Beyin Aktivitesini Metne Dönüştürebilen Yapay Zeka Sistemi Geliştirildi

Bilim insanları, beyin aktivitesini metne dönüştürebilen yapay zeka sistemi geliştirdi.

Beyin Aktivitesini Metne Dönüştürebilen Yapay Zeka Sistemi Geliştirildi
29.06.2020
39
A+
A-

Bilim insanları, beyin aktivitesini metne dönüştürebilen yapay zeka sistemi geliştirdi. Konunun uzmanları, çalışmanın konuşamayan veya yazamayan hastalarla iletişim kurmaya yardımcı olabileceğini belirtiyor. Bu çalışmanın başarı olması durumunda insanların düşüncelerini okumaya bir adım daha yaklaştığımızı söylemek mümkün.

California Üniversitesi’nden Dr. Joseph Makin ve meslektaşları, epileptik nöbetleri izlemek için beyinlerine elektrotlar yerleştirilmiş dört katılımcı üzerinde çalışarak sistemi geliştirdiler. Makin, çalışmalarının hastalar için konuşma protezinin temeli olabileceğini düşünüyor.

Yapılan çalışma kapsamında, çalışmanın bir bölümünde katılımcılardan, “Tina Turner bir pop şarkıcısı” ve “O hırsızlar 30 mücevher çaldı” gibi 50 farklı cümleyi defalarca sesli okumaları istendi. Ekip, katılımcılar konuşurken sinirsel aktivitelerini izledi. Bu veriler daha sonra, beyin aktivitesini sayı dizilerine dönüştüren bir tür yapay zeka sisteminde kullanıldı.

Beyin aktivitesini metne dönüştürebilen yapay zeka sistemi, beyin aktivitesinden elde edilen sayı dizilerini gerçek kaydedilmiş seslerle karşılaştırarak ve daha sonra elde edilen bu sayı dizilerini, kelimelere dönüştürme yöntemi ile çalışır hale getiriyor. Yapay zeka sistemi ilk başta saçma cümleler elde etse de, zaman içinde hangi kelimelerin birbirini takip etme eğiliminde olduğunu öğrendi. Araştırmayı yapan uzmanlar çalışma sonunda sadece beyin aktivitesinden %3 hatayla yazılı metin üretmeyi başardı.

Maastricht Üniversitesi’nden Dr. Christian Herff, yapay zeka sistemi için her katılımcıdan 40 dakikadan daha az bir sürede elde edilen eğitim verisi kullanmalarına rağmen oldukça isabetli sonuçlar aldıklarını ifade etti.

Sheffield Üniversitesi’nde beyin makine arayüzü uzmanı olan Dr. Mahnaz Arvaneh ise etik konuların dikkate alınmasının önemli olduğunu söyledi. Arvaneh, “Makinelerin zihnimizi okuyabileceği noktadan çok, çok uzaktayız. Ama bu önlem almamamız ve plan yapmamamız gerektiği anlamına gelmiyor.” dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Girişim Haber @ 2020