standartlarına uygun olmasını tercih ederler. Bu durumda çalışanlar da bu standartlarda olduklarını belgelendirmek amacıyla bazı eğitimleri almak zorunda kalırlar. Mesleki yeterlilik belgesi, çalışanın işverenin talep ettiği yeterliliği kanıtlamak için kullanılan bir belgedir. Her meslek dalı için farklı kriter yer almakta ve meslek için farklı yeterlilikler vardır. Bu kriterler uyarınca belgelendirme kuruluşu tarafından sınava tabi tutulan çalışanlar mesleki yeterlilik belgesi almaya hak kazanırlar.

Mesleki Yeterlilik Belgesi Avantajları Nedir?

Mesleki yeterlilik belgesi iş dünyasında, sahip olunan yeterliliğin belgelenmesine olanak tanır. Ayrıca bu belgeye sahip olmayan diğer adaylara karşı belgeye sahip olanlara avantaj sağlar. İşveren açısından ise işin ehline verilmesi ile işletmede verimin artmasını da sağlar.
Mesleki yeterlilik belgeleri, deneyimlerin belgelendirmesi sayesinde iş bulmalarını kolaylaştırır. Bu belgeye sahip bireylere işverenlerin daha güvenle bakmasına olanak sağlar. Bu belgeye sahip çalışanların olduğu işletmelerin daha rekabetçi olduğunu söyleyebiliriz. İşletmenin nihai ürününün kalitesini garanti altına alması için önemli bir belgedir.

Mesleki yeterlilik belgeleri için Türkiye’de Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından belirlenen meslek dalları verilmektedir. Mesleki yeterlilik için düzenlenmiş meslek dalları bu kurum tarafından belirlenmekte ve bu kurum tarafından belirlenmiş yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşları tarafından verilebilmektedir.

Mesleki yeterlilik belgesi tüm dünyada gereklilik olrak görülmektedir. Bu sebepten dolayı bir çok ülke bu uygulamaya geçiş yapmıştır. Ülkemizde yer alan meslekler için kriterler Avrupa Birliği yeterlilik kriterlerine göre belirlenmektedir.

Mesleki Yeterlilik Belgesi Nereden Alınır?

Mesleki yeterlilik belgeleri, MYK tarafından yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşlarınca verilir. Bu belgeler kuruluşların yetki kapsamlarında yer alan ulusal yeterlilikde tanımlanmış esaslara göre yürütülen ölçme değerlendirme faaliyetleri sonucunda başarılı olan bireyler için hazırlanarak verilir. Başarı kriterleri ise bahsi geçen meslek için yapılan bir sınavdır. Bu sınavda başarılı olan bireyler için düzenlenen ve ulusal yeterlilikte belirtilen öğrenme kazanımlarına sahip olduğunu gösteren belgelendirme faaliyetleri özetle bir sınava tabidir.

Mesleki yeterlilik belge sınav soruları zor mudur?

Kişilerin mesleki yeterlilik belgelerini alabilmeleri için, kendilerine ait meslek kategorisinde önce teori sınavına sonra da pratik sınava tabi olurlar. Yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşları tarafından yapılan bu sınav soruları tamamen mesleği bilmeniz için gerekli asgari bilgi düzeyine göre hazırlanmış sorulardır.

Daha önce böyle bir sınava hazırlanmadı iseniz sizlere Google Play Markette yer alan bir uygulamayı öneririz.

Mesleki Yeterlilik Belgelendirme Sınavları uygulaması bu kapsamda bir çok sektöre ait yeterlilik belgesinde yer alan konulara göre özenle hazırlanmış soruları adaylara sunmaktadır.

Mesleki Yeterlilik Belgelendirme Sınavları için hazırlanan uygulamada aşağıdaki meslekler için örnek sınav soruları hazırlanmış ve sisteme yüklenmiştir.

Mesleki Yeterlilik Belgelendirme Sınavları:

Servis Şoförlüğü yapabilmek için gerekli olan belge için
– Servis Aracı Şoförlüğü Seviye 3 (Ulaştırma Sektörü)
Emlak Ofisi açabilmek ya da bu sektörde çalışmak için gerekli olan belgelendirme için
– Emlak Danışmanı Seviye 4 (Ticaret Sektörü)
– Sorumlu Emlak Danışmanı Seviye 5 (Ticaret Sektörü)
Oto galeri açabilmek ya da bu sektörde çalışabilmek için gerekli olan belgelendirme için
– Motorlu Kara Taşıtları Alım-Satım Danışmanı Seviye 4 (Otomotiv Sektörü)
– Motorlu Kara Taşıtları Alım-Satım Sorumlusu Seviye 5 (Otomotiv Sektörü)
Betonarme Demircisi alanında çalışabilmek için gerekli olan belgelendirme için
– Betonarme Demircisi Seviye 3 (İnşaat Sektörü)
Seramik Karo Kaplamacısı alanında çalışabilmek için gerekli olan belgelendirme için
– Seramik Karo Kaplamacısı Seviye 3 (İnşaat Sektörü)
– Ahşap Kalıpçı Seviye 3 (İnşaat Sektörü)

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Girişim Haber @ 2020