Bir İş Karlı Mı Nasıl Anlaşılır?

Bir iş karlı mı nasıl anlaşılır sorusunu cevaplayabilmek için iş fikrinizi uygulamaya dökmeden önce belirli hesaplamalar yapılması gerekmektedir.

Bir İş Karlı Mı Nasıl Anlaşılır?
15.10.2020
194
A+
A-

Yeni bir iş fikriniz varsa aklınıza gelecek ilk soru o işin sonucunda para kazanma potansiyelinin olup olmadığıdır. Bir iş karlı mı nasıl anlaşılır sorusunu cevaplayabilmek için iş fikrinizi uygulamaya dökmeden önce belirli hesaplamalar yapılması gerekmektedir. İşin amorti süresi, işin hitap ettiği müşteri dağılımı, pazarlama süreci, reklam ve iş birlikleri gibi aşamaların planlanması gerekmektedir. Bu planların ardından işin diğer araştırma süreçlerinden rekabet analizi gelmektedir. Düşündüğünüz iş fikrini uygulayan birileri var mı, onlarla rekabete girilebilir mi, pazara ne kadar hakimler gibi araştırmalar yapılmalı ve buna göre bütçe/plan ayarlaması yapılması gerekmektedir.

İş fikrinizin bu aşamalardan sonra karlı olmadığına karar verdiyseniz üzülmeyin. Aşağıda sizin için birkaç tane karlı iş fikrimiz bulunmaktadır. Özellikle yeni bir işyeri açmak isteyenler ya da farklı bir sektöre giriş yapacaklar bir iş karlı mı nasıl anlaşılır? Sorusunun yanıtını merak etmektedir. İşte bu soruya dair net bilgi verecek belli başlı kriterler:

  • Günlük ve aylık satış ortalamasının nasıl olduğu?
  • Müşteri ihtiyaçları açısından yoğun bir talebin olup olmadığı
  • Ürün ya da hizmet satışındaki kar oranlarının ne kadar olduğu
  • Güncel hizmetler konusunda alternatif olanaklar sunup sunmadığı
  • Hammadde ve üretim malzemesine duyulan ihtiyacın artış gösterip göstermediği
  • Ürün ya da hizmetlerin sunulması için gerekli olan sermaye miktarının ne kadar olduğu

Ciro En Net Göstergedir!

Bir iş karlı mı nasıl anlaşılır? Söz konusu sektöre ait ciro miktarı, bu işin karlı olup olmadığına en net yanıtı da verecektir. Ciro hem günlük bazda hem aylık hem de yıllık bazda dikkate alınmalıdır. Çünkü karlılık araştırması yaparken dönemsel kar grafiğini de ayrıntılı bir şekilde incelemek şarttır. Yine ciroyla birlikte hangi ürün ve hizmetlerin daha çok talep edildiğine de dikkat etmek şarttır.

İhtiyaca Yönelik İşler Hep Kazandırır!

Şayet bir iş dalı yoğun bir ihtiyacın bulunduğu bir alanda hizmet sunuyorsa, doğal olarak yoğun bir ilgi de görecektir. Bu durum ise doğal olarak o iş dalının karlılık seviyesine olumlu yönde etki sunacaktır. Bundan dolayı bir iş karlı mı nasıl anlaşılır? Denildiğinde mutlaka söz konusu iş alanının tüketicilerin ihtiyaçlarına ne boyutta yanıt verdiğini göz önünde bulundurulması şarttır! Ancak bu sayede söz konusu iş dalının ne kadar karlı bir yatırım olacağına net bir şekilde yanıt bulmak mümkün olur.

Karlılık Oranlarına Dikkat!

Kimi zaman sadece ciroya bakarak karlılık konusunda bir yanıt verilemeyebilir. Çünkü ciro sadece kasaya giren parayı tarif eder. Dolayısıyla kasaya giren paranın ne kadarının kar olduğunu isabetli bir şekilde anlamak için ürün ya da hizmetlerin sunulmasında ortaya konan kar payının ne kadar olduğunu bilmek gerekir. Böylece söz konusu iş alanının yatırımcısına ne kadar kar ettirdiği sorusu da yanıtını bulmuş olur.

Yeniliklere Açık İşler Hep Kazandırır!

İş dünyası sürekli olarak gelişim ve değişim süreci içerisinde yer alıyor. Dolayısıyla ilgi ve ihtiyaçlar da sürekli bir şekilde değişime uğrayabiliyor. Tam da bu noktada ilgili sektörün değişime karşı direnci ve yeniliklere uyum sürecindeki etkinliği söz konusu sektörünün karlı olup olmadığını da açıklayacaktır. Esasında bir sektörün yeniliklere açık olması aynı zamanda gelecek vaat etmesi anlamına da geliyor.

İlginizi Çekebilir : Kendi e-ticaret girişimimiz olan koysepete.net adresini gezerek, fikirlerinizi bizimle paylaşır mısınız ?

Hammadde İhtiyacı Net Bir Göstergedir

Bir işletmenin hammadde ihtiyacının fazla olması, o işletmede üretimin hareketli olduğunu gösterir. Dolayısıyla dinamik bir yapıya sahip olan bir sektörün karlılık oranları da yüksektir. Bir iş karlı mı nasıl anlaşılır? Söz konusu iş dalı şayet fazlaca hammaddeye ihtiyaç duyuyorsa, çokça üretim yapılıyor anlamına gelir. Dolayısıyla hammadde tüketim miktarı da net bir gösterge olarak karşımıza çıkar!

Üretim Maliyetine Dikkat!

Elbette ki üretim maliyetinin ne kadar olduğu bilgisine sahip olmak; bir işin ne kadar karlı olduğu sorusuna da isabetli bir şekilde yanıt bulmak anlamına gelecektir. Tam da bu noktada üretim girdisinin ne kadar olduğu ve satış sonrasında elde edilen paranın ne kadar olduğu bilgisi karlılık konusunda ideal bir gösterge olarak karşımıza çıkar!

Günümüz koşullarında pek çok farklı sektörün karlılık noktasında başarılı olduğunu ifade etmek mümkün olmaktadır. Üstelik yeni nesil iş alanlarının pek de sermaye gerektirmediğini ifade etmek de mümkün olmaktadır. Biz de sizler için pratik bir şekilde para kazanılmasına olanak tanıyan iş alanlarını sıraladık. İşte ayrıntılar!

İnternetten Para Kazanma

İnternetten para kazanma son zamanlarda giderek popülerleşen bir iş fikridir. Eğer sizin de internet üzerinden pazarlayabileceğiniz bir iş fikriniz varsa siz de internet üzerinden para kazanabilirsiniz. Bir iş karlı mı nasıl anlaşılır sorusu için internet üzerinden yapılabilecek belirli işler bulunmaktadır. Bunların bazıları yetenek gerektirirken bazıları da sabırlı çalışmayı gerektirmektedir.

İlginizi çekebilir : Sitemizde internetten para kazanmak ile ilgili makalelerimiz yer almaktadır.

Blog Yazarak Para Kazanmak

Kendinize ait bir blog sitesi açtıktan sonra o sitede yazmak istediğiniz her şeyi yazabilir ve okurların ilgisini çekmeyi amaçlarsınız. İnsanlar sizin sitenizi ziyaret ettikçe popülerleşip daha büyük kitlelere yazılarınızı okutabilirsiniz. Sitenize yeteri kadar okuyucu çekmeyi başarırsanız reklamlar üzerinden tıklanma başına para kazanabilirsiniz. Ayrıca yazılarınızda belirli firmaların ürünlerini tanıtıp yazı üzerinden de reklam alabilirsiniz. Blog yazarak para kazanmak keyifli gözükebilir ancak başarılı olabilmek için sabırlı bir şekilde yazı yazmaya devam etmeniz gerekmektedir.

Youtube Üzerinden Para Kazanmak

İnsanların ilgisini çekebilecek video fikirleriniz varsa bunları kolaylıkla Youtube üzerinden uygulayabilirsiniz. Bir iş karlı mı nasıl anlaşılır sorusunun cevabı Youtube üzerinden oldukça kolay cevaplanabilir. Ancak Youtube üzerinde çok fazla video içerik üreticisi olduğundan öne çıkmanız ve para kazanmanız kolay olmayabilir. Bunun için trendleri takip edip insanların ilgilendiği içerikler üzerinden video çekebilir veya çok iyi olduğunuzu düşündüğünüz bir konu hakkında video üretip kendi özel kitlenizi oluşturup para kazanmaya başlayabilirsiniz.

İlginizi çekebilir:  Youtuberlar için Youtube Video Fikirleri

İnstagram Üzerinden Para Kazanmak

Her geçen gün kullanıcı sayısı artan İnstagram kuşkusuz en çok kullanılan sosyal medya platformlarından birisidir. Bu nedenle firmalar reklam vermek istedikleri zaman sıkça İnstagram sayfaları ile temas kurabilirler. Eğer insanların ilgisini çekebileceğini düşündüğünüz bir sayfa fikriniz varsa kolaylıkla bir İnstagram sayfası açabilir ve sayfanıza kolaylıkla içerik yükleyebilirsiniz. Ne kadar özenli ve düzenli içerik yüklemeye devam ederseniz insanların karşısına o kadar fazla çıkarsınız. Bu nedenle İnstagram sayfanızı yükseltmek için sabırlı olmanız gerekmektedir. Yeterli insan kitlesine ulaşmayı başardığınızda reklam vermek isteyenler zaten size hızlıca ulaşmak isteyeceklerdir.

Bireysel Yetenekleriniz İle Para Kazanmak

Profesyonel olarak yaptığınız bir iş varsa ve boş zamanlarınızda para kazanmak istiyorsanız sizin için bir yöntem olabilir. Bir iş karlı mı nasıl anlaşılır sorusuna kesin bir şekilde evet diyeceğimiz bu yöntemle para kazanmak aslında oldukça sade bir iştir. Örneğin grafik tasarım işlerine ilgi duyuyorsanız ve bu işte iyi olduğunuzu düşünüyorsanız freelance olarak belirli siteler üzerinden iş ilanı verebilir ve yetenekleriniz üzerinden kolaylıkla para kazanabilirsiniz. Sadece grafik tasarım değil aklınıza gelebilecek bir çok beceri ve yetenekle para kazanabilmek mümkündür. Bu iş yönteminde en önemli kural müşteri memnuniyetidir. İş almaya devam ettikçe işlerinizin nasıl arttığını çok rahat fark edeceksiniz.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Girişim Haber @ 2020