Girişimcilik Kursu Nedir? Girişimciler Hibe Alabilir mi?

Kosgeb desteklerinden faydalanabilmek için girişimcilik kursu almak ön şarttır. Kursa başvuru için edevlet üzerinden başvuru yapmanız mümkündür.

Girişimcilik Kursu Nedir? Girişimciler Hibe Alabilir mi?
26.08.2020
65
A+
A-

Hayatımızda karşımıza çok değişik fırsatlar çıkmaktadır. Bu fırsatları değerlendirerek avantajlar sağlamak mümkün. Günümüzde bu özellikleri öne çıkan insanlara girişimci denilmektedir. Bazı yerlerde ise müteşebbis olarak kullanılıyor. Girişimcilik kursu nedir? diye merak uyandıran bir soruya bu tür insanların önlerini açmaya yarayan tecrübeli kimselerin vermiş oldukları eğitim diyebiliriz. Belirli bir sermayesi olan insanlar özellikle de girişimcilik ruhu varsa ticari faaliyetlerde bulunmak isterler. Ekonomik olarak çeşitli dalgalanmaların yaşandığı ülkemiz ve dünya piyasalarında her isteyene mutlaka bir kazanç kapısı bulunmaktadır. Yeter ki insanlarımızda bir girişimcilik ruhu bulunsun.

Fırsatları Değerlendirebilmek

Girişimci insanlar genellikle kaynaklardan değil fırsatlardan yararlanırlar. Belli bir konuyu nasıl en iyi şekilde fırsata çevirebileceğinin hesabını yaparak bununla ilgili çalışmalar yapar. Böylelikle genellikle ekonomik kriz gibi görünen olaylardan girişimciler her zaman karla çıkarlar. Girişimcilik kursu nedir? şeklinde bir soru sorulacak olursa bu insanların özelliklerini nerelerde kullanabileceklerinin gösterildiği eğitim kursları denilebilir. Girişimciler korkak olmazlar. Aksine cesur ve hesapladıkları konular hakkında kendi inisiyatiflerini kullanarak riske girerler. Bunun öncesinde analiz çalışmaları yapılması gerekmektedir. O an yatırım yapmak için ekonomik gelişmelerin uygun olup olmadığı. Dünya ekonomilerindeki son durum nedir şeklinde kriterler bile çok önem arz etmektedir. Globalleşen bir dünyada bulunmaktayız. Bununla birlikte insanlar artık küçük bir köyde bakkal yönetmek istese bile araştırma yapmak zorunda kalmaktadır

Devletten Destek Almak

Ticari faaliyetlerde bulunmak isteyen insanların sayıları günümüzde oldukça artış göstermektedir. Bir ticaret yapacak olan fakat hangi sektörde faaliyet gerçekleştireceğine karar veremeyen insanlar için girişimcilik kursu nedir? girişimciler hibe alabilir mi? şeklindeki soruya cevap verilmektedir. Bunun için ülkemizde K(Küçük) O (ve Orta Ölçekli) S (Sanayiyi) GE (Geliştirme ve Destekleme) B (Başkanlığı) adın altında bir kurum bulunmaktadır. Bir iş yapacak olan ve yeterli miktarda sermayesi olmayan girişimcilerin müracaat ettiği ilk yerlerden birisidir KOSGEB. Bazı şartların yerine getirilmesiyle birlikte istenilen oranda destek ve hibeler alınabiliyor. Yatırım için seçilen sektörle ilgili teknik ve temel analizlerin de muhakkak göz önüne alınması gerekiyor. Girişim yapılacak olan sektör ve faaliyete geçirilecek olan yer hakkında ayrıntılı bilgi edinilmesi de olmazsa olmazlardandır.

Kosgeb desteklerinden faydalanabilmek için girişimcilik kursu almak ön şarttır. Kursa başvuru için edevlet üzerinden başvuru yapmanız mümkündür.

Kriz Anında Bile Girişimcilik Ruhu

Son günlerde mücadele etmiş olduğumuz korona virüs ile ilgili birçok sektör kendini göstermiştir. Bunlardan birisi maskedir. Girişimci bir insan çok rağbet gören, hatta zorunlu hale gelen ve devlet tarafından karşılanması zor olan bir konuya eğilim gösterebiliyor. Kendi imkânlarını kullanarak belirli bir sermayesi de varsa yatırım yaparak sektöre adım atabiliyor. Bu sayede hem kendi para kazanıyor hem de istihdam yaratmak suretiyle işsiz kalan insanlara iş sahası açmış oluyorlar. Hayatımızda yaşadığımız olumlu veya olumsuz birçok olay meydana gelmektedir. Ekonomik olarak zor durumda kalınan noktalarda insanlar kendilerine yeni bir gelir kapısı elde etmek isterler. Sokakta simit satan kişiden, fabrika kurarak ürün imal eden fabrikatöre kadar her bir iş dalı girişimciler için bir örnek olmaktadır.

Tecrübelerden Faydalanabilmek

Aklında bir iş planı olan ve sermayesi olmayan insanlar genellikle kredi kullanma yoluna başvurmaktadır. Bunun tam tersi olan girişimciler de bulunmaktadır. Belirli bir miktarda sermayeye sahip olan bir girişimci kuracağı tesis hakkında tam bir bilgiye sahip olmayabilir. Bunun için girişimcilik kursu nedir? diye sorulan soruya cevap aramaktadır. Bu konuda eğitimli insanlar kişilerin sermaye oranlarına göre veya kişisel özelliklerine göre kursa katılanlara yol göstermektedir. Belirli bir tecrübeye sahip olanlar daha önce hiçbir şekilde ticaretle uğraşmamış olan insanlara bu konuda yön verebiliyorlar. Eğitimlerini tamamlayan kursiyerler ise bu bilgiler ışığında artık daha dikkatli ve bilgili bir şekilde istedikleri sektörlere yatırım yapabiliyorlar.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Girişim Haber @ 2020