Yaratıcılık İsteyen Meslekler Nelerdir?

Bu yazımızda yaratıcılık isteyen meslekler konusunu inceledik.

Yaratıcılık İsteyen Meslekler Nelerdir?
06.03.2021
1.567
A+
A-

Yaratıcılık isteyen meslekler konusunu incelemeden önce yaratıcılık kavramını açıklamak gerekiyor. Sözlük anlamı ile yaratıcılık, yeni ve bir şekilde değerli bir şey oluşturma olgusudur. Kişinin kendini anlatmasının değişik yollarından biridir. Yaratıcılığı arttırmak için çeşitli yöntemler önerilmiştir ve yaratıcılığın müzikte, tiyatroda, yazarlıkta farklı görünümleri bulunmaktadır.
Bu terimin bu kadar fazla kullanılmasına ve üzerinde oldukça çalışılmasına rağmen yaratıcılığının tam olarak neleri kapsayıp kapsamadığı ile ilgili net bir uzlaşma bulunmamaktadır.
Günümüzde, yaratıcılık gerektirmeyen bir işe ve meslekler, genel olarak kişinin düşünme ve yaratma potansiyelini körelmesine yol açmaktadır. Yaratıcılık, kişinin kendini ifade edecek şart ve potansiyeli bulması sonrası kişiye alanında fayda sağlayacak kazanımları ortaya çıkaracaktır. Kimi zaman da yaratıcı düşünce dediğimiz kavram devreye girerek somut bir nesne öncesi zihinde çıkarımlar ve hesaplar yapar. Meslekler dahilinde konuşmak gerektiğinde de yaratıcılık isteyen uğraşlar, kişi için son derece kıymetli zihin ögeleridir.

Yaratıcılık Nedir?

Yukarıda da değindiğimiz üzere; yaratıcılık yeni ve bir şekilde değerli bir şey oluşturma olgusuna denilmektedir. Yaratıcı düşünce ise adım adım oluşturulan tasarıların süreç ile birlikte bir araya getirerek kişinin ilgili çalışmasına denir. Fikir ya da ürün, kişinin daha sonraki aşamalarda gerçekleştireceği deneyimler için fayda sağlamaktadır.

Yaratıcı Meslekler

Yaratıcı bireyler tarafından yapılan meslekler, oldukça yeni ve genelde özgün bir niteliğe sahip ürün ve fikirleri gerektirir. Bu meslekler ve bu alanlarda çalışmak ve başarılı olmak için yaratıcı düşünce ve ürün geliştirebilecek bir potansiyele sahip olmak oldukça önemlidir. Yaratıcı insanlar, kendilerini ifade edebilecek alanlarda özgün fikirlerini gerçeğe dönüştürürler. Genel anlamda yaratıcı meslekler, sanat- bilim alanında fikir ve buluş, araştırma geliştirme alanlarında daha fazla görülür. Bir ressamın, zihninde oluşturduğu bir tasarıyı gerçeğe dönüştürmesi, halen kullanmakta olduğumuz birçok teknolojik aleti ortaya çıkaran, bu aletlerin gelişmesine katkı sağlayan bilim insanının çabası, yaratıcılık olarak örneklendirilebilinir.
Birçok meslek grubu yaratıcı düşünce gerektirse de tam anlamıyla özgün ve yeni bir ürün düşünce gerektiren meslekler de bulunmaktadır. Bu meslekler arasında; yönetmenlik, yazarlık, müzisyenlik, grafikerlik, fotoğrafçılık, , moda- saç tasarım, endüstriyel tasarım, aşçılık, video-animasyon mimarlık, reklamcılık, görsel iletişim, web tasarımcısı gibi meslekleri sayabiliriz. Bu saydığımız meslekler, yaratıcılık ile somutluğa ulaşan düşünce ve fikirlerle beslenmektedir. Şimdi bu yaratıcılık isteyen mesleklerin bazılarını inceleyelim.

Girişimcilik ile ilgili inceleme yazılarımızı girişim blogunda bulabilirsiniz.

Yazarlık

Yaratıcılık isteyen meslekler arasında yer alan ve yaratıcı düşüncenin ve edinilen bilgilerin etkili bir şekilde aktarabilmenin en güzel ve en etkili yollarından birisidir. Yazarlık mesleğini yapmak isteyerenler editörlük, metin yazarlığı, web yazarlığı, edebi yazarlık gibi alt dallar da yer almaktadır. Yazarlığın hangi alanında çalışmak isterseniz isteyin, yaratıcı yazarlık kavramına ve yöntemlerine öğrenmeniz ve metinlerinizde bunu kullanmanızı öneririz. Yazarlık ile hayatınıza devam etmek ve kendinizi ifade ederek ve yaratıcı yönünüzü gösterebilmek için yazarlığın temel yapı taşlarını ve bir olay örgüsünün nasıl kurgulanması gerektiğini mutlaka bilmelisiniz.
Yazarlık olarak sadece edebi türler açısından değil, metin ve makale yazarlığı için de kullanacağınızın kelimelerin, cümlelerinizin doğru bir şekilde kullanımı ve metnin nasıl doğru bir şekilde kurgulanması gerektiğini bilmeniz gerekmektedir. Yazacağınız metin türünden bağımsız olarak sürekli pratik yapmak ve deneyim kazanmak sizi daima daha iyi bir sonuca götürecektir.

Grafik Tasarım

Grafik tasarım yaratıcı düşüncenin en esnek ve özgür bırakıldığı ulaşılabilir meslekler arasında yer almaktadır. Yaratıcılığın ve hayal gücünün dönüştürüldü bu meslekte çalışmak isteyenlerde bulunması gereken bir bazı yetkinlikler de vardır. Grafik tasarımcılar diğer adı ile grafikerler, gerçekleştirecekleri tasarım öncesi fikir aşamasında örnek fikir ve tasarımlardan da yararlanabilirler. Teknik ve teorik bilgiler, grafikerin sezgi ve zihnindeki düşünce bolluğuyla birleşerek ortaya bir ürün çıkarır. Grafik tasarım geçmişten günümüze kadar geniş bir kullanım alanına sahiptir. Grafik tasarım sonucunda ortaya çıkan ürünler başta reklamcılık alanında olmak üzere tasarıma gerek duyan her alanda kullanılmaktadır.

Moda-Saç Tasarım

Saç ve moda tasarımı ele alınabilecek ve göz ön önünde bulundurulması gereken yaratıcılık gerektiren mesleklerden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Saç ve moda tasarımı trend ve farklı modeller her zaman insanların daha fazla dikkatini çekmektedir. Özellikle günümüzde farklı olmak, kendini özgün hissetmek isteyenler için başvurdukları mesleklerin başında gelmektedir. Daha önce denenmemiş bir saç ya da moda ürünü tasarısını da özgüven, deneyim ve ilgi neticesinde ortaya çıkarmaktadır. Bu alanda çalışmak isteyen ilgili kişilerin eğitim sürecinde özgünlüklerini ortaya çıkaracak bir eğitim almaları ve moda-saç alanındaki gelişmeleri sürekli takip etmesi, trend olabilecek modelleri kendilerinin de yaratıcılığını katarak meslek dahilinde ilerleyebilmenizin ön şartıdır.

Aşçılık

Aşçılık sadece yemek yapmak değildir. İyi bir aşçının diğer yemek yapanlardan farkının olması meslekte ilerleyebilmesine olanak sağlar. Yukarıda bahsettiğimiz meslekler gibi yemek yapmanın da yaratıcı tarafı, daha önce defalarca yapılmış ve servis edilmiş bir tabağın farklı bir hazırlanış ve sunumunu ortaya çıkarmaya olanak sağlamaktadır. Özellikle yapılmış bir yemeğin sunum aşaması aşçının yaratıcı yönünü ortaya çıkarır. Meslekte ilerlemek ve iyi bir şef olabilmek için kişinin mesleki eğitim ve bilgilerini farklı bir bakış açısı ile ele alması ve yaratıcı yönünü ön plana çıkarması gerekmektedir.

Yaratıcılıktan Beslenen Meslekler Nelerdir?

Sanat-bilim alanında yer ala meslekler genellikle yaratıcılıktan beslenir. Bilim insanları bir buluş, fikir, ürün için yıllarını harcamaktan vazgeçmeyerek yaratmanın peşinden giderler. Yaratıcı düşünce ve ürün isteyen meslekleri kısa şöyle özetleyebiliriz: Grafikerlik, fotoğrafçılık, müzisyenlik, moda- saç tasarım, endüstriyel tasarım, aşçılık, mimarlık, yönetmenlik, yazarlık, reklamcılık, görsel iletişim, web tasarımcısı, video-animasyon tasarımcısı olarak sayabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Girişim Haber @ 2020