Yabancı Dil Bilenler için Pratik İşler

Yabancı Dil Bilenler için Pratik İşler
08.08.2020
1.569
A+
A-

Bu makalemizde yabancı dil bilenler için pratik işler listesi derledik. Günümüzde her ne kadar bir çok kişi yabancı dil konusunda kendisini geliştirse de, hali hazırda bu konuda daha uzman olan kişiler için bazı iş fırsatları da yok değil.

İş hayatında anadiliniz dışında bir dil daha bilmek her zaman büyük avantaj sağlamaktadır. Hatta sırf yabancı dil bilenler için pratik işler bulunmaktadır. Bu işleri tam zamanlı veya yarı zamanlı olarak yapabilirsiniz. İş hayatında hâkim dil diye bir şey söz konusu değildir. Yani sadece İngilizce bilmek yerine dünya üzerinde yine çok fazla kullanılan dilleri de öğrenebilirsiniz. Özellikle metropollerde bulunan pek firmada çok ama çok kolay bir şekilde iş bulma imkânınız olacaktır.

Tercümanlık

Yabancı dil bilenleri için en popüler olan işlerden birisi tercümanlıktır. Hukuk bürolarında, uluslararası çalışan şirketlerde, kitap çeviri hizmeti veren firmalarda vs. çok rahatlıkla iş bulabilirsiniz. Ancak özellikle resmi evrak çevirisi yapacak olan firmalarda çalışacak iseniz yeminli tercümanlık belgesi istenebiliyor.

Turizm Acentesinde Çalışmak

Dil bilenlerin sezonluk veya tüm yıl çalışabilecekleri işlerden biri de seyahat acenteleridir. Bu tarz acenteler ile dil pratiğiniz çok daha hızlı ilerleme gösterecektir. Acente ile çalıştığınız zaman farklı şehir ve ülke seçeneklerinizin de olduğunu asla unutmayınız. Farklı ve eğlenceli bir işiniz olmasını isterseniz tercihiniz mutlaka acenteler olmalıdır.

Oyun veya Film Çevirmek

Son dönemlerin en popüler işlerinden biri de yabancı oyunları Türkçeye çevirmek ve filmler için alt yazı çevirileri yapmaktır. Eğlenirken yabancı dil bilenlerin yapabilecekleri pratik işler içerisinde yer almaktadır. Filmi izleyerek ve oyunları oynayarak çevirileri yapabilirsiniz. Hatta başka bir işte çalışırken ek iş olarak bile değerlendirerek güzel kazançlar elde edebilirsiniz.

Host veya Hosteslik

Farklı deneyimler yaşamayı ve gezmeyi seviyor iseniz bildiğiniz dili kesinlikle host veya hostes olmak için kullanmalısınız. Ülkemizde hizmet veren havayolları firmaları için uçuş yapılan yerlerin dilini bilen personeller her zaman ilk tercih nedeni olarak karşımıza çıkmaktadır.

Marka Uzmanı

İşletmeler dünyaya çok daha hızlı açılmak için farklı diller bilen marka uzmanları ile çalışmayı tercih etmektedir. Dil bilen personelden istenen firmanın tanıtımını yapmak ve pazarlama işi için ürünlerin tanıtımlarını yapması istenmektedir. Hem yurtdışına sürekli seyahat etme şansınız bulunuyor hem de firma tanıtımları konusunda çok daha fazla deneyim edinmiş olursunuz.

Müşteri Temsilciliği

Dünya üzerinde çok fazla ülke ile çalışan şirketlerde müşteri temsilciliği işi dolgun ücret ve ayarlanabilen çalışma zamanları ile oldukça cezp edicidir. Yabancı dil bilenler için pratik işler düşünüldüğünde kariyer ve dil gelişimi için müşteri temsilcilikleri oldukça uygun pozisyonlardır. Gün içerisinde oldukça fazla kişi ile konuşma şansınız olacağı için konuşma hızınız, algılama ve cevaplama gibi konularda çok daha fazla hız kazanacaksınız.

Seyahat Fotoğrafçılığı

Serbest zamanlı ve dünyanın farklı yerlerini görerek çalışmak isteyenler için seyahat fotoğrafçılığı en ideal seçenek olmaktadır. Firmalar ile veya dergiler ile anlaşarak harika vakit geçirirken aynı zamanda çalışarak para kazanma şansını da elde etmiş olmaktasınız. İster gideceğiniz ülkenin dilini öğrenerek isterseniz de bildiğiniz yabancı dili kullanarak bu işi çok rahat bir şekilde yapabilirsiniz. Özgür olmayı sevenler için kesinlikle seyahat fotoğrafçılığı ilk seçenek olmalıdır.

Gazetecilik

Aldığınız eğitim ile bağlantılı olarak yabancı dilinizi de kullanarak haber ajansları için çalışabilirsiniz. Özellikle yurtdışında yaşamak ve kendi kişisel gelişimize katkı sağlamak için gazetecilik oldukça iyi bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır. Hatta isminiz ile yayınlanacak olan haberler ile gazetecilik sektöründe kısa sürede popülerlik kazanma şansınız da bulunmaktadır.

Analiz Uzmanı

Üniversitede bankacılık veya muhasebe okumuş iseniz ve yabancı diliniz de var ise harika bir işiniz olabilir. Yabancı dil bilenler için pratik işler listesinde kariyer hedefini yüksek tutanlar için analiz uzmanlığı yer almaktadır. İsterseniz bankaların yabancı müşterileri ile çalışan kişi olabilir isterseniz de uluslararası çalışan firmaların aranılan elemanı olabilirsiniz.

 • Yukarıda bahsi geçen işlerden mesela çeviri işleri için çevrimiçi platformlardan bionluk sitesini kullanarak yurt içinde oturduğunuz yerden yapabilirsiniz. Uluslararası platformlardan Fiverr platformunu kullanarak pazarınızı büyütebilirsiniz. Fiverr ile Para Kazanmak makalemiz bu konuda size yardımcı olabilir.

Yabancı Dil Bilenler için Pratik İşler – Diğerleri ve Özet

 • Tercümanlık
 • Turizm Acentesinde Çalışmak
 • Oyun, Film ya da Yazılım Çevirileri
 • Host ve Hosteslik
 • Marka Uzmanı
 • Müşteri Temsilciliği
 • Seyahat Fotoğrafçılığı
 • Gazetecilik
 • Turist Rehberliği
 • Analistlik
 • Uluslararası Ticaret İletişim Elemanı
 • Proje Asistanı
 • İçerik Uzmanı

Peki sizce; yabancı dil bilenler ne iş yapabilir? Lütfen yorumlarınızı makale altına yapınız.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Girişim Haber @ 2020