Dünyanın İlk Yapay Zeka İşletim Sistemi: Karşınızda aiWARE

Bilgisayar ve özellikle de robotik teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte yapay zeka, büyük bir önem kazanmasının ardından dünyanın ilk yapay zeka işletim sistemi olan aiWARE gün yüzüne çıktı.

Dünyanın İlk Yapay Zeka İşletim Sistemi: Karşınızda aiWARE
12.06.2020
85
A+
A-

Bilgisayar ve özellikle de robotik teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte yapay zeka, büyük bir önem kazanmasının ardından dünyanın ilk yapay zeka işletim sistemi olan aiWARE gün yüzüne çıktı. Firmalar artık, dijital dönüşüm programları ve projeleri kapsamında yapay zekaya büyük önemler vererek büyük yatırımlar yapıyor. Firmalar sundukları hizmeti hem daha az hatalı hem de insan gücüne ihtiyaç duymadan sağlayabilmek için çok ciddi yatırımların boyutunu da her geçen artırıyor. Yapay zeka teknolojilerine yönelik yapılan bu yatırımlar, firmaların yeni ve hızla değişen dünya düzenine ayak uydurmalarının ön numaralı şartı olarak karşılarına çıkıyor.

Bu makalemizde ABD merkezli Veritone isimli bir şirketten ve bu şirketin yaptığı çalışmalardan sizleri de bilgi sahibi yapma istiyoruz. Veritone’un makalemize konu olmasının temel nedeni ise  dünyada yeni bir çığır açacak olan ilk yapay zeka işletim sistemini geliştirmiş olması. Veritone, yapay zeka teknolojilerine yön verecek işletim sistemini “aiWARE” olarak isimlendiriyor ve bu işletim sistemi, gelecek yıllarda fazlasıyla adından söz ettirecek.

aiWARE, tüketiciler için neler sunuyor?

Herhangi bir sektörle ilgili bir yapay zeka geliştirmek ve bu yapay zekayı başarılı bir şekilde kontrol etmek, ciddi anlamda zorlu, süre alan ve oldukça maliyetli bir süreç olarak karşımıza çıkıyor. aiWARE, işte bu zorlu sürecin üstesinden kolaylıkla gelmesi için bulunmaz bir nimet. Oluşturulan yapay zekalar, bu işletim sistemi aracılığıyla kontrol edilebiliyor ve sistem, yapay zekaların karmaşık sürecini kolaylaştırmakta büyük rol oynuyor.

Bilgisayarlar ve akıllı telefonlarda kullanılan işletim sistemleri, cihazların donanım parçalarını bir araya getirip verilen komutların çalıştırılması hedefine yönelik iş görüyor. Aslındayapay zeka teknolojileri için geliştirilen aiWARE da geleneksel işletim sistemlerine benzerlik gösteriyor. Örnek vermek gerekirse; Windows 10’da Microsoft Excel çalıştırırken aiWARE’da ise yapay zekaları çalıştırıyorsunuz.

aiWARE’ın belki de en etkileyici yanı, bazı yapay zeka motorlarını varsayılan olarak bünyesinde bulunduruyor oluşu. Tüketiciler, aiWARE’ın konuşma, metin, ses, fotoğraf, biyometrik, veri analizi, veri dönüşümü vb. ihtiyaç duyulan yapay zeka teknolojilerinin ihtiyaç duyduğu motorlarını kullanabiliyorlar. İsterseniz aiWARE’ın bu yeteneğini, basit bir şekilde örnekleyelim.

Şimdi hep birlikte akıllı telefonlarda kullandığımız sesli asistanları ele alalım. Sesli asistanlar, yapay zekaları sayesinde konuşmanızı algılıyor, ne demek istediğinizi sınıflandırıyor ve size hizmet edebilmek adına çalışmaya başlıyor. İşte bu işlemlerin yapılmasında ihtiyaç duyulan yapay zeka motoru, aiWARE’ın içinde zaten yer alıyor. Size sadece düzenlemek ve ihtiyacınıza yönelik olarak kullanmaya başlamak kalıyor.

aiWARE Katmanları

Yapay zeka teknolojilerinin en sıkıntılı yanları, fazlasıyla karmaşık yapılarda oluşu. aiWARE’ın geliştiricisi olan Veritonebu konuyu da gözardı etmemiş ve tüketicilere mümkün olan en kolay yapay zeka hizmetini sunabilmek için Conductor isimli bir teknoloji geliştirmiş. Bu teknoloji, yapay zekanın karmaşık yapısını hem çok hızlı hem de maliyetsiz bir şekilde filtreleyerek doğru yapay zeka motorunun kullanılmasını sağlıyor.

Tanıtım Videosu

Dünyanın ilk yapay zeka işletim sistemi aiWARE, pek çok kurum tarafından fazlasıyla heyecan verici olarak adlediliyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Girişim Haber @ 2020