Blogdan nasıl para kazanılır?

İnternet için içerik üreticilerinin en merak ettiği soruların başında blogdan nasıl kazanılır sorusu vardır. Bu sorunun cevabını sizler için inceledik.

Blogdan nasıl para kazanılır?
09.09.2020
53
A+
A-

Hepimizin kafasında bir yerde blog açma fikri olabilir. Peki blog açmak o kadar kolay mı? Blogdan nasıl para kazanılır? Aslında blog açmak işin en basit kısmı diyebiliriz. Çoğu ünlü blog sahiplerinin çoğu WordPress tabanını kullanarak az teknik bilgiyle ve az miktarda parayla blog oluştururlar. İşin can alıcı kısmı yetenekleriniz veya bilginiz doğrultusunda içerik üreterek trafik oluşturmak. İçerik sayınız ve içerik kalitesi arttıkça trafiğinizde artacaktır.

Blog Nasıl Açılır?

Blog açmak, uzun zamandır popüler olan bir durum. Blog açmak kolay gibi gözükse de iş tamamen sizde bitiyor. Blog sahibi olmak istiyorsanız biraz sabır ve azim olmazsa olmazlardandır. İşte size blog açabileceğiz bazı ücretsiz servisler:

  • WordPress
  • Blogger (Blogspot)
  • Tumblr
  • Wix
  • Weebly
  • Medium
  • Hostinger

Blogdan ne kadar kazanabilirsiniz?

Blog sitesinden ne kadar para kazanılır sorusunda net bir tahmin olmamakla birlikte kazançlarda oldukça dalgalıdır. Yani iş aslında siz de bitiyor. Blogdan nasıl para kazanılır diye endişe ediyorsanız ile olarak amacınız trafik arttırmak olmalı ki para kazanabilesiniz. Genelleme yapacak olursak günde 1000 kişi ziyaret edilen bir blog sayfasından ayda ortalama birkaç yüz TL kazanılabilir. Günde 10.000 kişi ziyaret edilen bir blog sayfasından ayda ortalama 4000-5000TL civarında tatmin olacağınız gelirler elde edebilirsiniz.

Blog Açarken Dikkat Edilmesi Gereken Püf Noktalar

Blog yazmak isteyen arkadaşlarımızın bu alanda başarılı olmak için birkaç püf noktayı bilmelerinde fayda var.

Blog yazarken çok fazla konu belirlemek doğru olmayabilir. Ama bu demek değil ki bir konuda uzman olmak zorundasınız, sadece bir konuya ilgi duymak yeterlidir. Örneğin teknoloji, mutfak, spor vb. Daha sonra okurların yorumlarını almanızda da büyük fayda var. Unutmayın sizi başarılı yapacak olan okurlarınızdır. Plan yapmayı kesinlikle ihmal etmeyin bu süreç sabır ve azim gerektirdiği için planlı ve düzenli olmak size büyük avantaj sağlayacaktır.

Blog yazarak para kazanma yöntemleri

Blog kullanıcılarının para kazanmak için birçok yöntemi var. Hangi yöntemin ne kadar para kazandıracağı blogunuzun konusuyla ve temasıyla ilişkilidir. Bu konuda seçeneğiniz oldukça fazla. Üstelik sayacağımız örneklerden sadece birini kullanmak zorunda değilsiniz. İyi Bir Blog Yazısı Nasıl Yazılır? konusu blogunuzun büyümesi için en önemli etkenlerden birisidir.

Birden çok para kazanma yöntemini bir arada kullanabilirsiniz. Örneğin görüntülü reklamlar. Mesela bir teknoloji sitesinden bir ürüne baktığınız zaman diğer sitelerde o ürünle ilgili reklamlar görebilirsiniz. İşte o reklamlara “görüntülü reklam” diyoruz ve bu reklamların çoğu Google adsense reklam ağından geliyor. Farklı bir yöntem ise sponsorlu içerik yöntemi. Kayda değer bir blog sahibi olduğunuz zaman sponsorunuz olduğunuz markaların ürünleri ile ilgili içerikler üretebilirsiniz. Başka bir yöntem ise hizmet ve ürün incelemeleridir.

Firmalar bloğunuzun konusuyla ilgili bir ürünü bloğunuzda incelemenizi teklif edebilir. Güzel kazanç sağlayacağınız başka bir yöntem ise satış gelir ortaklığıdır. İlgili firmanın sizle yaptığı anlaşma sonucunda bloğunuzda bulunun bir link ile sizin kullanıcılarınız o ürünlerden satın alması halinde sizde komisyon alabilirsiniz. Gelelim blog işlerine girdiğinizde mutlaka karşılaşacağınız başka bir para kazanma yöntemine. Bloğunuzu satmak.

Belli bir noktaya gelen bloğunuzu satmak size güzel para kazandırabilir fakat başarı sağlayamadığınız bir blog satmak size tatmin edici paralar kazandırmayabilir. Kısacası blogdan ya da web sitesinden nasıl para kazanılır? Sorusuna birden çok yanıtınız var. Sizde blog açmayı planlıyorsanız biraz sabır ve azimle iyi yerlere gelebilirsiniz.

Sizler için blog açma ile ilgili tecrübelerimizi paylaştık. Peki sizce blogdan nasıl para kazanılır?

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Girişim Haber @ 2020