Yüze Dokunmayı Azaltmaya Yönelik Kolye

Birçok şirket üretim bandını değiştirerek Corona virüsü sürecinin daha kolay atlatılması için adımlar attı. Benzer bir hamle de NASA’dan geldi …

Yüze Dokunmayı Azaltmaya Yönelik Kolye
03.06.2020
10
A+
A-

Birçok şirket üretim bandını değiştirerek Corona virüsü sürecinin daha kolay atlatılması için adımlar atarak Yüze Dokunmayı Azaltmaya Yönelik Kolye tasarlandı. Benzer bir hamle de NASA’dan geldi. NASA, Corona virüsü pandemisi kapsamında insanların ellerini yüzlerine götürmesini engelleyecek bir kolyeyi tasarladı. Halihazırda Mayıs ayında söz konusu kolye tasarımı için tanıtım fragmanı yayınlanmıştı. İşte şimdi NASA’nın yüze dokunmamayı hatırlatan kolyesi için bazı talimatlar yayımlandı.

NASA’nın Yüze Dokunmayı Azaltmaya Yönelik Kolye

3 Boyutlu yazıcı ile basımı mümkün olan ve tamamen açık kaynak kodu ile paylaşımı yapılan  bu kolye, takan kişinin elini yüzüne yaklaştırdığı noktada kişiyi titreşim ile uyarıyor. NASA’nın bu kolyesinin kullanımı ile kolyeyi takanlar yüzlerine daha az dokunuyor ve bu sayede bu kapsamda mikrop dolaşımı ve kapma riski azalıyor.

Pulse olarak isimlendirilen kolye, NASA’nın Jet Propulsion Laboratory ile birlikte geliştirdiği bir projenin nihai ürünü. Bu kolye kişilerin yüzlerine dokunmasını engelleyerek Corona virüsünün yayılmasını azaltmayı hedefliyor.

Kolyede yerleşik bir yakınlık sensörü bulunmakta ve kolyede bulunan bu sensör, ellerin yüze yakınlaştığını algıladığı anda, titremeye başlıyor ve ellerin yüze yakınlaşmasıyla bu titreşimlerin şiddeti de artıyor.

Üretim aşamaları için; GitHub üzerinden açık kaynaklı olarak paylaşılan kodların yanında bir de adım adım yapılması gereken talimatlar da yer alıyor. NASA‘nın ücretsiz bir şekilde kolyeyi paylaşmasının nedeni herkese kolay ve makul bir fiyatla herkese ulaşabilmesi. Dilerseniz aşağıda yer alan proje sayfasına ulaşarak kolye üretimini gerçekleştirerek üretime geçebilirsiniz.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Girişim Haber @ 2020