Patent Başvurusu Nedir? Maliyeti Ne Kadardır?

Yepyeni bir buluş yapmış iseniz

Patent Başvurusu Nedir? Maliyeti Ne Kadardır?
21.08.2020
46
A+
A-

Piyasaya yeni bir buluş veya marka olarak çıkacak olan her ürün patent ile korunmaktadır. Patent, firmaları, kişileri ve ürünü koruma altında tutmaktadır. Yepyeni bir buluş yapmış iseniz patent başvurusu nedir? Sorusunun cevabını çok iyi bilmeniz gerekmektedir.

Patent, yapmış olduğunuz ürünün sizin izniniz dışında üretilmesi, satışı ve çoğaltılmasını önler. Kısacası size ait olanı koruyan ve bu ürünün tüm haklarının size ait olduğunu gösteren resmi belgeye patent denilmektedir.

  • Sitemizde tüm dünyada yer alan inovasyonlar için haber bölümü yer almaktadır. İnovasyon haberleri sizin ufkunuzu açabilir.

Patent başvurusu yaparken uygulanan farklı prosedürler bulunmaktadır. Marka ve ya ürün patenti için başvuru yaptığınız zaman 50 lira ücret alınmaktadır. Ebette ki uygulanacak diğer prosedürlerin farklı maliyetleri söz konusu olabilmektedir. Rüçhan hakkı, patent belgesinin düzenlenmesi, patente konu olan ürün ve marka adının incelenmesi gibi her işlem için ayrı ayrı ücretlendirmeler yapılmaktadır. Bahsi geçen 50 lira sadece başvuru yapabilmek için ödenen ücrettir.

Patent Başvurusu Nasıl Yapılır?

İyi bir girişimci patent başvurusu nedir? Araştırmasını zaten kısa sürede tamamlayacağı için başvuru işlemleri için harekete geçecektir. Patent başvurusu işlemleri için Türk Patent Enstitüsüne bir dilekçe ile ve başvuru ücretini gösteren belge ile başvurur. Kurum başvurunuzu değerlendirmeye alarak eğer marka veya ürün gerçekten hiç bilinmiyor ise diğer aşama için bilgilendirmeleri yapmaktadır. Kurum gerekli incelemeleri yapar ve size olumlu veya olumsuz olarak mutlaka dönüş sağlamaktadır.

Kurum başvurunuzun ardından iki kez olumlu bildirim yapmış ise patenti alabilmektesiniz. Evrak eksiği veya ürün, marka ile alakalı araştırma sonuçları olumsuz ise kurum sizi ret edecektir. Elinize ulaşacak olan belgelerde gerekçe açık olarak beyan edilmektedir. Yani kusurları giderdikten sonra tekrar başvuru yapabilirsiniz.

İnternetin her alanda yer alması ile başvurularınızı E-devlet üzerinden de yapabilmektesiniz. E devlet üzerinden yapılan başvurular için ücretlendirme biraz daha uygun olmaktadır. Patent başvurusu nedir ve niçin yapmanız gerektiğini bildiğiniz için asla ürün ve markanızı riske atmanıza gerek kalamamaktadır. İşlem süreleri biraz uzun sürse de önemli olan sonrasında her şeyin tamamen size ait olacağı gerçeğidir.

Aldığınız Patent Sadece Türkiye’de Geçerli

Patent konusu içerisinde küçük detayları barındırmaktadır. Markanız veya ürününüz Türkiye’yi kasıp kavurduktan sonra yurtdışına açılmak istediğiniz zaman ürününüze ait olan patentin sadece başvuruyu yaptığınız ülkede geçerli olduğunu asla unutmayınız. Çünkü olası bir durumda tüm emeğinizin çalınması gibi durumlar ile karşılaşma durumunuz olabilmektedir.

Başvurunuzu Türkiye üzerinden yapmış iseniz aldığınız patent sadece burada geçerlidir. Farklı ülkeler için tek tek başvuru yapabileceğiniz gibi biraz zaman ve maliyet açısından yüksek olan uluslararası kuruluşlara başvuru yaparak tüm ülkelerde geçerli olan patenti de alabilmektesiniz. Bunun için birkaç farklı kurum hizmet vermektedir. Bütçenize ve zamanınıza en uygun olanı tercih ederek tek seferde tüm ülkelerde geçerliliği olacak olan patenti alabilirsiniz.

Her Buluş İçin Patent Yok

Elinizde yeni bir buluş olabilir. Ancak bu buluşun insanlara ve diğer canlılara faydalı olması koşulu aranmaktadır. Canlı türlerini olumsuz etkileyecek olan her türlü buluş, edebi esereler vs. asla patentlenmemektedir. İnsanlar üzerinde uygulanacak olan deneysel uygulamalar ve cerrahi yöntemler de yine asla patent verilmeyen başlıklarda yer bulmaktadır.

Aynı Ürün İçin Farklı İki Başvuru Yapılması

Türkiye Patent Enstitüsüne aynı ürün için iki farklı başvuru yapıldığı zaman ilk başvuru kabul edilerek diğeri ret edilmektedir. Bu nedenle ürün veya marka tescili sırasında akılcı davranarak bilgileri kimse ile paylaşmamalısınız. Aksi halde ürün daha size hiçbir kazanç getirmeden başkaları tarafından elinizden alınmış olabilir.

Araştırmalarınızı patent başvurusu nedir sorusu ile başlatmanız oldukça büyük önem arz etmektedir. Uzun uğraşlar sonucu bir ürün veya marka yarattıktan sonra onu yasal olarak koruma altına almadığınız zaman maalesef ki hiçbir hal talebinde bulunamamaktasınız. Patent başvurunuzu e devletten veya bir dilekçe ile kurumdan yaparak sizin olanı hemen koruma altına almaktasınız.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Girişim Haber @ 2020