İnstagramdan Satış Yaparken Dikkat Edilecekler

Birçok instagram kanalı ile satış yapmak isteyen kullanıcılardan “İnstagramdan satış yaparken dikkat edilecekler nelerdir?” sorusu geliyor.

İnstagramdan Satış Yaparken Dikkat Edilecekler
26.07.2020
52
A+
A-

Birçok instagram kanalı ile satış yapmak isteyen kullanıcılardan “İnstagramdan satış yaparken nelere dikkat etmeliyiz?” sorusu geliyor. Bu konuyu netleştirmeden önce öncelikli cevap verilmesi gereken soru ise “instagram üzerinden satış yapmak yasal mı?” sorusudur. Bu soruya verilecek tek bir cevap ver, mecra fark etmeksizin fatura ve irsaliye düzenlemeden e-ticaret yapmak yasal değildir ve devlet tarafından takip edilebilir. Yani instagram üzerinden satış yapmak fatura düzenlemeniz ve vergi mükellefi olmanız şartıyla yasaldır. İnstagram üzerinden satış yapmanın normal bir e-ticaret ile ilgili yapılan bir ticaretten farkı yoktur. Şimdi gelelim instagram üzerinden satış yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiği konusuna.

İlk başladığınız zaman oldukça zorlu olan ve takipçi sayınızın çok az olduğu bu zamanlarda pes etmeyip devam etmeniz sizin için önem arz edecektir. Ufak bir müşteri kitlesi oluşturduktan sonra her şey daha da kolay hale gelecektir. Bu müşteri kitlesine erişene kadar dişinizi sıkmanız gerek. Bu süreçte büyük emek harcayarak elde ettiğiniz ufak müşteri kitleniz ve ziyaretçilerinizin memnuniyetini korumak çok önemlidir. İnstagramdan satış yaparken dikkat edilecekler, karlı bir yatırımın ortaya çıkmasını mümkün kılmaktadır.

Eğer bunu yapamazsanız bu sizin Instagram üzerinden satış yapma hikayenizin sonu olabilir. Bu kadar kritik olan bu zamanda çok fazla uğraşla elde ettiğiniz ufak müşteri topluluğunuza oldukça dikkat etmelisiniz. Elbette ki bu sayede tam anlamıyla karlı bir yatırım yapma olanağına da sahip olabilirsiniz.

İnstagramdan Satış Yaparken Nelere İhtiyacınız Olacak ?

Ufak müşteri topluluğu edinmenize ve bu süreç zarfında sosyal medya platformlarını etkili şekilde kullanmak ve satış yaptığınız ürünlerin stoklarına dikkat etmek dışında ihtiyacınız olan başka bir şey yok. Fakat marka bilinirliğiniz arttıkça ve daha fazla müşteriye hitap etmeye başladığınızda artan müşteri sayısı farklı istek ve ihtiyaçları doğuracak ve bunun gibi çok başka önemli konuları da beraberinde getirecektir. Taksitli satış seçenekleri veya farklı kargo firmaları ile olan anlaşmalarınız bu ihtiyaçların bir kısmını karşılayacaktır. Promosyon kullanımı ve çekiliş gibi etkinlikler hem müşterileriniz ile olan etkileşiminizi hem de bu kitlenin daha çok büyümesine olanak sağlayacaktır.

İnstagramdan Satış Yaparken #hashtag Kullanımı

Eğer takipçi sayınızı arttırmak ve gittikçe büyümesini istediğiniz bir kitleniz var ise hashtag kullanımı da bunları sağlamak için önemli püf noktalar arasında geliyor. Günümüzde hashtag kavramını genel olarak genç kesimden bahsedersek herkes biliyor ve kullanıyor. Çoğunlukla sosyal mesaj verilmek istendiği zaman ya da fenomen hale gelmiş bir olay yada kişi hakkında, hem düşüncelerinizi dile getirmek hem de ona destek olmak için kullanılan hashtag günümüzde oldukça yaygın. İnstagramdan satış yaparken dikkat edilecekler arasında hashtag kullanımı da mevcuttur.

Doğru #hashtag kullanımı ile instagram kullanıcılarının sizi fark etmesiniz sağlayabilir ve takipçi sayınızı bu sayede artırabilirsiniz. Aynı zamanda hashtag kullanımı paylaşımlarınızın daha çok kullanıcıya ulaşmasını sağlar. Hashtag eklerken Instagramda daha önce bu hashtaglerin kullanılıp kullanılmadığını, kullanıldıysa kaç kişi tarafından etkileşim aldığını görebildiğiniz için çok kullanılan hashtagleri kullanmanız sizin için çok daha verimli olacaktır. Bu sayede etkileşimde bulunan insanların sizin sayfanızı farketmesi kolaylaşacak bu sayede de müşteri sayınız paralel oranda artacaktır. Sayfanızı genişletmek ve her gün birkaç tane daha fazla sipariş almak istiyorsanız kesinlikle hashtag kullanmaya başlamanızı öneriyoruz.

Müşteri Sayınızı Yükseltmek İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Günümüzde bir çok kullanıcı tarafından tercih edilen online alışveriş, çoğu müşteri için çok daha kolay ve tercih edilen bir seçenek. Çağımızın bu avantajını kendi satış sayfanız için kesinlikle kullanabilirsiniz. Bunun için Instagram’ın bütün özelliklerini bilmek sizin için çok daha verimli şekilde bu süreci atlatmanızı sağlar. Çeşitli çekilişler, soru cevap etkinlikleri ve paylaştığınız görsellerin kalitesi ile müşteri sayınızı arttırmak mümkün. İnstagramdan satış yaparken dikkat edilecekler konusundaki özeniniz, sizin karlı bir yatırım yapmanıza olanak tanıyacaktır.

Eğer satış yapacağınız ürünler arasında kıyafet seçenekleri de bulunuyorsa bu seçenek için size sunacağımız ufak bir ipucu var. Müşterileriniz için paylaşım yapacağınız ürünlerinizin manken ve rol modeller ile anlaşarak kullanıcıya sunmanız, sizin için artı bir seçenek olabilir. Müşterileriniz rol modeller üstünde inceleyebildiği ürünleriniz tercih etmeleri ve güvenilirlik açısından daha etkili olacaktır. Güvenilirlik kısmında ise kargo seçenekleri arasında şeffaf kargo seçmeniz, kapıda ödeme yapan müşterileriniz için çok daha güvenli bir seçenek olacaktır.

Müşteriler alacakları ürünü şeffaf kargo sayesinde daha rahat bir şekilde sipariş verebilirler. Farklı kargo firmaları ile anlaşmanız müşteri memnuniyeti açısından sizin için bir artı olacaktır. İnstagramdan satış yaparken dikkat edilecekler arasında müşteri memnuniyetini sağlamak ilk sıralarda yer almaktadır. Eğer yeterli sayıda müşteriye hitap etmeye başladıysanız ve böyle bir tercihe gerek duyuyorsanız kesinlikle farklı kargo firmaları ile anlaşmanız Instagram satış sayfanız için çok daha yararlı olacaktır.

Özet ve Son Uyarılar

– Instagram üzerinden satışı, farklı çevrimiçi satış platformları ile aynı düşünmeyin. Instagram platformunun dinamikleri farklıdır. Bunu göz önünde bulundurun ve bu konuda hamleler yapın. Instagrama uygun paylaşımlar yapın.

– Satışın detayları konusunda tüketicileri en ince detayına kadar bilgilendirin. Kafasında soru işareti olan müşteri satın alma eylemini gerçekleştirmek. Özellikle, instagramdan ilk defa alışveriş yapacak potansiyel müşterileriniz için instagramda kapıda ödeme nasıl yapılıyor ile ilgili detaylı bilgi vererek onların kafasındaki soru işaretlerini bertaraf edin.

– Instagramda erişilebilir ve açık olun. Gizli ya da onaya tabi hesaplar müşterinin kafasında şüpheye sebep olabilir.

– Instagram tek satış kanalınız olmasın. Instagram sizi doğrudan zengin etmez. Birden fazla satış kanalı ve pazaryeri seçeneklerini de kullanarak satışlarınızı arttırın.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Girişim Haber @ 2020