Fiverr ile Para Kazanmak

Fiverr ile para kazanmak becerilerinizi sergilerken bir yandan da ek gelir elde etmenin harika bir yolu. Fiverr’da nasıl para kazanılır inceleyelim.

Fiverr ile Para Kazanmak
21.07.2020
1.261
A+
A-

Fiverr ile para kazanmak becerilerinizi sergilerken bir yandan da ek gelir elde etmenin harika bir yolu. Fiverr’da nasıl para kazanılır inceleyelim. Bu makalede öncelikle size freelance iş kavramından bahsettikten sonra Fiverr bu platformunun nasıl bir yer olduğundan, nasıl oluştuğundan ve Fiverr’da bulabileceğiniz en yaygın işler yer alacaktır.

Freelance İş Nedir?

Freelance ya da dilimizde yer aldığı şekli ile serbest çalışma son dönemlerde hayatımıza giren yeni kavramlardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Freelance işi her ne kadar serbest çalışma desek de; mantık olarak aynı fakat uzmanlık olarak farklılıklar içeriyor. Home Office çalışmak isteyen ya da bir otoriteye bağlanmadan kendi işlerini yürütmek için kullanılan dünyanın önde gelen platformlarından birisidir Fiverr.

Fiverr serbest olarak çalışanların müşteri ya da yeni iş bulma sorunlarına çözüm olmak amacıyla aracılık eden bir şirket. Fiverr yeni iş dünyasında bireylerin bir otoriteye, zamana ya da mekana bağlı işlere tepki gösteren yeni nesil çalışanlar için muazzam bir platform. İş bazlı çalışıp, parasını alıp yeni projelere yelken açmak isteyenler için bulunmaz kumaş niteliğinde bir ortam.

Becerileriniz, bildikleriniz, yapabildikleriniz freelance çalışmaya uygunsa Fiverr’a üye olarak iş yapmaya başlayabilirsiniz. Fiverr’da çalışma koşullarınızı ve yaptığınız işin kıymetini siz belirliyorsunuz. Ayrıca becerileriniz birden fazla sektörde yer alsa da bunlar için de ilan açabilirsiniz. Becerilerinize bağlı olarak Fiverr ile para kazanmak hayatınızı rahatlıkla idame ettirmenize yeterli olabilecektir.

Freelance Çalışmanın ve Çalıştırmanın Faydaları

Freelance çalışmak iş yapanlar için büyük avantajlar sağlamakta. Ancak bu avantajlar sadece işi yapan için geçerli değil. İşveren için de büyük avantajlar mümkün. Bunların başında daimi elemana bulma ve daha sonra ise çalıştırma ile ilgili risklerin delege edilmesi gelmektedir. Örnek vermek gerekirse; işveren istediği kalitede bir çalışanı bulmak için büyük uğraşlara katlanmak zorunda kalmıyor. Aradaki bir çok süreç kendiliğinden kalkıyor. İş tanımına uygun nitelikli eleman bulmak ve daha sonrasında bu çalışandan istenilen verimi almak da oldukça zor karmaşık süreçleri içinde barındırıyor. Bununla birlikte sadece çalışanın ücretinin ödenmesinin yanındaki ilave masraflar başka riskleri de beraberinde getirebiliyor.

Fiverr dünyaca ünlü freelance iş platformları arasında yer alıyor ve bu konuda oldukça yaygın bir kullanıma sahip. Kurulmuş olan sistem herkes tarafından anlaşılabilen kolay bir arayüze sahip. Sadece freelance iş bulmak isteyenler için değil freelance iş vermek isteyenler için de iyi bir para kazanma ya da tasarruf etme sistemi. Haydi başlayalım Fiverr ile para kazanmak için bilmeniz gerekenlere.

Fiverr Nedir?

Fiverr, çeşitli hizmetler, işler ve küçük görevler için dünya üzerinde serbest çalışanları bir araya getiren bir network ağıdır. 2010 yılında Tel Aviv merkezli olarak kurulan şirketi Micha Kaufman ve Shai Wininger isimli iki genç girişimci kurmuştur. Sistem o zaman için taban fiyat olan hizmetlerin 5 dolar olmasından dolayı 5 rakamına atıfta bulmak amacıyla Fiverr ismi ile anılmıştır. Sistem 10 yıldır oldukça popüler hale gelmiş ve 2. Senesinde yaklaşık 1 milyon kişinin iş yaptığı bir platform haline gelmiştir. Fiverr 2013 yılından sonra hızla büyümüş ve popüler freelance sitesi olarak pazarda kendisine ciddi bir pay almıştır. Son yıllarda ise en fazla ziyaret edilen ilk 500 site içerisinde kendine yer edinmiştir.

Fiverda Para Kazanmak

Fiverr’da İş Bulmak ve Fiverr ile Para Kazanmak

Fiverr yukarda da bahsettiğimiz gibi sistem üzerinde en ucuz hizmetin 5 dolara yapıldığı bir platform. Sunulan hizmetlere sistemin içinde Gig ifade edilirken Gig Extras sayesinde vereceğiniz hizmet için daha fazla fiyat belirlemenize de olanak sağlıyor.

Fiverr’da iş bulmak aslında oldukça basit. Öncelikle Fiverr taraflarını yani işveren ve çalışan olarak isimlendirebileceğimiz alıcı ve satıcı olayını iyi kavramanız gerekmektedir.

Siz fiverr ile para kazanmak isteyen tarafsanız eğer; Fiverr sizi satıcı olarak niteleyecektir. Fiverr için satıcı; karşılığında vereceği hizmet için beklediği ücreti belirleyen taraftır. Alıcı ise; Fiverr için hizmetten yararlanmak isteyen ve bunun için belirli bir ücreti vermeyi kabul eden taraftır.

Fiverr yukarıda bahsettiğimiz alıcı ve satıcı yani işveren ve çalışanın iki yönlü olarak iletişim kurmasını sağlayan muazzam bir platform. Hizmet almak isteyen alıcılar, satın almak istedikleri hizmet için sitede gezinip hizmete uygun becerilere sahip satıcıları bulur. Bu iki taraf birbirini bulduğunda; yapılacak iş veya verilecek hizmet tanımlanır, teslim tarihi ve ücreti belirlenir. Bundan sonra ise iş fiverr’da para kazanmak isteyen freelance çalışanının işi istenen kalitede tamamlaması ile sonlanır.

Adım Adım Fiverr’da İş Aramak

Siz fiverr ile para kazanmak isteyen taraf olduğunuza göre yukarıda da belirttiğimiz üzere siz Fiverr için satıcısınız. Aşağıdaki adımları uygulayarak fiverrda iş aramaya başlayabilirsiniz:

 1. Fiverr.com adresini ziyaret ederek, yeni bir hesap açın. Doğal olarak Fiverr üzerinden para kazanmak için platform üzerinde bir hesabınızın olması gerekmektedir. Bu adımda atlamamanız gereken konu; size gönderilecek olan onay mailini atlamamanızdır. Fiverr onay maili gelmiyor ise spam klasörünü ya da mail hesabınızda yapmış olduğunuzdan ayarlardan kaynaklı olarak silinmiş öğeler klasörünü mutlaka kontrol edin.
 2. Fiverr için satıcı profilinizi oluşturmaya başlayın. Fiverr’da etkili bir profil oluşturmak Fiverr’da iş bulmanın en önemli adımlarından birisi olacaktır. Bu nedenle dikkatle hazırlamalısınız. Fiverr’da alıcılara kendinizi ve hizmetlerinizi pazarlayacağınız en önemli kısım burası, bu aşamaya özen göstermeniz gerekmektedir.
 3. Alıcılar için sunacağınız ya da verebileceğiniz hizmetleri içeren iş tanımınızı oluşturun. Aradığınız şartlar, vereceğiniz hizmet karşılığında talep ettiğiniz ücreti de içerecek şekilde temiz ve net bir iş tanımı oluşturmalısınız. Unutmayın Fiverr alıcısı bu kısma girerek, yaptırmak istediği işi ya da almak istediği hizmeti sizin yapıp yapamacağınıza bu alana bakarak karar verecektir. Vereceğiniz bir hizmet için fiyatı belirlerken, sitede yer alan benzer hizmetler verilen ücretleri mutlaka kontrol edin. Örnek vermek gerekirse; 1 dklık seslendirme işi için ortalama ücret 10 dolar ise sizin 25 dolarlık bir hizmet bedeli sunmanız, geçmişte hiç referansınız yok ise şansınızı tamamen düşürecektir. İş tanımınızı oluştururken, etkileyici ve faklı başlıklar kullanmak şansınızı arttıracaktır. İş tanımınızı oluştururken rakiplerinizin iş tanımlarını okuyup, onlardan önce çıkmak için kullanmanız gereken anahtar kelimelere de odaklanmalısınız.
 4. Alıcıların sizi bulması için beklemek bir seçenek. Ancak bazı alıcılar, satıcı bulmak için çaba sarfetmek yerine almak istedikleri iş veya hizmet için ilan açabilirler. Siz de proaktif bir pazarlama yöntemi bu alıcılara doğrudan ulaşabilir ve iş tanımına uygun işlerinize teklif götürebilirsiniz. Bu konuda sizlere tavsiyemiz; becerileriniz çok nadir bir sektöre hitap etmiyorsa alıcı ilanlarına teklif götürürken işi alma olasılığınızı arttırmak için iş tanımına uygun protatif bir hizmeti alıcıya sunmaktır. Örnek olarak vermek gerekirse; logo tasarımı isteyen birine isteğine uygun birkaç logo tasarımı taslağını sunmanız sizin şansınızı arttıracak hareketlerden birisi olacaktır.

Fiverr’da Para Kazanabileceğiniz Bazı İşler

 1. İllüstrasyon : İllüstrasyon, resimleme, bezeme olarak da tanımlanır. Bu konuda yeteneğiniz var ise farklı ve özgün illüstrasyon işi yaptırmak isteyen alıcılar size ulaşarak bu hizmeti yaptırmak isteyebilirler.
 2. Seslendirme: Net veya etkileyici bir ses tonuna sahip ve telaffuzunuz düzgünse bu iş ilanlarına da başvurabilir ve para kazanabilirsiniz. Unutmayın Fiverr tüm dünyada kullanılan bir platform. İngilizceniz ile hizmet verebileceğiniz gibi, Türk bir firmaya Türkçe seslendirme işi de gelebilecektir.
 3. Pazarlama: Sosyal medya pazarlaması yapabilecek kadar sosyal medya takipçiniz var ise bu alanda da ilan açmanız mümkün. Bu konuda Fiverr ile para kazanmak için etkili ve gerçek takipçileriniz olmanı ve sayısı da kazanacağınız parayı etkileyecektir.
 4. Çeviri Hizmetleri: Bu kısmı sadece basit bir çeviri hizmeti olarak düşünmenize gerek yok. Birden fazla dil bilenler için çapraz çeviri hizmeti verebileceğiniz üzere bildiğiniz dil için karşılıklı konuşma, ders verme konularında da para kazanma seçeneğiniz mevcut.
 5. Grafik Tasarımı: Dünyada dijitalleşme devam ettiği sürece grafik tasarım işi hiç bitmiyor. Doğal olarak da Fiverr üzerinde yer alan grafik tasarımı ilanları da hiç bitmeyecek. Bu alanda ihtiyaçlar çeşitlilik göstermekte. Alıcı olarak düşünürseniz; örneğin tişört üretimi yapan butik bir işletmeniz var ve tasarım yaptırmak istiyorsunuz. Evet bildiniz Fiverr’da rahatlıkla bunu gerçekleştirebilir ve özgün tasarımlara sahip olabilirsiniz. Bu alan da Fiverr ile para kazanma konusunda popüler işlerden birisi.
 6. Video & Animasyon Hazırlama: Bu kategori yine dijital medya ilerlediği sürece ölmeyecek alanlardan birisi. Bu alanda youtuberlar ya da markalar için intro videoları, animasyonlar veya kısa eğitim ve tanıtım videosu çektirmek isteyenler ile talebin en fazla arttığı Fiverr kategorilerinden birisi. Bu alanda yer almak ve kaliteli işler çıkarmak kesinlikle size para kazandıracaktır.
 7. Kodlama & Geliştirme İşleri : İnternet siteleri geliştirme işlemleri, bazı küçük düzenleme ve hataları giderme işlemleri de site üzerinde iş alabileceğiniz ve para kazanabileceğiniz sektörler arasında yer alıyor.
 8. İnternet Makale Yazarlığı : İnternet siteleri, özgün dijital içerik üretimi için oldukça fazla talepte bulunmaktadır. Bu konuda kaleminize güveniyor, araştırma yapmaktan hoşlanıyor ve bunları herkesin anlayabileceği şekilde sunabilirim diyorsanız bu iş tam size göre. Fiverr üzerinden bu tarz işleri de kovalamak hem çeşitli konularda yeni bilgiler kazanmanıza katkı sağlayacaktır hem de öğrenirken para kazanmanın hazzını yaşamanıza olanak sağlayacaktır.

Fiverr ile para kazanabileceğiniz işleri site üzerinden yer alan 200’den fazla kategoriyi tek tek inceleyerek görebilirsiniz. Aslında bildiğiniz, çok önemsemediğiniz işler için bile freelance olarak para kazanabileceğinizi unutmayın. Örneğin; en son siteyi incelediğimde bir ilanda MAC üzerinde oluşturulan bir EXCEL dosyasında 4 sütunluk bir kaymanın düzeltilmesi için 100 satır için 5 dolarlık bir iş ilanına rastladım. Veri girişi ve düzeltme işi. Bu tarz işleri de kovalayarak Fiverr da para kazanmanız mümkün.

Fiverr tamamen ücretsiz mi, Fiverr Komisyonu ne Kadardır?

Fiverr tarafından sunulan hizmetler ücretsizdir. Sitenin pro üyeliği de yer almaktadır. İsteyen pro üyeliğe de başvurabilir. Fiverr pro üyeliğin avantajlarını bir başka makalede inceleyeceğiniz.

Fiverr ile para kazanmak için elbette Fiverr’a bir miktar komisyon ödemek durumundasınız. Fiverr % 20 oranında yaptığınız işlerden komisyon almaktadır. Örnek vermek gerekirse; 10 dolarlık bir iş yaparsanız size 8 dolar kalacaktır. Bu komisyon bahşişler için de geçerlidir.

Fiverr ile Ne kadar para kazanılır?

Fiverr platformu üzerinden kazanılacak para için bir üst limit yoktur. En az 5 dolarlık bir iş yaparak 4 dolarlık kazanç sağlayabilirsiniz. Potansiyelinize, becerilerinize bağlı olarak kazanabileceğiniz ücret sizin emeklerinize, maharetinize ve iş yapış şeklinize bağlıdır.

Fiverr Alternatifleri

10 yıldan uzun bir süredir hayatımızda olan Fiverr freelance işi yapanlar için tek platform değil elbette. Özellikle Türkiye’de bionluk ve sadeceon siteleri yabancı dil bariyerini aşmak için güzel alternatifler olarak karşımıza çıkıyor. Yani Fiverr üzerinde olduğu gibi bionluk ve sadece platformları üzerinden de çeviri hizmetleri, seslendirme işleri, grafik tasarım gibi hizmetleri satabilirsiniz. Bu siteler için de mantık aynı şekilde işlemektedir.

Gelelim uluslararası Fiverr alternatiflerine;

 1. FlexJobs
 2. SolidGigs
 3. UpWork
 4. Freelancer
 5. PeoplePerHour
 6. Guru
 7. FreeUp
 8. TrueLancer
 9. Toptal
 10. GigBucks

Bu siteler için de

Sonuç ve Öneriler

Fiverr freelance dünyasının parlayan yıldızlarından birisi. Her ne kadar böyle olsa da yüksek rekabet ve yüksek komisyon ücret kesmesi nedeniyle eksileri yer almaktadır.

Fiverr ile para kazanmaya başlamak istiyorsanız eğer yukarıda yer alan konuların dışında iki konuya daha dikkat etmenizi öneriyoruz.

 1. Müşterileriniz ile sürekli iletişim halinde olun. Sağlıklı iletişim çok önemli bir konudur. İş tanımının net ve yapacağınız işin net olduğundan emin olun. Alıcı ile iyi bir iletişim içerisinde yer alır ve verdiğiniz hizmet ile onları mutlu etmeyi başarabilirseniz Fiverr’da profiliniz 5 yıldız ile dolacaktır.
 2. İletişim kanallarını aktif kullanmak adına, fiverr uygulamasını mobil cihazlarınıza kurarak iletişime açık kalın.

Sizin de Fiverr üzerinden para kazanma konusunda görüşleriniz var ise, aşağıda yer alan yorum kutusu aracılığıyla bizimle paylaşabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Girişim Haber @ 2020