Sanal Mağaza Açmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Sanal mağaza açmak için ne yapmak gerekir? sorusuna cevap verecek olursak sanal mağaza açmak çok zor değil ve artık aracı şirketler ile daha basit.

Sanal Mağaza Açmak İçin Ne Yapmak Gerekir?
20.08.2020
105
A+
A-

Günümüzde hepimizin para kazanmaya ihtiyacı var. Para kazanmak için bir çok yöntem olmakla birlikte seçim size kalmış. Günümüzde popüler olan para kazanma yöntemleri genelde artık internet üzerinden. Çağımızın internet konusunda geldiği nokta ve cep telefonlarının da gelişmesiyle birlikte artık internet işlemleri daha kolay ve hızlı yapılır oldu. İnternet üzerinden blog sahibi olarak para kazanabildiğiniz gibi kendi sanal mağazanızı da açabilirsiniz. “Sanal mağaza açmak için ne yapmak gerekir?” sorusuna cevap verecek olursak çok gözünüzü korkutmaması gereken bir konu çünkü sanal mağaza açmak sandığınız kadar zor değil, aman aman bir teknik bilgi de gerektirmez. Üstelik bu tarz siteler açmak için hazırlanmış birçok ücretsiz serviste mevcut. Bu konuda asıl önemli olan sayfanızı işletmek.

Sanal Mağazamı Nasıl Geliştirebilirim?

Günümüzde çok fazla tercih edilmeye başlanan sanal mağaza sektörü çalışan insanlara ve kullanıcılara büyük rahatlık sağlıyor. Sanal mağaza açmak için ne yapmak gerekir? Sorusuna cevap verecek olursak. Teknik bilginiz olmadan bile bazı internet servisleri kullanarak kolayca açabilirsiniz. Çok emek harcamadan bile açacağınız bu sanal mağazalarınızı geliştirmek en önemli hedefiniz olmalı. Sanal mağaza açmak kolay olsa da büyümek için aynı şeyi söylemek mümkün olmayabilir. Sanal mağazanızı büyütmek için müşterilerinize güven vermeniz olmazsa olmazlardandır. Aslında bu bir bakıma sanal mağaza açmak içinne yapabilirim? Sorusunun da cevabı olma niteliğine sahip çünkü siz güvenilir olursanız sanal mağazanız ayakta kalabilir. Daha sonraki adımlarda ise profesyonel sayfa görünümü.

Evet sizin sayfanız kaliteli görünürse sanal mağazanız daha çok gelişecek ve bu nedenle siz de sizde asıl amacınızı yakalamış olacaksınız.

Sanal Mağaza Açmanın Olumlu Özellikleri

Dijital bir çağda yaşıyoruz. Bu çağa çoğu konuda ve sektörde girişken olmanın faydaları çok büyük. Örneğin sanal mağaza açtınız. Normalde satmakta olduğunuz bir ürünü tüm dünya pazarına sunmuş olabilirsiniz bu da size çok daha müşteri ve gelir demek. Başka bir avantaj ise dükkan masraflarından kurtulmak. Sizde bir işletmeciyseniz kesinlikle sanal market fikri aklınızın bir köşesinde bulunsun.

Sanal Mağaza Açmak için Gerekli Belgeler

Herhangi bir vergi mükellefiyetiniz yoksa; şahıs şirketi kurmanız gerekmektedir. “Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur Maliyeti nedir?” isimli makalemizde detaylarını açıkladık. Ancak özet olarak aşağıdaki belgelere ihtiyaç duyacaksınız.

  • Kimlik fotokopisi
  • İkametgah belgesi
  • İmza sirküleri
  • Muhasebeciye verilecek vekaletname
  • İşyeri için kira sözleşmesi

Sanal Mağaza Kurma ve Yıllık Maliyeti Nedir?

Sanal mağaza kurma maliyetini temelde ikiye ayırabiliriz. Bir şirketiniz varsa bunun kurulması maliyetini hesaba katmalısınız. Yukarı yer alan makalede detaylı olarak incelenmişti.

Diğer kısım isim; sanal mağaza açmak için gerekli teknolojik alt yapı maliyetleri.  Burada da karşınıza iki yol çıkacaktır. Bunlardan birisi hazır e-ticaret paketlerinden birini satın almak ya da açık kaynak kodlu sanal mağaza paketlerinden birini kullanmak. Eğer hazır bir paket satın almak isterseniz piyasa koşullarına göre bu ilk yatırım maliyeti 1000 – 15000 TL arasında değişim göstermektedir. Tabii ki bu sizin isteklerinize ve ihtiyaçlarınıza göre değişkenlik göstermektedir.

Aşağıda sanal bir mağaza işletmek için gerekli masraf kalemleri detaylandırıldı. Tabii ki bunlar masrafların ve giderlerin tamamı değil. Bunu da göz önünde bulundurarak sanal mağaza açma fizibilite çalışmanızı yapmanızı öneririz.

Sanal Mağaza için Aylık Masraflar

– KDV
– SGK
– Mali Müşavir ücreti

Sanal Mağaza için Üç Aylık Masraflar

– Geçici Vergi
– Stopaj

Sanal Mağaza için Yıllık Masraflar

– Kurumlar vergisi
– Gelir vergisi
– Noter ücretleri
– Ticaret ya da esnaf odası aidat bedelleri

Sanal Mağaza Alt Yapısı için Ödenecek Masraflar

– Alan Adı Bedeli ( 10 Dolar)
– SSL Ücreti (10 Dolar)
– Sanal Market Yazılımı yenileme ücreti (1000 TL)
– Hazır paket kullanılmıyorsa hosting ücreti (1500TL)
– Bakım Bedeli (500 TL)

Sanal Mağazada Ne Kadar Kazanabilirim?

Sizde girişimci iseniz veya girişimci olmayı düşünenlerdenseniz mutlaka sanal pazar imkanını duymuşsunuzdur. Peki sanal mağazalardan ne kadar para kazanabilirsiniz?

Aslında bu sorunun cevabı sanal mağaza açmak için ne yapmak gerekir? Sorusuyla bağlantılıdır. Çünkü sanal mağaza da para kazanmak için dikkat çekici ve güvenilir bir sanal mağazanız olması gerekir. Bu seviyelerde bir sanal mağaza sahibi olduktan sonra ne kadar para kazanabileceğiniz tartışılabilir. Sanal mağazanızda müşteri trafiği yoğun olursa sattığınız ürünlerin normalden ucuz olması halinde bile normalden daha fazla kazanmanız mümkün. Müşteri sayı sınırınız olmadığı için çok çok fazla ürün satabilir ayrıca dükkan vb. mağaza ücretleri de ödemeyeceğiniz için akıllıca bir sanal mağazayla satışlarınızı katlayabilirsiniz.

Sanal Mağaza Açmanın Püf Noktaları

Günümüzde girişimcilerin sıklıkla kullandığı ve yeni popüler olmaya başlayan yöntem sanal mağazacılık yöntemidir. Sanal mağaza açmak için ne yapmak gerekir? Sorusunu kendinize sorduysanız siz de bu işe merak sarmışsınız demektir. Bazı püf noktaları bilerek bu sektörde gerçekten başarılı olabilirsiniz. Öncelikle satacağınız ürünün kalitesi. Aslında bu sadece sanal marker için değil tüm marketler için geçerli fakat sanal markette bu konuya önem verirseniz müşteriler tarafından dünya çapında bile reklamınız yapılabilir. Olumlu yönde her geri dönüş size müşteri fazlalığı sağlayacaktır. Diğer bir başka husus ise sattığınız ürünün müşterilerinize ulaşma hızıdır. Bu yüzden sanal market açtığınızda ürünleri ulaştıracağınız kargo şirketini iyi seçmenizde size büyük fayda sağlayacaktır. Siz de sanal market sektörüne girmek istiyorsanız bu püf noktaları aklınızın bir köşesine yazmanız sizin iyiliğinize olacaktır.

Online market açma konusunda tecrübe sahibi misiniz? Lütfen bizler tecrübelerinizi aşağıda yer alan yorum kutusu aracılığı ile paylaşın.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Girişim Haber @ 2020