Tiktok Soruşturması Neden Yapılıyor?

Son dönemin en popüler sosyal medya uygulaması haline gelen TikTok, veri ihlali skandalı ile sarsılıyor. Uygulamada ortaya çıkan kişisel güvenlik …

Tiktok Soruşturması Neden Yapılıyor?
05.07.2020
43
A+
A-

TikTok Soruşturması nedeniyle son dönemin en popüler sosyal medya uygulaması veri ihlali skandalı ile sarsıldı. Tiktok uygulamasında ortaya çıkan kişisel güvenlik açıklarından dolayı Hindistan’dan ABD’ye bir çok ülkede yasaklarla karşı karşıya kalan TikTok uygulamasına bir kötü haber de Türkiye’den geldi.

Kişisel Verileri Koruma Kurulu (KVKK) TikTok uygulamasına dair son günlerde tartışmalara konu olan kişisel verilerin korunmasına yönelik veri güvenliği açıklarıyla ilgili olarak harekete geçti. Kişisel Verileri Koruma Kurulu, TikTok hakkında, veri güvenliği açığı iddialarından dolayı resen inceleme başlattığını duyurdu.

Dünya genelinde 800 milyon kullanıcısı olan TikTok’un en çok kullanıldığı ülkeler sıralamasında yaklaşık 29 milyonluk rakamla 3. olan Türkiye’de yaşanan bu veri ihlalinden kaç kullanıcının etkilendiği, KVKK’nin başlattığı incelemenin sonrasında anlaşılacak.

Tiktok Soruşturması Neden Açıldı?

Sosyal medya platformu Reddit’te paylaşılan bir gönderiyle ortaya çıkan skandal, TikTok’a uygulanan tersine mühendislik işlemi ile uygulamanın kullanıcılara ait hangi verileri nasıl aldığını da gözler önüne serdi.

Ortaya çıkan bu skandala göre TikTok uygulaması kullanıcıların telefonlarına ilişkin teknik bilgilerin yanı sıra, donanımlarından, Wi-Fi bilgilerine; konumlarından, kopyalanan bilgileri okumaya onlarca çeşit bilgiye ulaşıp, kayıt altına almasının ortaya çıkması ile ciddi bir sansasyon oldu.

Tiktok Hangi Verileri Topluyor?

Reddit’te ortaya çıkan veri ihlali iddialarına göre TikTok kullanıcıların şu verilerini topluyor:

– Cihazın tüm donanımı hakkında bilgiler (İşlemci, ekran boyutu, hafıza kullanım oranı, RAM kapasitesi)

– Kullanıcıların aktif olarak kullandıkları tüm uygulamalar ve geçmişte indirdikleri ancak sonra sildikleri uygulamalara ait tüm kayıtlar.

– Uygulamanın kullanıldığı cihazın bağlı olduğu ağa dair IP adresleri ve Wi-Fi bilgileri.

– TikTok uygulamasının bazı versiyonlarında gözlenen kullanıcı konum erişimine izin vermese bile 30 saniyelik aralıklarla GPS pingi göndererek, konum bilgilerini takip etme.

– Kullanıcının telefon galerisinde yer alan tüm fotoğraf/video gibi tüm medya belgelerine erişim ve bunların farklı cihazlarda görüntülenmesi için kod dönüştürme (transcoding) izni.

– Uygulama kullanılmıyorken bile kullanıcıların kamera ve mikrofonlarına erişim.

– Özellikle yasadığı ve zararlı içeriklerin gizli bir şekilde kullanıcıların telefonlarına yüklenebilmesine yol açabilecek olan uygulamaya, Android sürümünde ‘Zip’ dosyası indirme, açma ve çalıştırma yetkisi verme.

– iOS sürümünde ortaya çıkan ancak gelen tepkiler üzerine ardından erişimi kaldırılan panoya kopyalanan her türlü bilgiyi okuyabilme.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Girişim Haber @ 2020