En Çok Para Kazandıran Meslekler

Çok Para Kazandıran Meslekler ve bu konudaki meslek seçimleri geleceği düşünen gençler için önemli bir konu olarak ajandalarında yer almaktadır.

En Çok Para Kazandıran Meslekler
03.10.2020
255
A+
A-

İnsanlar geçimlerini sağlamak için farklı mesleklerde çalışırlar. Herkesin imkânı farklı olduğu için statülerinin de farklı olması doğaldır. Ama insanlar mesleklerini seçmeden önce parasına ve ne getireceğine bakmaktadır. Bazı meslekler çok para kazandırsa da bazı meslekler gerçekten de az para kazandırmaktadır. En çok para kazandıran meslekler içerisinde çalışmayı pek çok insan ister. Şu an etrafımıza teknoloji alanında baktığımızda en fazla getirisi olan mesleklerden bazıları şu şekildedir: Bilgisayar mühendisi, yazılımcı, teknoloji alanında projeler üreten meslekler ve önceden bir birikintiye dayalı kurulan yüksek getirisi olan ticari meslekler… Müteahhit, tesis sahipleri, fabrika müdürleri ve geniş ticaret hacmine sahip işletme kurucuları da en çok para kazandıran meslekler sınıfındadır.

Para ve Meslek Tercihi

Öğrencilerin ve işe başlamamış pek çok insanın hayalinde yüksek maaşlı meslekler vardır. İlkokuldan beri başlayan bu hayaller eğitim ve öğretim hayatı bittikten sonra bazı insanlar istediği mesleğe başlangıç yapabiliyor. Herkes planladığı mesleği yapamasa da parasına ve statüsüne bağlı olarak başka mesleklere yönelebiliyor. Bazı insanlar farklı farklı yetenek ve kabiliyetleri olmasına rağmen sadece para uğruna doktorluk, savcılık, siyaset adamı olma gibi ilgili olmadıkları alanlara da yönelebiliyor. En çok para kazandıran mesleklerden birini yapmak için içindeki cevheri kullanamayabiliyor. Meslek tercihinde önemli olan kendi ilgi ve odak alanımızı belirleyerek bir meslek tercihinde bulunmamız ve o meslekte nasıl daha fazla para kazanabiliriz diye düşünmemiz gerekir. Böylece hem ilgili olduğumuz mesleği yaparız hem de daha fazla para kazanma şansı elde ederiz.

Son Yıllardaki Meslek Popülaritesi

Gün geçtikçe insanların meslek konusundaki düşünce ve tavırları farklılık kazanabiliyor. İnsanları meslekler hususunda farklı düşünmeye iten sebeplerin başında para geliyor. Bir meslekte ne kadar fazla para getirisi varsa bir o kadar da o mesleğe olan talep fazla oluyor. İnsanlar bu yüzden hep belli başlı meslekler için birbiriyle yarışa giriyor. Doktor olmak isteyen yüz binler, hâkim olmak isteyen on binlerce avukat ve daha nice öğrenci, banka müdürü olabilmek için birbirleriyle yarışan binlerce çalışan bunlara sadece birkaç örnektir. Bu mesleklerdeki maaş durumuna bağlı olarak müthiş bir yığılma ve rekabet de söz konusudur.

Gelecekte Hangi Meslek Değer Kazanır?

Pek çok insan seçeceği ya da seçmiş olduğu mesleğin ileride ne durumda ve ne kadar para kazandıracağı hakkında kesin öngörülerde bulunamaz. Hayat dinamik olduğu için pek çok yeni meslek ortaya çıkıp pek çok meslek de yok olabiliyor. Bu yüzden bazı insanlar en çok para kazandıran mesleklerden birini değil aynı zamanda sürekli ve duraklama olmadan para kazandıran meslekleri tercih edebilmektedir. Son yıllarda insanların yoğun ilgisiyle beraber ortaya çıkan Youtuber’lık mesleği gibi pek çok meslek mevcuttur. İnsanlar, teknoloji sürekli ilerlediği için genellikle o yönde bir meslek tercih etmek isteyebiliyor. Dünyanın en zengin insanları genellikle teknoloji alanında bir meslek seçtiği için pek çok insan da bu zenginlerin mesleklerine heves edebiliyor.

Türkiye’de Para Kazanmak

Dünya da olduğu gibi Türkiye’de de insanlar en çok para kazandıran mesleklerden birinde çalışmayı istiyor. Bu yöndeki planlarını gerçekleştirmek için iki yol seçiyor: Devlet işi ve özel sektör işi. İnsanlar özel sektörde en fazla para kazandıran mesleklere girmeye çalışsa da devlet işinde bu meslekler biraz daha farklıdır. Doktor, pilot ve hâkim gibi meslekler yüksek sınav puanı ve mülakat istese de maaşları oldukça yüksek olabiliyor. Bu meslekler de pek çok insanın tercih sebebi oluyor. En çok para kazandıran mesleklerde çalışmak ise kişinin beceri ve yaptığı çalışmalara bağlı oluyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Girişim Haber @ 2020