Sesli Kitap ile Para Kazanma

Sesli Kitap ile Para Kazanma özellikle ses tonuna güvenenler için yeni ve popüler bir pasif gelir kaynağı haline geldi. Detayları inceleyelim.

Sesli Kitap ile Para Kazanma
05.11.2020
658
A+
A-

Sesli kitap ile para kazanma mümkün mü demeyin. Son yılların popüler konularından birisi de sesli kitaplar. Tabii ki bu trendi yakalayarak para kazanmak da mümkün. Popülerliğin artması, yazarlar ve yayınevlerinin de dikkatini çekmiş durumda. Mobil cihazların yaygınlaşması, mp3 playerlardan sonra cep telefonlarından da rahatlıkla müzik dinlenmesi, sesli kitaplarına olan talebi de arttırdı. Özellikle mobil uygulamalarda sesli kitap dinlerken, bir taraftan da kitabı takip etme olanağının olması bir pazarın daha oluşmasını sağladı.

Sesli Kitap Nedir?

Mevcut hali ile yeni gibi görünse de, sesli kitaplar yaklaşık yarım yüzyıldır hayatın içinde. Önceleri kaset çalarlar vasıtasıyla dağıtımı yapılırken daha sonra, CD, DVD derken artık fiziki olarak taşınmanın ötesinde birçok dosyada olduğu gibi internet üzerinde mp3, waw ya da aac formatlarından biri ile sesli kitaplara erişmek mümkün. Sesli kitaplar; kitap okumak yerine dinlenilen bir kitabın seslendirmesi yapılarak ve kayıt alına alınmasıdır.

Sesli kitaplar, yukarıda da bahsettiğimiz gibi, müzik çalarlar, cep telefonları, bilgisayar ya da tabletler, televizyonlar gibi birçok ortamdan dinlenebilmektedir. Sesli kitapları satan özel mağazalar olduğu gibi telif hakkı olmayan kitaplar birçok internet sitesinden ücretsiz olarak da indirilebilinmektedir.

Az sermaye ile pratik iş fikirleri makalemizi okudunuz mu?

Sesli Kitap ile Nasıl Para Kazanabilirsiniz?

Evden sesli kitap okuyarak para kazanmak için araştırma yapıyorsanız eğer, öncelikle bu iş yapmak için bazı ekipmanlar gerekecektir. Bu kayıt işini bilgisayarınızda ya da tabletinizde yapabilirsiniz. Güzel bir sesiniz olsa dahi, doğru ekipmanlarınız yoksa arka planda yazılım ile düzeltmeniz gereken ve size iş çıkarak birçok aksilik ile karşılaşma olasılığınız mevcut. Bu nedenle iyi bir mikrofon bu işin kilit ekipmanıdır. Ses kaydınız evde yapmak istiyorsanız mutlaka ses izolasyonuna dikkat etmek zorundasınız. Sessiz bir ortam sağlamadan ses kaydını yapmanız mutlaka arka planda gürültülere sebep olacaktır.

Tahmin edeceğiniz üzere kitap okumak her ne kadar basit bir iş gibi görünse de uzun süreç olacak bir iştir. Öncelikle deneme amaçlı kısa kitaplar okuyarak bu işe başlamanız önerilir. Ses kaydını yaptıktan sonra, yaptığınız kaydı dinlemeli ve varsa hatalı okumalar o kısımları tekrar okuyarak düzeltmelisiniz. Ayrıca olası gürültüler ve daha düzgün bir ses kaydı için bir yazılım ile gerekli düzenlemeleri yapmalısınız.

Sesli kitabın kaydını tamamladıktan henüz Türkiye’de olmasa da ama yakın zamanda bir girişimci tarafından başlatılacağından emin olduğumuz uygun platformu bulmaya geldi iş. Şu an çoğunluğu İngilizce birçok sesli kitap satış platformu yer almaktadır. Şu an böyle bir sektörün Türkiye’de olmaması size dezavantaj gibi görünmesin. Bu tam olarak birçok makalemizde dile getirdiğimiz niş sektör yani gedik marketing alanıdır. Bu alanda öncü olmak size çok büyük avantajları da beraberinde getirecektir. Telifsiz kitapları okuyarak bu işe başlayabilir ve tanınan bir seslendirmeci olarak sektörde kendinize yer edinebilirsiniz. Tabii bunu yaparken daha önce seslendirilmemiş olmasına özen göstermek gerekmektedir.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, sesli kitap ile para kazanmak uzun ve meşakkatli bir iş gibi görünse de doğrudan bu alanın yanında dolaylı yollardan da para kazanmanız mümkün. Hazırladığınız sesli kitapları, kendi açacağınız site ya da blog üzerinden satabileceğiniz gibi bunları pazaryerlerinde de satabilirsiniz. Ayrıca bu seslendirmelerden oluşturacağınız kısa demo ses dosyalarını portföyünüz olarak sunarak fiverr ve bionluk sitelerinden seslendirme işleri için iş ilanı açabilir ya da mevcut ilanlara başvurabilirsiniz.

Ses tonunuza ve telaffuzunuza güveniyorsanız sesli kitap ile para kazanma yolunu deneyebilirsiniz. Dolaylı ve doğrudan gelir elde etmeniz elbette mümkün.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Girişim Haber @ 2020