Dropshipping 101: Dropshippinge Başlama Rehberi

Dropshippinge Başlama Rehberi elektronik rehber, pasif gelir elde etmek isteyenler için başucu başvuru makalesi haline gelecek detayları içerir.

Dropshipping 101: Dropshippinge Başlama Rehberi
03.08.2020
716
A+
A-

Pandeminin etkilerinin ekonomi üzerinde etkileri de ezici bir şekilde hissedilmesinin ardından, herkes tarafından pasif gelir yol ve yöntemlerinin araştırılması ve yan gelir elde etmek için girişimlere sebep oluyor. Dropshippinge Başlama Rehberi makalemiz sizlere pasif gelir kaynağı olarak kullanabileceğiniz bir yol ya da yöntemi açıklamaktadır.

Siz de pasif gelir elde etmek ya da yan gelir elde etmek istiyor ancak stok yönetimi, kargolama ya da siparişler ile ilgili bir çok karmaşık işlemler ile uğraşmak istemiyorsanız Dropshipping sizin için mükemmel bir seçenek olarak karşınıza çıkacaktır.

Dropshipping doğru bir şekilde uygulanabilirse; sizin için gerçekten güzel bir yan gelir olacağı açıktır. Sizin için hazırladığımız bu makalemizde dropshipping in ne olduğundan, başarılı bir şekilde dropshippingi nasıl uygulayacağınıza kadar herşeyi tek tek anlatacağız.

Haydi başlayalım.

Dropshipping Nedir?

Dropshipping aslında yeni bir kavram olmasa da son günlerde oldukça popüler hale gelmiş kavramlardan birisi. Ancak sanılanın aksine dropshipping sizi hızlı bir şekilde zengin edecek yol ya da yöntem değildir. Doğru uygulandığında size hatrı sayılır bir gelir bırakabilir. Ancak bu bile sabırlı ve detaylı bir çalışmayı gerektirecektir.

Dropshipping; kısaca stoksuz satış olarak tanımlanabilir. Temel olarak satıcı bir envantere sahip değildir ve müşterinin satın alma işlemi sonrasında satıcı ürünü üreticiden satın ve müşteriye teslim edilmesini sağlar.

Ürünü satıcı olarak kullanmanız, kontrol etmeniz, kargolama işlerine dikkat etmeniz gerekmemektedir.

Normal bir e-ticaret sitesi için, örnek vermek gerekirse hepsiburadanın satıcısı olduğu durumu ele alalım. Bir müşteri olarak hepsiburadan bir bilgisayar satın aldığınızı düşünelim. Bu durumda hepsiburada ürünü stoklarında saklar, kargolar faturasını keser ve size gönderir. Bu satın alma işleminin tüm süreçlerinden hepsiburada sorumludur ve bunun için ciddi emek ve yatırım yapmak zorundadır.

Dropshippingin farklı olduğu yer ise tam olarak burasıdır. Dropshippingde satıcı ürünü stoklamaz. Bunun yerine online siparişin verildiği websitesinde bir satın alma işlemi gerçekleştiğinde satıcı ürünün tedarikçisini otomatik olarak bilgilendirir ve tedarikçi yukarıda bahsi geçen tüm süreçleri gerçekleştirir. Kısaca dropshippingin çalışma prensibi ile ilgili görseli aşağıda bulabilirsiniz.

Dropshippinge Başlama Rehberi

Dropshipping işine başlamak için çok fazla sermaye ihtiyacının olmamasından dolayı, işin popüleritesi artıyor ve bir çok kişi perakendeci olarak bu işe başlamak istiyor.

Riskler de göze alındığında, birçok işgücü ile ilgili konuları delege ederek tedarikçiye yaptırmak, stoksuz çalışmak, nakliye ve kargolama işlerini kendiniz yapmamanız ve bunların sonunda da kar elde edebilmek bir çok girişimcinin gözünde dropshipping işini cazip hale getiriyor.

Dropshipping olayı ile ilgili olarak istatistiklere göz atalım:

 • 2016 – 2017 yılları içerisinde yapılan çevrimiçi satışların yaklaşık % 23’ü dropshipping yöntemi ile gerçekleştirilmiştir.
 • Amazon dahi 2011 yılı satışlarının % 34’ünü dropshipping yöntemi ile gerçekleştirdi ve bu rakamlar gün geçtikçe artıyor.
 • Son yapılan araştırmalar dropshipping perakendecileri ile iş yapan üreticilerin geleneksel kanallara olan güvenenlerden % 18 daha fazla kar ettiklerini göstermektedir.

İnternet tüm dünyada milyarlarca insana ulaşırken, dropshipperlar erişimlerini hızlıca genişletebilmektedir. Doğal olarak da hızlı bir şekilde gelirlerini arttırma şansına sahip olabileceklerdir.

Basit bir şekilde söylemek gerekirse, dropshipping ile satın almada gereken tüm adımlar aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Çevrimiçi platformda ürünlerinizi listeleyecek bir katalog hazırlayın.
 • Çevrimiçi platformda potansiyel müşterilerinizi bu platforma çekin.
 • Dropshipper, satılan ürün/ürünlerin listesini, isim, adres vs müşteri bilgileriyle birlikte üreticiye ya da tedarikçiye iletir.
 • Üretici, satılan ürünleri dropshipper namına müşteriye gönderir.

Dropshipping; dropshipper ile üretici arasında uzun süreli ve büyük bir güvenli bir ortaklık gerektirmektedir.

 

Dropshipping’in Artıları

Dropshippinge Başlama Rehberi makalemize dropshipping artılarından bahsederek devam ediyoruz. Dropshipping’in kazançlı bir iş fırsatı olarak görülmesinin temel nedeni bu iş girişimi için büyük bir engelin olmamasıdır.

Her küçük yatırımcı kendisine ait dropshipping şirketini kuralabilir. Bu konuda internette sitemiz de dahil yüzlerce kaynağa da ulaşabilirsiniz. Türkçe bir çok kaynak olduğu gibi İngilizce de bir çok kaynak parmaklarınızın ucunda.

Şimdi dropshipping işinin artılarını inceleyelim.

1. Minimum Başlangıç Sermayesi

Alışılagelmiş e-ticaret mağazalarının aksine ürünlerinizi depolamak için fiziksel bir depoya ihtiyacınız bulunmamaktadır. Dropshipping işini kendi websiteniz üzerinden yapmak istiyorsanız; websitenizin domaini ve hostingi için ödeyeceğiniz ücretler haricinde başka bir ödemeye gerek yoktur.

Ayrıca, gönderim süreleri, maliyetleri ve süreleri sizin öncelikli olarak endişeleneceğiniz konular arasında yer almamaktadır.

2. Minimum Sipariş Gerçekleştirme Maliyeti

Ürünün tedarik edilmesinden, paketlenmesinden ve teslimatından siz sorumlu olmadığınız için tüm bu süreçler esnasında ortaya çıkacak maliyetler için endişelenmenize gerek yoktur. Müşterinin siparişlerini üçüncü bir taraf üreticiye yönlendirdiğinizde sizin işiniz bitmiş demektir.

Tedarikçi ya da üretici; siparişin müşteriye ulaşımına kadar olan tüm süreçten sorumlu olacaktır. Sizin için en önemli konu müşterinin ürünü alıp almadığıdır.

3. Düşük Risk ve Esneklik

Ürün stoğu ile uğraşmadığınız için doğal olarak riskleriniz azalacaktır. Yüksek ölçeklendirme potansiyeli ile birlikte daha kapsamlı ürün yelpazesi sunabilirsiniz.

Örnek olarak vermek gerekirse; diyelim ki fiziksel mağazanızın olduğu ve stok tutmak durumunda olduğunuz bir işletme türünü hayal edelim. Diyelim ki kapitalinizin yarısı ile bir telefon kılıfı satın aldınız ve deponuza kaldırdınız. Bu telefon kılıfları satana kadar yeni ürünleri satışa sunmak için esnekliğiniz olmayacaktır. Bu ürünlerin satışını yapamamanız durumda zarar etme riski ile karşı karşıya kalacaksınız. Bu durumda ürünleri ya maliyetine ya da zararına satışı gerçekleştirerek yeni ürün satın alma ve satışı için eyleme geçebileceksiniz.

Dropshipping yönteminde ise; eğer ürün satılmazsa bu işten para kaybetmeden başka ürünler ile yelpazenizi gerçekleştirebilirsiniz.

Ürünlerin stoklanması için para ödemeyeceğiniz için, elinizin altında her zaman nakit para olacaktır. Bu nakti reklam bütçesi olarak kullanıp işinizi büyütme olanağına ve esnekliğine sahip olacaksınız.

4. Daha Kolay Pivot Etme (Çapraz Geçiş)

Mevcut ürün yelpazenizden hedeflediğiniz satışları ya da karları elde edemediğiniz durumda kolaylıkla başka bir niş alana geçiş yaparak yukarıda bahsettiğimiz gibi ürün ya da ürün çeşitlerinizi değiştirebilirsiniz.

Dropshipping’in Eksileri

Her iş modelinde olduğu gibi dropshipping modelinde de dezavantajlar yer almaktadır. Dropshipping de bu durumdan muaf değildir.

Şimdi de dropshipping’in eksilerini inceleyelim:

1. Ortaklara Aşırı Güven

Yukarıda bahsettiğimiz artıları elde etmek için her zaman ortaklarınıza aşırı olarak güvenmek zorundasınız.

2. Siparişin Teslimatında Sınırlı Kontrol

Sipariş tedarikçi tarafından teslim edileceğinden dolayı, ürünü ön görülen sürede teslim etmek tamamen iş ortaklarınızın insiyatifinde olmaktadır. Ürünün zamanında teslim edilememesi durumunda müşteri memnuniyeti azalacağından, işinize olumsuz yansıması olacaktır. Bu nedenle başarılı bir iş yürütmek için doğru çalışan ve hassasiyetlerinizi iyi anlayan iş ortakları gerektirmektedir.

3. Müşteri Hizmetleri Eksikliği

Dropshipping konusunda siz sadece satıştan sorumlusunuz. Ancak ürün ile ilgili bir sorun olduğunda, tedarikçi bu sorunu çözmeyi reddetmesi durumunda müşteri ile karşı karşıya kalacak taraf sizsiniz. Bu da işinizi zora sokabilir.

4. Marka Eksikliği

Yukarıda anlattığımız gibi, ürünün paketlemesi tedarikçi tarafından gerçekleştirilmesi nedeniyle marka imajınız zarar görebilmektedir. Bu riski azaltabilmek için paydaşınız ile yapacağınız anlaşmada kargolama için sizin markanızın yer aldığı paketleme malzemelerinin kullanılmasına izin verdiğinden emin olmalısınız. Bu sayede, müşteriniz ürün sizin deponuzdan gelmese bile kutudan çıkarma deneyimi esnasında ürünü sizin sattığınızı hatırlamasına yardımcı olacaktır.

5. Daha düşük kar marjı

Dropshipping ile kendi ürünüzü üretip satmaktan daha az kar elde edersiniz. Geleneksel bir mağaza ile aynı kar elde etmek istiyorsanız, yüksek bir fiyat ile daha fazla ürün satmanız gerekmektedir.

Genel olarak; internet sitenize ya da sanal mağazanıza gelen ziyaretçilerin % 2’lik bir dönüşüm oranı ve % 20’lik kar oranı dönüşümü bekleyebilirsiniz.

Bu durumda “dropshipping’den ne kadar gelir elde edebilirsiniz” sorusunun cevabını aşağıdaki formül ile hesaplayabilirsiniz. Tabii ki bu formülün metrikleri sektöre ve duruma göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Gelir (kar) = (Trafik x 0,02) x (Ortalama Sipariş Değeri x 0,2)

Örnek verelim. Diyelim ki mağazanızı günlük 1000 kişi ziyaret ettiğini varsayalım. Ve ürünlerinizin ortalama satış değeri 100 TL olsun. Yukarıdaki formüle göre;

Gelir / Gün = 1000 x 0,02 x 100 x 0,20 = 400 TL/Gün gelir elde edersiniz.

Dropshipping Kimler için Uygundur?

Dropshipping, her türlü yeni girişimciler, düşük bütçeli ya da henüz girişim sermayesine sahip olmayan herkes için uygun bir yoldur. Dropshippinge Başlama Rehberi makalemizde bu kısımda kimler için uygun olduğunu, kimler için uygun olmadığından bahsedeceğiz.

Daha önceleri, bir iş kurmak için gerçekten yüksek bütçelere ihtiyaç duyulmakta idi. Bu sermayeyi elde etmek için girişim sermayesi için ya kredi çekilir ya da para sahiplerinden para istenirdi. Sonuç olarak önceleri, başlangıç sermayesi edinmek gerçekten zor ve bir işe başlamak için çok büyük bir engeldi.

Dijitalleşme ve sosyal medyanın hayatımıza girmesi ile birlikte, online bir iş kurmak hiç olmadığı kadar kolay hale gelmiş durumda. Ancak; dropshipping modeli ile başarılı olmak ve büyük karlar elde etmek uzun bir yoldur. Bu yol da sabırlı olanların çok kazanabilediği, devam ettikçe tecrübe kazananlar ve bu tecrübe ile büyüyenlerin daha fazla kar elde edebildiği bir yöntemdir.

Basitçe söylemek gerekirse; dropshipping yöntemi aşağıda yer alanlar için uygun bir yöntemdir:

 • Yeni girişimciler
 • Sürekli işletmesini büyütmek isteyen girişimciler
 • Hali hazırda perakende işleri ile uğraşan profesyoneller
 • Hali hazırda web trafiğine sahip, bunu pazarlamaya çevirmek isteyen insanlar
 • Ek gelir arayan çalışanlar

Şimdi bu grupları biraz daha detaylı bir şekilde inceleyelim.

1. Yeni Girişimciler

Dropshipping iş dünyası ile tanışmak ve ticaretin püf noktalarını öğrenmek için harika bir giriş kapısıdır. Yeni girişimcilerin, ticaret hayatında yeni kavramları öğrenirken başarısız olmaları muhtemeldir.

Dropshipping işinde yukarıda bahsettiğimiz düşük riskten dolayı başarısız olmanın maliyeti oldukça düşüktür. Bu nedenle fiziksel satış yerine dropshipping ile başarısız olmak yeni girişimciler için daha iyi bir yöntemdir.

Eğer daha önce hiç ticaret ile uğraşmamış yeni biri girişimci iseniz, düşük maliyetli tişörtler ile ticaret hayatına atılıp konuyu test edebilirsiniz.

2. İşletmesini Büyütmek İsteyen Girişimciler

Hali hazırda zaten ürün satan ve fiziksel olarak bu ürünleri depolayarak satan bir girişimci iseniz, dropshipping modeline geçiş sizin için uygun bir yöntem olabilir.

Bu senaryoda, bir çok ürünün stoklarını boşaltarak onların yerine dropshipping modeli ile ikame etmek gayet mantıklı ve uzun vadede sürdürülebilir ve oldukça karlı bir model haline gelecektir.

3. Kısıtlı Bütçeli Girişimciler

Yatırım yapmak için kısıtlı bütçesi olan girişimciler için dropshipping mükemmel bir modeldir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi neredeyse sıfır bütçe ile bu işe başlayabilirsiniz.

4. Perakende ile Uğraşan Profesyoneller

Şöyle bir senaryo ile örnekleyelim. Hali hazırda perakende işi ile uğraşıyorsunuz ve pazarlama için yeni bir ürünü piyasaya sürmek için tereddüt halindesiniz. Bu ürünü satış için yüksek miktarda ürünü depoya çekip depo maliyetine katlanmak ve yatırım riskini göze almak zorundasınız.

İşte bunun için en iyi test yöntemi dropshippingtir.

Dropshipping ile ihtiyacınız olan doğrulamayı yapmak için neredeyse sıfır maliyet ile gerçekleştirebilirsiniz. Dropshipping ile satış sonrasında müşterilerden alabileceğiniz geri dönüşler ile ürün satışına karar verebilirsiniz. Müşterilerden gelen geri dönüşlerin pozitif olduğu durumlarda bu ürüne yatırım yapabilirsiniz. Olumsuz olduğu durumlarda ise yatırımdan vazgeçebilirsiniz.

Her iki durumda da büyük bir deneyim kazanacaksınız.

5. Ek Gelir Arayan Çalışanlar

Pasif gelir ya da ek gelir arayanlar için online para kazanmak için dropshipping mükemmel bir yoldur. Mevcut işinizi etkilemeden çok fazla zaman harcamadan pasif gelir etmeniz mümkündür.

Dropshippinge yeni başlayanlar öncelikle, ürünün pazarlaması, potansiyel kaliteli tedarikçilere erişim gibi konularda zorluklar ile karşılaşabilirler. Ancak işin pratik yöntemlerini öğrendiklerinde dropshipping iyi bir ek gelir olacaktır.

Dropshipping için Satacak Ürün Bulmak

Dropshipping oldukça kolay ve anlaşılabilir bir iş modelidir. Doğru tedarikçiler ile yapılacak ortaklıklar, doğru ürün ve sabır ile başarıya ulaşmak mümkündür.

Doğru ürün niş kategorisi seçimi, sizlere yardımcı olacaktır. Markalaşmak adına belirli kategorilere odaklanmak ve özel bir gruba hitap etmek işinizi kolaylaştıracaktır. Örneğin; ses görüntü teknolojisi meraklıları, vücut geliştiriciler gibi.

2020 yılındaen popüler dropshipping niş fikirlerinin bir listesini aşağıda bulabilirsiniz :

 • Teknoloji Kategorisi: Giyilebilir cihazlar ve aksesuarları, Sanal gerçeklik cihazları
 • Yaşam Kategorisi: Akıllı ev cihazları, iç mekan bahçe ekipmanları
 • Moda Kategorisi: Hasır şapka, yeni trend tokalar gibi.

Bu konulardan farklı olarak aşağıdaki dropshipping için ürün seçimi kriterlerini de dikkate almalısınız.

1. Fiyat

Dropshipping iş modelinin başarısı, seçilen ürünün satış fiyatı ile doğrudan ilgilidir.

Düşük satış fiyatı satış miktarını arttırsa da kar marjı düşük kalacaktır. Yüksek fiyat seçimi ise müşterinin satın alması için gerekli motivasyonu sağlamayacak olmasına rağmen kar marjını arttıracaktır. Yani fiyat politikasını belirlemek için bir denge kurmak zorundasınız.

2. Boyut

Bir ürünün boyutu ve ağırlığı, ürünün satış fiyatını tahmin ettiğinizden daha fazla etkilemektedir. Daha geniş ve ağır ürün:

 • Daha fazla paketleme ücretine,
 • Daha fazla kargolama maliyetine sebep olmaktadır.

Bu nedenle, öncelikle daha küçük ürünler ve daha az kar marjına razı olmak mantıklıdır.

3. Çapraz Satış

Ürünlerin çapraz satışına olanak veren niş ürünleri seçmek kar marjını artırmak için güzel bir yoldur.

Çapraz satışa bir örnek vermek gerekirse; bir ayakkabı ile birlikte ayakkabı bağı satmayı örnek olarak gösterebiliriz. Bu tekniğe uygun niş ürünleri seçmek kar marjınızı hatrı sayılır şekilde artırabilecek bir yöntemdir.

4. Yenilebilirlik

Ürün satışı için mümkün olduğu kadar uzun raf ömrüne sahip ürünleri seçmeniz gerekmektedir. Ürününüz dayanıklı bir ürün değilse müşteri tarafından değiştirme ihtiyacı doğabilmektedir.

Bozulacak ya da değiştirme ihtiyacı doğabilecek ürünlerden kaçınmanızı öneririz.

Kaçınmanız Gereken Dropshipping Hataları

Yüksek kar beklentisine sahip dropshipperlar dropshipping’den en başından itibaren daha fazlasını beklemeye başlarlar. Yüksek ve hızlı sonuç beklentisi mutlaka hataya neden olmaktadır.

Dropshipperlar tarafından yapılan ortak hataları aşağıda bulabilirsiniz:

1. Satıcılara Aşırı Güven

Dropshipping için ortaklık yaptığınız satıcıya aşırı güven sürdürülebilir bir iş modeli için sağlıklı bir yaklaşım iyi değildir. Satıcı ile açık ve net normlar üzerinde anlaşmanız, belirlenen normların ihlali durumunda hangi sonuçların uygulanacağı netleştirilmelidir.

Ayrıca, tek bir satıcıya güvenmeniz önerilmemektedir. Alternatifsiz çalışmak tıkır tıkır işleyen işinizin aksamasına sebep olabilecektir. Satıcı aniden sınırlı sayıda satış yapmanızdan dolayı size tedarikten vazgeçebilir ya da bunu engellemek için de fiyatları tahmin ettiğinizden fazla bir seviyeye çıkarabilir. Tek tedarikçiniz varsa bu fiyata uymanız ve kar marjınızı düşürmenize sebep olacaktır.

Satıcılarınız sizinle aynı hassasiyete sahip olmak zorunda. Eğer sizinle aynı ciddiyete sahip olmazsa işinize zarar verecektir. Bu konu aşırı güvenden kaynaklanacak olup; bunu sıklıkla kontrol etmeli ve kaliteden ödün verilmediğinden emin olmalısınız.

2. Kolay Kar Beklentisi

Dünyada bedava yemek yok. Kolay kar beklenitisi de buna dahildir. Geleneksel bir perakendeciliğe göre dropshippingde belirli avantajlardan yararlanabilseniz de yoğun bir rekabet sorunuyla karşı karşıya kalmanız da gerekecektir.

Dropshippingde de ticarette de yalnız değilsiniz. Yapmış olduğunuz satışlardan olumsuz geri dönüş almadan, müşterilerinizi rakiplerinize kaptırmadan bu süreci nasıl yöneteceğiniz ve yaptığınız işe nasıl değer katacağınıza odaklanmalısınız. Ve sürekli sürecinizi iyileştireceğinize kafa yormalısınız. Bu nedenle kolay para beklentisi işinize zarar verebilir.

3. Tanıtım Faaliyetlerine Yatırım Yapmamak

Dropshipping de tüm diğer ticari faaliyetler gibi hedef kitlenize ulaşmak için tanıtım gerekliliği olan işlerden birisidir. Müşterilerinize ulaşmak ve satışlarınızı arttırmak için ihtiyacınız olan ilk şey tabii ki görünür olmanızdır. Bu nedenle, tanıtım faaliyetlerine yatırım yapmak zorundasınız.

Marka bilinirliği çok önemlidir. İşletmenizi, iş modelinizi ve ürünlerinizi agresif olarak tanıtmak zorundasınız. Marka bilinirliğinizi arttırmak amacıyla; ürün ambalajlarında markanızın, adresinizin olduğundan emin olun. Ayrıca, ürün ile birlikte portföyünüzü de kargoya dahil edebilirsiniz.

Satış sonrası müşterinize mail yoluyla bir teşekkür notu iletebilirsiniz. Ayrıca müşterilerinizden geri dönüş almayı da ihmal etmeyiniz. Özellikle zincir indirim kuponları ile bir sonraki satışlarınızı da teşvik etmeniz marka bilinirliğinize katkı sunabilecektir.

4. Yetersiz Ürün ya da Sipariş Bilgisi

Satmış olduğunuz ürün hakkındaki tüm detayları müşterileriniz ile paylaşmalısınız. Bundan kaçınmak, müşterilerinizin beklentilerinden farklı bir ürün satın almasına, aldığı üründen memnun olmamasına sebep olur. Bunun sonucunda da aynı müşterinin tekrar sizden alışveriş yapmamasına sebep olacaktır. Bunun da ötesinde, memnun olmayan müşterinin gerek ürün yorumları ile, gerek çevresindeki insanları etkilemesi ile yeni müşterilerin gelmesine de engel olacaktır.

Müşteri deneyimini etkileyebilecek bazı etmenleri aşağıda bulabilirsiniz:

 • Yanlış adrese teslimat
 • Yanlış ambalaj seçimi
 • Yanlış ya da hatalı ürün teslimatı
 • Doğru ürünün yanlış miktarda teslimatı
 • Siparişte belirtilen özellikte olmayan ürün teslimatı
 • Kırık ya da bozuk ürün teslimatı

Yukarıda belirtilen hususlar, ürünü satın almış müşterilerin iyi bir alışveriş tecrübesi edinmesinde en büyük engeldir. Bunların gerçekleşmesi mutsuz müşterilere sebep olacak ve bu müşterilerin alternatif satıcılara yönelmesine sebep olacaktır.

5. Telif Hakkı / Ticari Markalı Ürünlerin Satışı

İlgili firmalardan ya da telif hakkına sahip şirketlerden önceden izin almaksızın, marka malların satışından kaçınmak en önemli konudur.

Hiç beklenmediğiniz bir anda, aşırı derecede zaman alıcı ve yüksek maliyetli olabilecek bir ticari hak ihlali davası ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Bu hataları önlemek amacıyla, yasal durumlarda herhangi bir problem yaşamadan işinize devam edebilmek için, yeniden markalanabilen ve yeniden satılabilen “White-label” ürünleri satmanız önerilir.

6. Uygun İade Politikası Oluşturmamak

Satmış olduğunuz ürünlerin iadesi ile ilgili doğru bir iade politikası oluşturmazsanız müşterileriniz ile ciddi sorunlar yaşayabilirsiniz. Pazarda çok fazla ürün çeşitliliği varsa, kararsız müşteriler sipariş verdikten sonra dahi farklı bir ürün ile değişim isteyebilirler. Bir sipariş iade edildikten sonra, dropshipping için üreticiler hızlı geri ödeme sunabilmelidir.

İyi bir iade politikası sizi diğer satıcıların önüne geçirebilecek etmenlerden biridir. Ayrıca satış sitenizde, mutlaka müşterinin ürünü nasıl iade edeceğine ve geri ödemeyi nasıl yapacağınıza dair net talimatları eklemek çok önemlidir.

Bu süreci ciddiye almamak, müşterilere çok fazla sıkıntıya sebep olmaktadır. Uygun bir iade politikası sağlayarak bundan kaçınmak, dropshipping işinizi daha sorunsuz bir şekilde işletmenize yardımcı olacaktır.

Dropshipping için Doğru Tedarikçiyi Bulmak

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, doğru tedarikçinin seçimi dropshipping modelinin en temel ve en önemli çarkıdır.

Aşağıda yer alan işlevler için tedarikçinize güvenmeniz gerekmektedir :

 • Ürünlerin stoklanması
 • Adrese teslimat
 • Malların doğru bir şekilde taşınması

Tedarikçi ile müşteri bilgilerini ve sipariş için gerekli ürün bilgilerini tedarikçiye iletmenizin yeterli olması gerekmektedir. Bu konuda tedarikçi ile tam anlaşma sağlamış olmalısınız. Bu noktadan sonra, yukarıdaki işlevlerin yerine getirilmesi için gerekli tüm alt yapıyı tedarikçinin yerine getirmesi beklenmektedir.

Bu nedenle, doğru tedarikçi ile çalışmanız gerçekten çok önemlidir. Tedarikçi ile ortaklık kurarken nelere dikkat etmelisiniz? Temelde 4 nedeni birlikte inceleyelim:

1. Teknoloji Bilgisi olan Bir Tedarikçi Bulun

Dropshipping için teknoloji bilgisi olan bir tedarikçi günümüz koşullarında artık ön koşuldur. Dropshipping tedarikçinizi seçerken, mevcut dropshipping modeline ayak uyduracak teknoloji bilgisine ayak uydurabilecek bir tedarikçi seçmelisiniz.

2. Tedarikçi Dakik Olmalıdır

Ürünü zamanında göndermek bu iş için çok önemlidir. Ürünleri 1-2 gün içerisinde teslim etmeyi başarırsanız mükemmel bir seçim olacaktır.

Hızlı teslimat ya da dakik sipariş teslimatı sizi rakiplerinizin önüne geçirecek önemli etmenlerden birisidir. Eğer ki ürünlerinizin teslimatı uzun sürecek olursa, müşterileriniz rakiplerinize geçmek konusunda çok fazla düşünmeyecektir.

Tedarikçinin dakikliğini anlayabilmek için anlaşma öncesi, test siparişi verebilirsiniz.

3. Deneyimli ve Dinamik Bir Ekibe Sahip Tedarikçi Bulun

Ürün teslimatını hep bahsettiğimiz gibi siz yapmıyorsunuz. İşletmenizin olumlu bir imaja sahip olacağından emin olmalısınız.

Deneyimli ve dinamik bir ekibe sahip bir tedarikçi ile bu konudaki tüm riskleri bertaraf etmeyi başarabilirsiniz.

4. Kaliteye Odaklanan Bir Tedarikçi ile Anlaşın

Geleneksel e-ticaret işlerinde olduğu gibi, dropshipping işleri de ürünün kalitesine bağlıdır. Kalite, ürün tedarikçisini seçerken en fazla dikkat etmeniz gereken konuların en önemlisidir.

Genel olarak aynı ürün için; tedarikçiler arasında ciddi fiyat ve tedarik zamanı farklılıkları yer almamaktadır. Ancak tedarikçiyi seçerken kaliteyi ön plana çıkaran tedarikçi sizin için de ön plana çıkmalıdır.

Doğal olarak, müşteriler verdikleri para karşılığında gerçekten karşılığını alabilecekleri değeri isterler. Bu nedenle kaliteden asla ödün vermeyen tanınmış bir tedarikçinin seçimi size aşağıdaki maddeleri sağlayabilecektir :

 • Düşük iade oranı
 • Düşük sipariş iptal sayısı
 • Yüksek müşteri memnuniyeti
 • Yüksek müşteri yaşam boyu değeri

Şimdi asıl soru şu olacaktır. İş dünyasında muhtemelen binlerce tedarikçi yer almaktadır. Peki en uygun tedarikçiyi nasıl belirleyebilirsiniz.

Bu süreci de yine internet üzerinden yönetebilirsiniz. İnternette bulunan ve genellikle niş konularda kategorize edilmiş güvenilir tedarikçi veritabanları mevcuttur. Worldwide Brands bunlara verilecek güzel örneklerden bir tanesidir. Bu dizin sunulan tedarikçilerin yasal olmasına dikkat etmektedir.

Yukarıda örnek verdiğimiz ya da başka sitelerden tedarikçi seçimini yaptınız. Sıra değerlendirmeye geldi. Peki nasıl değerlendireceksiniz? Tabii ki dropshipping için seçeceğiniz tedarikçiye birkaç soru sorarak cevapları ile değerlendirmenize katkı sağlayın.

Dropshipping tedarikçi seçimi için; sorabileceğiniz bazı örnek sorular aşağıda yer almaktadır:

 • İade politikanız var mı? Varsa iade politikanız neleri içerir?
 • Gelecek dönem için nasıl bir fiyat dalgalanması beklenmektedir?
 • Ürünler için garanti süresi var mıdır? Varsa ne kadardır?
 • Ücretsiz teslimat şartları neleri içermektedir?
 • Ürünler için kişiselleştirme ne düzeyde gerçekleşebilir?
 • Fiyatlandırmada esneklik ne düzeydedir? Fiyatlar için pazarlık payı var mıdır?

Yukarıdaki soruların cevapları beklentilerinize uygun olması halinde, iletişimi bir sonraki aşamaya geçirebilirsiniz.

İdeal tedarikçi aranırken, kurnaz satıcılar tarafından avlanmamak da önemli bir husustur. İletişim sürecinde, meşru bir tedarikçi ile bağlantıda olduğunuzdan emin olmalısınız.

Bundan emin olmak için birçok gösterge yer almaktadır. İlk olarak tedarikçinin kayıtlı adreslerini kontrol etmeli, online kontroller gerçekleştirebilirsiniz. Bu tarz kontroller söz konusu tuzaklardan kurtulmanıza olanak sağlayacaktır.

Dropshipping İşinizi Nasıl Çalıştırırsınız?

Dropshipping işinizi yapmak için yukarıda bahsettiğimiz birçok araştırmayı gerçekleştirip, doğru ürün ve doğru tedarikçiyi bir araya getirerek başladınız.

Artık, dropshipping mağazanızı işletme zamanı geldi. Süreç içerisinde, SEO, görünürlük, ürün kalitesi, geri ödeme, değişim ve daha bir çok konu hakkında endişelenmeniz gerekecektir.

Şimdi bu konuları biraz inceleyelim:

1. Dropshipping Mağazanızı Tanıtma ve Pazarlama

Bu konuda da çok fazla rekabet olmasından dolayı, etkili bir pazarlama ihtiyacı yer almaktadır. Hedef kitlenizin rastlantı eseri sizi bulmasını beklemek yerine, ürününüzü pazarlamak ve tanıtmak daha iyi bir yol olacaktır.

Ürününüze uygun demografik veriler ile destekli bir pazarlama faaliyeti yapmanız, doğru segmente ayırma işlemi ile hedef kitlenin belirlenmesinin ardından çeşitli aktiviteler ile pazarlama faaliyetlerini gerçekleştirmelisiniz:

 • Müşteri etkileşimi
 • Marka oluşturma
 • İmaj oluşturma
 • Ürün değeri oluşturma

Dropshipping mağazanızı pazarlamak ve tanıtmak için aşağıdakileri de içeren çok sayıda kanal bulabilirsiniz:

 • Sosyal Medya Tanıtımı: Mağazanızı Facebook, Instagram, Pinterest gibi sosyal medya kanallarında tanıtın. Hedef kitlenize doğrudan kişisel sosyal medya özet akışlarına ulaşmak için sosyal medya kanallarında reklam yayınlayabilirsiniz.
 • E-mail Pazarlama: En etkili pazarlama biçimlerinden biridir. E-posta pazarlaması, hoş geldiniz e-postaları ve diğer takip e-postaları göndererek müşterilerinizle etkileşime geçmenizi sağlar. Bunun dışında satış, indirim, fiyat değişiklikleri vb. konularla ilgili döngü içinde de tutabilirsiniz
 • Ücretli Reklamlar: Yukarıda da belirttiğimiz gibi, dropshipping mağazanızı doğrudan hedef kitlenizie tanıtmak için ücretli reklam kampanyaları yayınlayabilirsiniz. Sosyal medya reklamlarından Google Ads’e kadar, ortada birçok seçenek vardır.

2. Stok Kontrolü

Ana iş modelinde stok gerektirmese de, ürünlerin sizin markanız ile satılacağından dolayı tedarikçi deposunun kontrolü önemli bir konu haline gelmektedir.

Bu konuda tedarikçinin stoklarının kontrol edilmesi aşağıdaki faydaları sağlayacaktır:

 • Müşteri siparişinden sonra hoş olmayan sürprizleri engeller
 • Zamanında yeniden sipariş vermenize yardımcı olur
 • Müşteri deneyimini geliştirir.

3. Etkileyici Müşteri Hizmeti

Yapılan araştırmalar göstermektedir ki bir çok şirket müşteri hizmetleri ile rekabet edeceğini göstermektedir.

Her boyutta şirket ve işletme arasında büyük rekabetin olmasından dolayı aslında bir çok hizmet konusunda bir standartlaşma gerçekleşmiştir. İşletmeler arasında farklılaşma adına önemli faktör müşteri desteği olarak karşımıza çıkmaktadır.

İyi bir müşteri desteği sağlamak için kullanılabilecek ortak platformları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

– Telefon

– Sosyal medya platformları

– Elektronik postalar

– Canlı sohbetler

4. Ürün Değişim ve İade Politikası

Ürün değişimi ve geri ödeme politikanız çok önemli bir konudur. Bu sizin işletmenizin müşterileriniz için temas noktasıdır. Bu politikanın doğru bir şekilde kurgulanması büyük önem arz etmektedir.

Unutmayın, sosyal medyanın popülerleşmesi ile iletişim inanılmaz kolay bir hale geldi. Sosyal medya vasıtasıyla işletmeniz büyük övgüler alabilecekken çok büyük yergiler ile de karşı karşıya kalabilir. Çevrimiçi itibarınız çok önemlidir, bir kez olumsuz bir deneyim ile karşılaşırsanız bunu düzeltmek hem çok uzun zaman alır hem de maddi olarak da hasara yol açabilir.

Müşterilerinizin iyi niyetini kazanmak için şikayetlerine ve iade konusunda politikalarınızı düzgün bir şekilde dizayn etmek ve müşteri beklentilerini merkeze almak çok önemlidir. Yüksek müşteri yaşam boyu değerine sahip olmak her zaman önemlidir.

Dropshipping ürünlerinin iadesi, geleneksel bir elektronik ticaret sisteminden biraz farklılık göstermektedir. Burada iş size düşmektedir. Ürünü müşteriden doğru bir şekilde almak, geri ödeme yapmak ve bu ödemeyi tedarikçiden talep etmek gerekmektedir.

Bahsettiğimiz noktalar, dropshipping işini iyi yapmak için gerekenlerdir. Ancak bunlar yapılacak işlerin tamamı değildir. Ürünlerinizi, müşterilerinizin beklentilerini takip etmek işletmenizin ayakta kalmasına yardımcı olacaktır.

Dropshipping İşletmenizi Nasıl Büyütürsünüz?

Aklınızdan çıkarmamanız gereken öncelikli konu, dropshipping modeli yavaş büyüyen ve ataleti olan bir iş modelidir. Kısa zaman içerisinde yüksek hızlı büyüme, büyük kar marjı beklentileri hiçbir zaman gerçekçi değildir.

Dropshipping temelli iş modelinin kar getiren bir işletmeye dönebilmesi için uzun vadeli yatırım gerekmektedir. Ancak bu iş ve işlemler günler boyunca uğraşacağınız ve diğer tüm işleri bırakmanız gereken bir iş olduğunu anlamına gelmemektedir.

Aşağıda yer alan önlemleri almak, dropshipping işinizi daha kolay büyütmenize yardımcı olabilecektir:

1. Çoklu Satış Kanalı Kullanın

Eski bir atasözünden yola çıkarak tüm yumurtalarınızı tek sepete koymayın. Türkiye için kendi e-ticaret sitenizin yanında, hepsiburada, n11, gittigidiyor ve trendyol gibi kanallarda yer almaya çalışın. Bu sayede ulaşabileceğiniz müşteri sayısı artacaktır. Burada dikkat etmeniz gereken ise; bu sitelerin komisyon oranlarının farklılığından yola çıkarak farklı fiyat uygulamanız biraz kafa karıştırabilir.

Ayrıca, burada dikkat etmeniz gereken diğer bir husus da en fazla satışı gerçekleşen ürünlerin tedarikçiniz tarafından stoklandığından emin olmalısınız. Satışların trendine göre gerekirse, ürün tedarikçisi ile iletişime geçmeli ani satış rakamlarının yükselmesine karşı hazırlıklı olmasını talep etmelisiniz. Stoğun yeterli olmaması durumunda, çevrimiçi mağazalardan yapılan siparişlerin gecikmesine sebep olur bu da doğal olarak işletmeniz için olumsuz yorum olarak geri dönecektir.

2. Dropshipping Mağazanızı Kurun

Birden fazla kanal kullanmak kesinlikle kar marjının artmasına yardımcı olurken, marka imajınızı geliştirmek için de kendi mağazanızı da açmak oldukça önemlidir.

Kendi dropshipping mağazanızı açmanızın birçok avantajı yer almaktadır. Örnek vermek gerekirse;

 • Kendi websitenizin kullanıcı arayüzü üzerinde daha fazla kontrol,
 • Stoklama, pazarlama ve ürünler üzerinde daha fazla kontrol
 • İndirimler ve paket satışlarda daha iyi ve farklı karar verme şansı
 • Marka konumlandırma ve marka görünürlük konusunda daha fazla kontrol,

Kendi e-ticaret mağazanıza sahip olmak, pazaryeri sitelerinde ürünlerinizi sergilemek için bu sitelere komisyon ödemek zorunda olmayacağınız anlamına da gelmektedir. Sonuç olarak, kendi mağazanız üzerinden yapmış olduğunuz satışlarda kar marjınız artacak ve daha yüksek gelire dönüşecektir.

Kendi e-ticaret sisteminizi kurmak için ücretli ve ücretsiz bir çok alternatif araç yer almaktadır. Bunlar ile ilgili artı ve eksileri internet üzerinde araştırarak karar verebilirsiniz.

3. Email Pazarlamadan Yararlanın

Elektronik posta pazarlaması en yüksek yatırımın geri dönüşü (ROI) oranına sahip etkenlerden birisidir. Yapılan araştırmalari her 1 dolarlık doğru elektronik posta pazarlama yatırımının geri dönüşünün 32 dolar olduğunu göstermektedir.

Bu da dropshipping işletmenizi büyütmek için neden elektronik posta pazarlama stratejisine sahip olmanız gerektiğinin cevabıdır.

Bu stratejiye başlamak için, bir elektronik posta listesi oluşturmanız gerekmektedir. E-posta pazarlamasının en iyi yanı e-postalarınızı almak için isteklilerin olabileceğidir. Bu da potansiyel müşterileriniz ile iletişim kurmanın en maliyetsiz ve doğrudan yoludur. Potansiyel müşterilerinizin elektronik posta adreslerini toplamak için onlara öncelikle ücretsiz birşeyler sunun.

Elektronik posta listenizi oluşturduktan sonra, kitlenizi rahatsız etmeyecek sıklıkta ve düzenli olarak mağazanızdan satın almaya yönlendirecek elektronik postalar sunun, indirimler ya da indirim kuponları ile onları motive edin.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi göndereceğiniz elektronik posta sıklığına dikkat edin, yoksa potansiyel müşterilerinizin abonelikten çıkmalarına sebep olabilirsiniz.

4. Reklamlar için Doğru Kanalları Kullanın

İşletmenizi büyütmek için uygun reklam kanalları ile reklam vermek doğru yatırımlardandır. Ancak pazarlama bütçenizi ayarlamadan önce, uygun bir pazar araştırması yapmanız önemlidir. Websitenize müşteri ziyaretlerini üst düzeye çekmenize yardımcı olacak doğru reklam kanallarını belirlemeniz gerekmektedir.

Fiziksel bir mağazanızın olmadığı, dropshipping işletmeniz için tıklama başı ödeme yapabileceğiniz çevrimiçi reklam kanallarını kullanmanız doğrudur. Sattığınız ürünün hitap ettiği demografik yapıyı göz önüne alarak, Google Adsense, Facebook, Instagram ve Twitter gibi platformlarda reklam kampanyaları düzenleyebilirsiniz. Düşük trafik getirecek, websiteleri ile fayda maliyet oranını göz önünde bulundurmadan uğraşmayın.

Google Adsense ve diğer sosyal platform reklamları optimize edilebilecek birçok aracı da beraberinde getirirler.

 

5. Video Reklamları Kullanın

Video reklam pazarlama müşterilerinize ulaşmanın yeni araçlarından birisidir. Doğru viral pazarlama yöntemi ile ürünlerinizi ya da markanızı tahmin ettiğinizden çok daha fazla kişiye ulaştırmanız mümkündür.

Video reklamlarını kullanmanız için aşağıya bazı istatistikler bırakıyorum. Bence video reklamlarının neden önemli olduğuna dair önemli bilgiler içeriyor:

 • Twitter kullanıcılarının % 82’si video kullanıyor
 • Youtube’da hergün 500 milyon saatten fazla video izleniyor
 • Çevrimiçi aktivitelerin % 33’ünü video izlemek oluşturuyor.

Video reklamlarının, ürün ve markanızın tanıtılmasının yanında, aşağıdakilerin sağlanmasına ait gücü de vardır:

 • Müşteri etkileşimi
 • Potansiyel müşterilerinizin mağazaya ulaşmasını sağlama
 • Potansiyel müşterilerinizin ürününüzü satın almasını sağlama

Hedef kitlenize ulaşmak için videonuzu sosyal medya platformlarında, Youtube, Vine, DailyMotion gibi video streaming sitelerinde yayınlayabilir, etkileşim ve görünürlüğünüzü arttırmak için üçüncü taraf websitelerinden reklam satın alabilirsiniz

Yeni Başlayanlar için Sorularla Dropshipping

Dropshippinge Başlama Rehberi isimli makalemizi  dropshippinge yeni başlamak isteyenlerin aklına takılan ve sıklıkla sorulan sorulara kısa cevaplar verelim.

S1. Dropshipping Modeli Nasıl Çalışır?

Dropshipping modeli yukarıda da bahsettiğimiz gibi, satmak için ürün satın almayacağınız, tedarik etmeyeceğiniz, teslim etmek zorunda kalmayacağınız ancak çevrimiçi işlemler ile kar elde edebileceğiniz bir iş modelidir.

Dropshipping alıcı ile üretici arasında bir arabulucu gibi davranmanızı gerekmektedir.

Özetle dropshipping iş modelinde; alıcı ürünü sipariş eder, siz siparişte yer alan ürün bilgilerini ve müşterinin bilgilerini satıcıya iletirsiniz son olarak da tedarikçi ürünü müşteriye teslim eder. Bu süreçteki dropshipperin rolü ürünün tanıtılması ve pazarlamaya odaklanmaktır. Tedarikçinin rolü ise ürünün üretimi, stoklanması ve kargolanmasıdır.

S2. Dropshippingin Faydaları Nelerdir?

Dropshipping karlı bir iş modelidir. Bu iş modelinin en iyi yanı büyük sermaye gerektirmemesi ve stok kontolü, depo ve dükkan kirası gibi konularda yatırım yapmak zorunda kalmamanızdır.

Bu iş modeli ile % 20-30 civarında kar marjı ve % 2-3 arasında dönüşüm oranına sahip olabilirsiniz. Bu metrikler sektöre ve koşullara göre değişiklik gösterebilir.

S3. Dropshipping İşine Nasıl Başlanır?

Dropshipping işine başlamak için aşağıdaki adımları takip etmelisiniz:

 • Ne tür ürün satmak istediğinize karar verin
 • Bir tedarikçi ile ortak olun
 • Pazaryeri sitelerinden birine kayıt olun ya da kendi e-ticaret sitenizi kurun
 • Dropshipping mağazanızı pazarlayın
 • Sosyal medya ya da ücretli reklam kanalları ile tanıtım yapın.

S4. Dropshipping İşine Başlamak için Gereken Sermaye Ne Kadardır?

Başlangıç sermayesi için çok yüksek tutarlara ihtiyaç duymayacaksınız.

S5. Küresel Satış Yapabilir miyim?

İnternette sınırlar yok. Evet küresel satış yapabilirsiniz. Satışlarınızı tüm dünyaya yapabilir, hiç beklemediğiniz ülkelerden müşteri edinebilirsiniz.

S6. Çoklu Satış Kanallarını Kullanabilir miyim?

Tabii ki kullanabilirsiniz, doğrusu çoklu satış kanallarını kullanmanız şiddetle önerilir.

S7. Dropshipping için Kar Marjı Beklentisi Ne Olmalıdır?

Ortalama olarak % 15-20 civarında kar elde etmeyi bekleyebilirsiniz. Ancak bu ürünlerin türüne, satış hacmine bağlı olarak değişebilmektedir.

S8. Vergi Ödeyecek miyim?

Satış yaptığınız ülkenin kurallarına bağlı olarak değişir. Ancak genel olarak uluslararası teslimatlar vergiye tabidir.

S9. Kendi Sitemi Nasıl Tanıtırım?

Websitenizi tanıtmak için çeşitli yollar vardır. Diğer websitelerinden, bloglardan ve sosyal medya platformlarından reklam satın alabilirsiniz. Aynı zamanda Youtube reklamları satın alabilir, müşteri eğilimlerini yönetmek için sosyal medya platformlarında yer alabilirsiniz.

S10. Tedarikçiyi Nasıl Seçeceğim?

Tedarikçiyi seçerken, teknoloji bilgisi olan, dakik ve deneyimli satış temsilcilerinden oluşan bir şirket ile anlaşmanız önerilir. Tedarikçi mutlaka kaliteyi ön planda tutma eğiliminde olmalıdır. Tedarikçi seçimi öncesinde detaylı bir inceleme yaptığınızdan emin olun.

S11. Kendi Dropshipping Mağazamı mı Kullanmalıyım yoksa Başka Birinin Alanını mı Kiralamalıyım?

Başlangıçta pazaryeri sitelerini kullanmak daha mantıklıdır. Ancak işlerinizi büyütmek ve marka imajını yerleştirmek istiyorsanız kendi çevrim içi mağazanıza sahip olmalısınız. Bu sayede ürünlerinizin kullanıcı arayüzü ve ekranları üzerinde daha fazla kontrole sahip olur, müşterilerinizin beklentilerini daha iyi yönetebilirsiniz.

Q12. Yalnız Çalışabilir miyim Yoksa Bir Asistana İhtiyacım Var mı?

Girişimin başlangıcında, işletmeniz küçük olacağı için yalnız çalışabilirsiniz. İşletmeniz büyümeye başladığında herşeyi yönetmeniz zordur. Belirli roller için sanal asistan işe almanız önerilir. Fiverr gibi sitelerden sanal asistanlar kiralayabilirsiniz.

Özet ve Sonuç

Bu Dropshippinge Başlama Rehberi isimli makalemiz Dropshipping iş modelini A’dan Z’ye derinlemesine inceledik. Dropshipping iş modeli yukarıda da belirttiğimiz gibi çok hızlı para kazanarak hemen zengin olmak hayali kuranlar için doğru iş modeli değildir.

Her ne kadar bu işi yapmak kulağa kolay gelse de disiplinli çalışmayı kendinize ödev edinmelisiniz. Müşteri ve tedarikçi arasında arabuluculuk işi olmasına rağmen iyi iletişim kabiliyetleri de gerektirir.

Kuracağınız dropshipping işletmenizin doğru bir şekilde çalışabilmesi için iş planı oluşturmalı ve bu plana sadık kalmalısınız.

İlk girişim sermayesi, stok maliyeti veya kira bedeli olmadan, dropshipping, iş zekanızı test etmek, yeni ürünleri denemek ve ürün uygulanabilirliğini ve pazar senaryosunu ölçmesi için mükemmel bir ortam sağlamaktadır.

İlk girişim sermayesine sahip olmayan girişimciler ve işini büyütmek isteyen hali hazırda perakendeciler için güvenli bir iş modelidir. Başarısızlık söz konusu olması halinde bile para kaybetmezsiniz. Bu durumda dahi piyasa bilgisi ve süreçler hakkında deneyim kazanmanıza yardımcı olacaktır.

Bu makalemizi Dropshippinge Başlama Rehberi ismi ile bir e-kitap haline getirerek PDF olarak internete yükledik. Muhtemelen bu makale Türkiye’de yer alan en kapsamlı dropshipping e-kitabı olacaktır.

Dropshipping makalemiz hakkındaki yorumlarınızı lütfen çekinmeden bize iletin. Son olarak siz olsanız Dropshipping modeli ile ne satmak istersiniz?

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Girişim Haber @ 2020