Youtuber Olmak için Nereden Başlanır

Youtuber olmak için nerden başlanır sorusuna cevap verirken bazı önemli başlıklar yer almaktadır. Profesyonel youtuberlar için inceleme yaptık.

Youtuber Olmak için Nereden Başlanır
03.09.2020
44
A+
A-

Günümüzde birçok insan internet fenomeni veya Youtuber olmak istiyor ancak hiçbir şeyin kolay olmadığı gibi Youtuber olmakta hiç kolay değil ve büyük emek isteyen ve çalışma gerektiren bir iş. Öncelikle her işte olduğu gibi bu Youtuber olmak için prensipli ve disiplinli olmak şart. Düzenli içerik hazırlayabilmek büyük emek ve çalışma gerektirir. Şimdi gelin Youtuber olmak için nereden başlanır inceleyelim.

Youtuber Olmak için Hangi Konuyu Seçeceğinize Karar Verin

Her işte olduğu gibi Youtuber olabilmek için en iyi yaptığınız konuyu seçip bir daha değiştirmeden bu konu üzerinde yoğunlaşmalısınız. Örneğin yemek yapmak en iyi bildiğiniz iş ise bu konuda nasıl video içerikleri oluşturacağınıza karar verip üzerinde çalışmalı, gerekli malzemeleri temin etmeli ve çekim içinde ön çalışma yapmalısınız. Youtuber olmak için nerden başlanır deyince unutmayın ki ışık ve çekim alanı ister yemek yapın, ister müzik yapın çok önemli. Unutmayın her şeyden önce görselin önemli olduğu bir mecrada iş yaptığınızı unutmamalısınız.

Youtuber Olarak Kanal Açmak için Sosyal Medya Hesabı Oluşturun

Youtuber olacaksanız mutlaka bir mail adresiniz olmalı, tabi birde instagram ve facebook gibi insanlara kanalınızı duyurabileceğiniz sosyal medya hesaplarınız. Bu hesaplar kanalınızın duyulmasına çok fayda sağlayacaktır. Youtuber olmak için nereden başlanır sorusunun kilit kısmı sosyal medyayı iyi kullanabilmenizi de gerektiriyor.

Youtuber olmak için mutlaka ekipman oluşturmalısınız.

Youtuber olmak için nasıl hızlıca çekim yapıp youtube ve sosyal medyaya yükleme yapabilirsiniz gelin buna bir bakalım. Youtuber olmak için elinizdeki akıllı telefonlara ilave birkaç ekipman başlangıçta işinizi görecektir. Bu ekipmanların başında telefonu sabitleyecek masaüstü ve/veya ayaklı tripot gerekecek.

Eğer çekimler sizin hareket etmenizi gerektiriyorsa o zaman selfie çubuklarından da yardım alabilirsiniz. Ve bu sayede iyi videolar çekebiliriz. Tabi bunun için telefonların depolama kapasiteleri de önemli neden mi; belki 4K belki full HD çekim yapılacak bunları yüklemek ve çekmek önemli. Kapasite derken kameranın önemi bu çekimi yapabilmesinden de geçiyor. Bunun için de akıllı telefonunuzun önemi büyük.

Eğer telefonunuzun hafızası küçük veya kamerası iyi değil ise ve telefonunuzu değiştirmek istemezseniz internette sıklıkla bulabildiğimiz osmo pocketlerden temin edebilirsiniz. Ya da aksiyon kameranız varsa bundan da yardım alabilirsiniz. Emin olun aynı işi onlarla da çok rahat yapabilirsiniz. Işık çekimde en önemli faktörlerden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Ancak kameranız iyi olsa da ışık ayarlaması gerektiği gibi olmazsa ilave ışık çözümlerine gidilebilir yada gün ışığından yararlanılabilir.

Youtuber Olmak İçin Gerekli Ekipmanlar olmadan profesyonel bir görünüme sahip olamazsınız.

İşiniz çekimse kurgu yapmak şart

Youtuber olmak için nerden başlanır denince bilmeniz gereken en önemli konulardan biriside videoları olduğu gibi yayımlayamayacağınız için hataları düzeltmeyi, hızlı yada yavaş çekimler yapmayı bilmeniz yada öğrenmeniz gerekli. Bunun için paniklemenize gerek yok hiç kimse sizden dizi film kurgusu yapmanızı beklemiyor. Windows Movie Maker, iMovie Adobe Premiere kullanmayı öğrenmeniz yeterli olacaktır.

Başta da hatırlattığımız gibi sürekli ve sık aralıklarla; takipçilerinizi artırabilmek için içerik üretmeye özen göstermeniz şart. Ne kadar sık kendi alanınızda içerik üretirseniz o kadar takibiniz artacaktır. Asla pes etmeyin ve vazgeçmeyin. Moralinizi bozmadan belirlediğiniz içerikler üzerinden yapacağınız yayımlar çok önemli. Unutmayın çok keyifli bir işe başlıyorsunuz ancak meşakkati çok. Hiç kimse birden bire Youtuber olamıyor. Her işte olduğu gibi azimli olmak, sebatla çalışmak, doğru ekipmanları kullanmak ve pes etmemek şart. Unutmayın tüm bu koşulları oluşturduysanız gerisi doğru takipçilere hızla ulaşabilmenize bağlı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Girişim Haber @ 2020