Yapay Zeka ile Kişiye Özel Kozmetik

Akademisyen Seda Sakacı Çelik yaptığı araştırma ve çalışmaların sonunda kişiye özel kozmetik üretimini gerçekleştirdi.

Yapay Zeka ile Kişiye Özel Kozmetik
16.07.2020
92
A+
A-
Akademisyen Seda Sakacı Çelik yaptığı araştırma ve çalışmaların sonunda kişiye özel kozmetik üretimini gerçekleştirdi.
Salgın süreciyle birlikte tüm dünya doğal hayata dönmek zorunda kaldı. Akademisyen Seda Sakacı Çelik İstanbul’da yapay zeka kullanarak kişiye özel ürünler üretmeye başladı. Bu çalışma ve üretimin arkasında ise Düzceli çiftçi kadınların emeği, Düzce Teknokent’teki Ar-Ge çalışmaları yer alıyor.
Seda Sakacı Çelik, Tıbbi Aromatik Bitkiler ve Kozmetoloji Bölümü mezunu ve çocukluğundan beri ilgisini çeken bitkiler hayatının yol haritasını belirledi. Yurtiçi ve yurtdışında farklı kurslara katılıp belgeler aldı. Evinin bir odasını uygulama odası, mutfağını laboratuvar, balkonu ise malzeme deposu yaparak işe koyuldu.

Teknokentte Üretim Merkezi

Çelik, tüm bu girişimcilik serüveni başlamadan önce üniversitede öğretim görevlisi olarak çalıştı. Yıllarca eğitim, teori ve pratik uygulama eğitimleri verdikten sonra “her madde doğal bile olsa her kişi eşsizdir” mantığı ile hareket etti.  Kullanılan her maddenin farklı insanlarda farklı etkilerinin olduğunu gözlemledi. Öncelikle çevresindekilere kendi imkanları dahilinde tamamen doğal ürünler üretti. Zaman içerisinde bu ürünlere olan ilgi ve sonrasında da akademi işbirliğiyle Düzce Üniversitesi Teknokenti’nde bir üretim merkezi açtı. Ürünlerini hazırlarken kullandığı tıbbi aromatik bitkilerin yetiştirilmesi için Düzceli kadın çiftçilerle birlikte üretime hazırlamaya başladı. Çelik, çalışmasını anlatırken, “Ürettiğimiz kişiye özel kozmetik ürünlerde Düzce’deki çiftçi kadınlarımıza alım garantisi verdik. Çiftçi kadınlarla birlikte Tıbbi Aromatik Bitki ekimi sağladık. Düzce Üniversitesi Teknopark Ar-Ge ekibiyle temasa geçip iş birliği yaparak birlikte bireysellikten çıkıp büyük ve birikimli bir ekip sağlamış olduk.” diyor.

Vegan Kozmetik

Kozmetoloji Kimliği’ oluşturmak için yapay zeka yatırımı yaparak, doğal ürünlerini kişiye özel üreten Çelik, cilt, vücut ve saç ölçümlerinin analizi kritik adımlardan. Kişilerden alınan bilgilerle kişisel özel kozmetolojik bir kimlik oluşturuluyor. Her kişiye özel ürün üretimi sağlanıyor.

Çelik, üretim süreçlerini ise şöyle anlatıyor: “Hem dünyaca ünlü üreticilerinden, büyük markaların kullandığı ham maddeler ve kendi Ar-Ge ekibimiz ile elde ettiğimiz yerli, tıbbi ve aromatik bitkilerden ham madde elde ediyoruz. Dünyanın en etkili ham maddelerini kullanıyor, tüm büyük markaların alım yaptığı yerlerden biz de en iyisini alıyoruz. Aynı zamanda ürünlerimizde global sorumlulukların hepsine imza atıyoruz. Sertifikalı, doğal, organik, hayvanlar üzerinde test edilmeyen ve vegan ürünler kullanıyoruz. Pandemi ve çevresel duyarlılıktan dolayı, bu akımların güçlendiğini gözlemlemiş durumdayız. Gelecekte de vegan kozmetik üretiminin artacağını öngörüyoruz. ” Çelik ürünlerini Katar, Mauritius, ABD’ de birden çok merkeze gönderiyor.

Kişiye özel kozmetik üretiminin en büyük avantajı ise; kişinin herhangi yan etkinin yaşanmasını, alerji oluşmasını önlemesi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Girişim Haber @ 2020