Yeni Startuplar Çıkarmak Konusu Tartışıldı

CEO Club Online Summit, dijitalleşmenin gücüyle iş dünyasının liderlerini bir araya getirmeye devam ederken yeni startuplar çıkarmak konusu da gündeme alındı.

Yeni Startuplar Çıkarmak Konusu Tartışıldı
29.06.2020
26
A+
A-

CEO Club Online Summit, dijitalleşmenin gücüyle iş dünyasının liderlerini bir araya getirmeye devam ederken yeni startuplar çıkarmak konusu da gündeme alındı. Pandemi nedeniyle  çevrimiçi plaftforma taşınmak zorunda kalınan CEO Club toplantılarının beşincisinde Peak Games’in milyar dolarlık hisse satışı nedeniyle Türkiye’de tekrar  gündeme gelmeye başlayan startup’lar ele alındı.

Yeni unicorn’lar çıkarmak: Milyar dolarlık yeni start up’lar” konulu CEO Club Summit’de, Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Meltem Bakiler Şahin, yemeksepeti.com Kurucusu ve Üst Yöneticisi (CEO) Nevzat Aydın ile Aslanoba Group Başkanı ve melek yatırımcı Hasan Aslanoba, salgın sürecinde yaşanan değişimleri, girişimcilerin yakalayabilecekleri fırsatları ve dünya çapında yatırım almanın yollarını değerlendirdi.

Pazaryeri, yapay zeka, sağlık, oyun ile nesnelerin interneti (IoT) destekli girişimlere odaklanan yeni yatırımların konuşulduğu toplantıda “Türkiye milyar dolarlık yeni unicorn startuplar çıkarabilecek mi” sorusuna cevaplar arandı.

Yeni Startuplar Çıkarmak konulu çevrimiçi toplantıya ait videoya aşağıda yer alıyor. Sizler de toplantı hakkında geniş bilgi almak için ilgili videoyu izlemek isteyebilirsiz.

Süreç Başarıyla Yürütülüyor

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Meltem Bakiler Şahin, toplantıda yapmış olduğu konuşmada, “Öncelikle ülke olarak zor bir süreci başarıyla yönettiğimizi düşündüğünü ve pandemi sürecinde hep birlikte kurallara uyarak içinde bulunduğumuz döneme uyumu kolaylaştıracağımıza inandığımı söylemek istiyorum.” dedi.

Vodafone Business olarak pandemi sürecinde sundukları dijital çözümlerle büyük küçük tüm işletmelerle birlikte olduklarını dile getiren Şahin, “Yeni döneme ve bu dönemin ihtiyaçlarına ilişkin çözümlerimiz üzerinde de çalışıyoruz. Global ve lokal araştırmalar ışığında baktığımızda ihtiyaçlar 5 başlıkta toplanıyor; hızlı ticari yenilenme, sağlık ve güvenlik, hibrit çalışma modeli, verimlilik ve otomasyon, dijital uzmanlık. Sizin de vurguladığınız gibi pandemi nedeniyle çalışanların ve müşterilerin sağlığı önümüzdeki dönemde de işletmeler için en öncelikli konu olmaya devam edecek.” ile sözlerine devam etti.

Evden çalışma sisteminin olumlu yanları sayesinde hibrit yani melez bir modele geçişle beraber birçok şeyin yaşam şeklimizde değişikliğin olacağı ve bu değişikliklerin yaşamımızda kalmaya devam edeceğini de belirten Şahin, kendilerinin de bu 5 ihtiyacın tamamını en etkin şekilde kapsayan ve karşılayan dijital çözümleri proaktif bir yaklaşımla müşterilerine sunduklarını da söyledi.

Pandemi sürecinin ekonomi, kamu hizmetlerine erişim, kurumsal ve bireysel kullanımlar açısından dijitalleşmenin ve erişebilirliğin ne kadar önemli olduğunu gösterdiğine dikkati çeken Şahin, “Hem şirketler hem de nihai faydalanıcılar, daha dijital bir yaşam şekli, mümkün olduğunca temassız işlem, dijital kanallar üzerinden kesintisiz ve hızlı hizmet ve her kanalda kolaylık talep ediyor. Bütün bu talepleri karşılamanın tek çözümü ise uçtan uca dijitalleşmek. Bu açıdan bakıldığında gelecekte de sosyal ve ekonomik gelişmenin temelinde elbette ki dijitalleşme olacak.” değerlendirmesinde bulundu.

Tüm Yatırımcılar İçin Fırsatlar Var

Türkiye’nin mevcut genç nüfusuyla dikkatleri üzerine çektiğini ve bu genç nüfustan hem girişim ekosistemine hem ülke ekonomisine katkı sağlayabilecek ve değer katacak fikirler çıktığının altını çizen Meltem Bakiler Şahin, şunları kaydetti:

Türkiye’ye yatırım yapmak isteyecek hem yerli hem yabancı yatırımcılar için çok uygun fırsatlar mevcut. ‘Startups.watch‘ un yaptığı araştırmaya göre geçen yıl tüm dünyada melek yatırımcılar ve girişim sermayesi şirketleri yaklaşık olarak 294 milyar dolar yatırım yaptı. Türkiye’de ise startuplara yapılan yatırım 100 milyon doların üzerine çıktı. Bir önceki yıla göre bu yatırımlar yüzde 66 artarak Türkiye yeniden bu alanda da  birinci lige yükseldi. Ülkemizde girişimcilik ekosisteminin pandeminin etkisindeki küresel ekonomik daralmaya rağmen önümüzdeki yıllar dair olarak umut vaat ettiğine inanıyoruz. Bu nedenle büyüyen girişim ekosistemi ve dijitalleşen, dünyadan yatırım çekebilecek olan şirketlerimizin, ülkemizin dijitalleşme yolculuğunda önemli bir role sahip olacağını öngörüyoruz. Biz de Vodafone şirketi olarak her zaman Türkiye’nin dijitalleşmesine liderlik etme amacıyla çalışmalarımıza devam ediyoruz. Teknolojimizle herkese çözüm olacak bir dijital gelecek oluşturulmasına katkıda bulunabileceğimize inanıyoruz. Bu bakış açımızla girişimcilerimizin yatırımlarını geliştirmelerine ve büyümeleri için gerekli olacak çözümlerin üretilmesine devam edeceğiz.

Unicorn Başka Şirketler de Var

Hasan Aslanoba ise Türk oyun şirketi Peak Games’in satın alınmasına ilişkin olarak şunları kaydetti:

Peak Games’in olayı çok ülkemiz açısından gerçekten çok önemli. İlk resmi unicorn’umuz 1,8 milyar dolara hisselerini devretmesi açıkçası beni çok şaşırtmadı, çok büyük bir başarı. Ama dünyada baktığınız zaman her 2 günde bir unicorn doğuyor. Biz Türkiye’de başka şirketlerin de unicorn durumunda olduğunu tahmin ediyoruz. Bilmeyenler için unicorn tanımı yapmamız da lazım? Unicorn halka açılmamış son değerlemesi girişim sermayesi (venture capital) tarafından 1 milyar doları aşmış olan startup şirketlere verilen isim. Bir start-up şirket halka açıldığı zaman bu özelliğini kaybediyor veya halka açık bir şirket tarafından satın alındığı zaman unicorn listesinde artık yer alamıyor.

Daha Konuşulacak Unicornlar Var

Yeni Startuplar Çıkarmak konulu toplantıda Nevzat Aydın da pandemi süreciyle birlikte dijitalleşmenin ve teknoloji kullanım hızının arttığını belirtti.

Nakitsiz dünyaya geçişin de hızlandığını belirten Aydın, “Kredi kartı kullanımı pandemi sürecinde ciddi anlamda arttı. Bu dönemde Kovid-19 sonrası tüketici davranışlarının nasıl değişeceğini kimsenin bilememesi sebebiyle de müşteri odaklılık artık daha fazla önem kazanmış durumda.” dedi.

Ayrıca Peak-Games satışının sürpriz olmadığını ifade ederek, “Bu hiç şaşırtmadı beni. Umut vaad eden ve çok beklediğim unicorn’lardan biriydi. Bu sürecin devamı da gelecek ve sonrası da olacak. Kısa zaman içinde birkaç tane daha unicorn’dan bahsediyor olacağız.” diyerek sözlerine devam etti.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Girişim Haber @ 2020