Online İşletme Kurmak İçin Yapılması Gerekenler

Teknolojinin gelişmesi sonrasında; online işletme kurmak her işletmenin dijitalleşme çalışmasının öncü adımlarından biri haline gelmiş durumunda.

Online İşletme Kurmak İçin Yapılması Gerekenler
03.09.2020
92
A+
A-

Şuanda içinde bulunduğumuz dijital çağ, gelişen ve değişen teknoloji, pandemi döneminde evde kalma gerekliliğimiz, hızla ve önemli ölçüde girişimcilerin ticaret yapma biçimini değiştiriyor. Bundan dolayı online işletme kurmak için yapılması gerekenler konusu da sıklıkla gündeme geliyor. Bu anlamda, online alışveriş yapanların sayısının artması; internetten satış için şirket kurmak isteyen birçok girişimciyi, dijital bir mağaza açarak e-ticaret sektörüne adım atmaya yöneltiyor. Sunduğu ürünlerin ve hizmetlerin, online ortamda satış ve pazarlamasını gerçekleştiren, müşteri, bayi, iştirak iş ortaklığı iletişimini geçerli mezvuatlara uygun bir şekilde, yasal olarak online ortamda gerçekleştiren şirketlere e-şirket veya online şirket denir.

Online işletme kurma işlemi, vergi dairesine, notere, ticaret odası veya başka bir yere gitmeden online olarak yapılıyor. Özellikle bulunduğumuz pandemi süreci dolayısıyla yıl 2020 Mart ayından itibaren özellikle bu alana yoğunluk %40 oranında artı göstermiştir. Son 5 yılda oldukça artan büyük ya da küçük birçok markanın ilgisini çeken online şirketin ne olduğunu açıklamıştık, şimdi de biraz online işletme kurmak için yapılması gerekenler konusuna değinelim.

Öncelikle tabi ki online işletme kurmak istiyorum demek, yeterli değildir.Bunu düşünceyi harekete geçirmek gereklidir. Diğer yandan eğer bir işletme sahibiyseniz ve stoklu ürünleriniz varsa online ticaret şirketi açmak sizler için çok daha kolay ve zahmetsiz olacaktır. Gerekenler ise genel anlamda şöyle:

Emek ve Zaman Ayırın!

Tabi ki online işletme kurmak için bir karar verdikten sonra etkili bir planlama yapmanız gerekmektedir. Planlı bir şekilde adım atacak olursanız, karlı bir yatırım yapmak konusunda da önemli bir kazanımı elde etmiş olursunuz. Elbette ki online şirket kurma kararı sonrasında, internet sayfasının adının belirlenmesi ilk aşama olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu aşamada yeni fikirler almak ve uzman desteği almak da önemli kazanımları beraberinde getirecektir. Elbette ki emek ve zaman ayıracak olursanız; iyi bir platform kurmak için etkili bir çalışmayı da ortaya koymuş olursunuz.

Domain Kiralamak ve Diğer Adımlar

İnternet sitenizin adına dair bir karar verdikten sonra internet sayfanızın adına bir domain almanız gerekmektedir. Böylece internet sitenizi de tescillemiş olursunuz. Özellikle hosting ve domain hizmeti alacağınız firmayı seçerken özenli davranmanız şarttır. Tam da bu noktada bilinen ve güven veren bir firmayı tercih etmeniz akıllıca bir seçenek olarak karşınıza çıkmaktadır. Eğer domain ve hosting firması seçiminde isabetli bir şekilde karar verecek olursanız bu sayede internet sayfanızın altyapısını da güçlü bir şekilde oluşturmuş olursunuz.

Biz yaklaşık 10 yıldır Güzelnet üzerinden domain ve hosting hizmetlerimizi sürdürüyoruz. Güzelnet üzerinden hosting ve domain hizmetlerini satın almak için buradan devam edebilirsiniz.

Bütçenizi Belirleyin!

Online şirket kurmak için gerekli olan şeylerden biri de bütçe ayırabilmek. İnternetten ticaret yapabilmek için belli bir bütçenizin olması gereklidir. Bu anlamda bütçenizi belirlerken e-ticaret sitenizin kurulum, yazılım ve sitenize ürün temini için gereken maliyetlerinizi iyi hesaplamanızda büyük yararlar var.

Bütçeniz, online şirketinizin büyüme stratejisine bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Bu konuda ya uzun vadede bir gelir kalemi oluşturarak yavaş ve kararlı ilerlemeyi ya da kısa vadede önemli bir noktaya gelmek için, dijital pazarlama yöntem ve stratejilerini etkin kullanmayı tercih edebilir ve bütçenizi de tercihinize göre belirleyebilirsiniz.

Sağlam Bir Altyapı Oluşturun!

İnternetten satış için şirket kurma konusunda, dikkat edilmesi gereken en mühim konulardan biri de; güçlü bir online ticaret paketine ve altyapısına sahip olmaktır. Online şirket kurarak E- ticarete yeni adım atan girişimciler, çoğunlukla kendilerini bir e-ticaret sitesinde yer alması gereken önemli özelliklere karar verebilecek kadar yetkin hissetmedikleri için; bu konuda E-ticaret uzmanlarımızdan ücretsiz yardım almalılar. Çünkü online işletme kurmak için yapılması gerekenler konusunun en önemli aşaması sağlam bir altyapının oluşturulmasıdır.

Hangi Tür Şirket Kuracağınıza Karar Verin!

Bir kişi tarafından kurulan şirketlere şahıs şirketi, bir veya birden fazla kişi tarafından, ticari unvan veya tüzel kişi tarafından kurulan şirketlere ise limited şirketi denmektedir. Online işletme kurmak için gerekli kişi sayısı bilinmemekte, kişi kendi başına şirketini kurabilmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Girişim Haber @ 2020