Amazon FBA Nedir? Ne Kadar Para Kazanılır?

Amazon FBA Nedir? Ne Kadar Para Kazanılır?
21.08.2020
97
A+
A-

Bir e ticaret hizmeti olan Amazon FBA en kısa anlamı ile satmayı düşündüğünüz ürünü depoya gönderdiğinizde ürünün oradan da müşteriye ulaşmasını sağlayan sistemdir. Ürün aklınıza gelebilecek her türlü şey olabilir. Üretimini kendinizin sağladığı ürünler olabileceği gibi bir tedarikçi yardımı ile temin ettiğiniz ürünlerde olabilir. Bu ürünler Amazon depolarına gönderilir.

Gönderilirken de ürün açıklaması ve ürünün fiyatı eklenir. Sonrasında ise müşteri tarafından istenmesi aşaması gelir. Talep olduğunda ise Amazon tarafından müşteriye gönderim sağlanır. Amazon FBA nedir? Nasıl para kazanılır? Bunun için ne yapmalıyım diyorsanız, sizin tek yapmanız gereken Amazon depolarına ürün göndermek. Paketlemesinden lojistiğine, müşteri hizmetlerine kadar her detay Amazona aittir.

Kimler Amazon FBA Aracılığı İle Ürün Satabilir?

Amazon e ticaret sisteminde herkes ürününün satılmasını sağlayabilir. Hem şahıslara hem de şirketlere açık bir sistemdir. Kendi üretim ürününüzü ya da tedarik ettiğiniz ürünü dilediğiniz şekilde Amazonda satabilirsiniz. Türkiye içi satış yapacaksanız TL olarak, yurtdışı yani uluslararası bir satış yapacaksanız da dolar olarak gelir elde edebilirsiniz.

Amazon FBA İle Ortalama Ne Kadar Kazanılır?

E ticaret imkânı sunan Amazon’ a giriş yapmadan önce iyi araştırma yapılmalıdır. Öncelikle bilinmelidir ki Amazon FBA nedir? Ne kadar para kazanılır sorusunun net bir cevabı yoktur. İnternet üzerinden de olsa bir ticaret çeşididir. Bu sebeple ilk olarak hangi ürünün satılacağı belirlenmelidir. Gerekiyorsa ilk başta tek ürün çeşidi ile başlanabilir. Satacağınız ürünü gönderirken açıklama yazacağınızdan dolayı ürünü iyi tanıyor olmalısınız. Risk taşıyan bir platformdur. Çok satış yapıp çok para kazanacağınız gibi hiç satış yapamayabilirsiniz de. O yüzden giriş yapmadan önce pazar araştırması yapmanızda fayda vardır.

Amazon FBA İle Nasıl Satış Yapılır?

Amazon FBA büyük bir platformdur. Böylesine milyonlarca kişinin var olduğu bir platformda ürün satıp para kazanabilmek için satılacak ürün iyi seçilmelidir. Ürünün özellikleri ve piyasadaki seçilebilirliği iyi belirlenmelidir. Üretimini kendinizin yapığı bir ürün değil ise iyi ve güvenilir bir tedarikçi bulunmalıdır. Satış için reklam şarttır sözünden yola çıkarak iyi bir tasarım oluşturmalı, logonuzu ise dikkat çekici bir şekilde seçmelisiniz. Müşteri portföyü oluşturabilmek için ilk olarak düşük fiyatlarla başlayabilirsiniz.

Amazon FBA’nın Türkiye’ de Kullanımı

Amazon FBA e ticaret sisteminin Türkiye’ de kullanılışı aynı şekildedir. Peki Türkiye’ de Amazon FBA nedir? Ne kadar para kazanılır denilirse eğer bu sorunun cevabı aynı şekilde üretimi yapılan ürünün veya tedarikçiden temin edilen ürünün Amazon depolarına gönderilmesidir. Ürünün çok satılmasını istiyorsanız farklı tasarımlarla müşteri karşısına çıkarmalısınız. Renk farklılığı ve dikkat çekici bir logo ile ürünün kısa sürede satılmasını sağlayabilirsiniz.

Amazon FBA Ürün Satışı Açıklaması

Amazon FBA ile ürün satmak ve kar elde etmek istiyorsanız ürünün fiyatı 20 dolar üstü olmalıdır. Bu şekilde kar direk size kalır. Çünkü eğer ki satacağınız ürün 20 dolar altı bir fiyata sahip ise sistem sizden ek bir ücret talep edecektir. Amazon FBA nedir? Ne kadar para kazanılır diye hesaplama yapacağınız zaman maliyete ürünlerin depoya ulaşmasındaki giderlerde eklenmelidir.

İlk defa satış yapacaksanız bu maliyet en az seviyede tutulmalıdır. Çünkü ek giderlerde olacaktır. Depolama maliyeti, kargo maliyeti ve listeleme maliyeti de işin içindendir. Bütün bunlar göz önüne alınarak fiyat belirlemesi yapılmalıdır ve kar marjı yüksek tutulmalıdır. İade olanağı da sunan sistemde para kazanabilmek için her detay iyice araştırılmalıdır.

Amazon FBA Eğitimi

Piyasada Amazon FBA ile ilgili bir çok eğitim dokümanı ve videosu yer almakta. Amazon FBA incelikleri olan, detayları çok fazla ve ciddi anlamda İngilizce bilgisi isteyen bir iştir. Bu konuda internette var olan rastgele eğitimlerden ziyade, Udemy platformunda yer alan ve dönüşleri yüksek eğitimleri almanız sizin için faydalı olacaktır. Bu konuda dikkatli olmanız paranızı boş yere harcamanızın önüne geçecektir.

Amazon FBA ile para kazanma ve Amazon FBA’de dikkat edilmesi gerekenler konusunda çok daha detaylı bir makale yayınlayacağız.

Amazon FBA ile satış yapma konusunda tecrübe sahibi iseniz, lütfen bizimle bilgi ve tecrübelerinizi paylaşın.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Girişim Haber @ 2020