Dropshipping nedir? Dropshipping işine Nasıl Başlanır?

Dropshipping nedir? sorusuna verilecek en güzel cevap dilimizde stok olmadan satış olarak ifade edilmektedir. Bu makalede bu kavramı inceledik.

Dropshipping nedir? Dropshipping işine Nasıl Başlanır?
27.08.2020
93
A+
A-

Dropshipping nedir? sorusuna verilecek en güzel cevap dilimizde stok olmadan satış olarak ifade edilmektedir. Siz firmanız olarak ürünleri stoklarınızda tutmak ve tedarik etmek gibi süreçleri kendiniz yapmak yerine, siteniz üzerinden sizden alınan siparişleri tedarik edeceğiniz firmaya yönlendirip tedarikçinin deposu üzerinden bu işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Bu sayede siz daha ürünü görmeden sizin müşteriniz tedarik ettiğiniz firmadan ürününü satın almış olur.

Stok etmeniz gerekenler ürünler olmadan ve bu maliyetli işleri kendiniz yapmadan ürün satışı gerçekleştirebilmeniz mümkün. Dropshipping nedir? Sorusunun yanıtı işte tam olarak bu! Dropshipping nerdeyse sıfır sermaye ile para kazanabilmenizi mümkün kılan bir e-ticaret sistemidir.

Dropshipping Nasıl Yapılır?

Bu e-ticaret yöntemi ile gelir elde etmek istiyorsanız ilk olarak satacağınız ürünleri belirlemelisiniz. Bu ürünlerin verimliliği kazanacağınız gelirin artmasıyla paralel olarak ilerler. Çok satılan ürünleri tercih etmeniz sizin açınızdan çok daha mantıklı olacaktır. Seçtiğiniz ürünlerin tedarikçilerini de belirlemeniz aynı oranda önem taşır. Tedarik edeceğiniz firmalar konusunda Aliexpress’i örnek verebiliriz.

Ardından e-ticaret sitenizi oluşturarak tedarik edeceğiniz firmalardaki fiyatları ve kendi sitenizdeki fiyatları belirleyerek kar oranınızı belirleyebilirsiniz. Shopify kullanmak sizin açınızdan oldukça faydalı olacaktır. Ardından reklamınızı yaparak ve ödeme alt yapılarınızı oluşturarak gelir elde etmeye başlayabilirsiniz. Dropshipping nedir? ve nasıl yapılır? Adlı sorulara bu şekilde cevap bulabilirsiniz.

Dropshipping Yapmanın Avantajları

Dropshipping yapmanın avantajları arasında düşük giriş maliyeti ve sermaye geliyor. Fiziksel olarak kendi mağazanızı açmanın ne kadar pahalı olacağını bir düşünün isterseniz. Normal bir e-ticaret sitesinde ise stok maliyeti, ürünlerin stok edilebileceği bir alan ve çalışan hizmetleri ile yine bir sermayeye ihtiyaç duyarsınız. Dropshipping ise sermayeye ihtiyacınız olmadan direkt olarak para kazanmaya başlayabileceğiniz bir ticaret sistemidir.

Dropshipping nedir? Dropshipping bir çok avantajı elinizde tuttuğunuz bir e-ticaret sistemidir. Normal bir e-ticaret sitesinde aldığınız ürünleri stokladığınızda ve stokları satamadığınızda bu ürünler sizin zarar etmenize olanak sağlayabilir. Kendi ürünlerinizi satıyor olsanız da aynı durumla karşı karşıya kalabilirsiniz. Fakat Dropshipping sisteminde stoksuz çalışıldığı için bu şekilde zarar etmeniz mümkün değildir ve bu avantajlarınız arasında yer alır.

Dropshipping Dezavantajları

Sizden satın alınan ürünleri tedarikçi firmadan sipariş ettiğinizde ürünler hakkında fazla bilgi sahibi olamayabilirsiniz. Bu yüzden ürünlerin nasıl çalıştığını ve ne gibi sorunlar çıkarabileceklerini bilmediğiniz için müşteri desteği konusunda sorunlar yaşamanıza neden olabilir buda sizin müşteri ilişkileri yönünüzü olumsuz etkileyebilir. Satış aşamasından sonra teknik destek sağlamanız siteniz için çok önemlidir. Bu sizin sitenizin tercih edilmesine olanak sağlar ve site güvenilirliğinizi arttırır. Bu yüzden sattığınız ürünler hakkında bilgi edinmeye çalışmanız karşılaşacağınız sorunların çözümü olabilir.

Müşterileriniz aldıkları ürün hakkında bir problem yaşadıklarında ilk olarak sizinle iletişime geçeceklerdir. Bu yüzden ürünü tedarik ettiğiniz firmanın sorun ve problemleri sizin üstünüze kalabilir ve böyle durumlarda oldukça sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Dropshipping nedir? Sorusu sorulduğunda akla gelen diğer dezavantajlardan biri de ürün gönderimini tedarikçi firmanın yapmasıdır. Kargo takibini tedarik ettiğiniz firma ile eş zamanlı olarak kontrol etmeniz gerekir. Aksi takdirde kargonun müşteriye ulaşmaması veya gönderimde bir sorun yaşanması gibi durumlarda müşteri ile siz baş etmek zorunda kalabilirsiniz.

Aynı zamanda diğer dezavantajlardan biri de ürünleri tedarik ettiğiniz firmanın stok kontrolünü de sizin takip etmeniz gerekir ve bu oldukça önemlidir. Stoklarında yaşanacak bir kesinti veya eksiklik durumunda müşterilerinize yapacağınız açıklama siteniz ve müşteri notunuz için oldukça önem arz etmektedir.

Dropshippingi baştan sonra adım adım anlattığımız; dropshippinge başlama rehberi olan ve internetin en geniş kapsamlı dokümanı olan Dropshipping 101 makalemizi mutlaka okuyun.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Girişim Haber @ 2020