Facebook Yeni Yapay Zeka Aracı ‘Blender’ı Duyurdu

Dünyanın en popüler sosyal medya platformu Facebook, sunduğu çevrimiçi hizmetlerin yanı sıra yapay zeka konusunda da önemli işler yapıyor. Mark …

Facebook Yeni Yapay Zeka Aracı ‘Blender’ı Duyurdu
22.06.2020
38
A+
A-

Dünyanın en popüler sosyal medya platformu Facebook, sunduğu çevrimiçi hizmetlerin yanı sıra yapay zeka aracı konusunda da önemli işler yapmaya devam ediyor. Facebook geçtiğimiz dönemlerde yaptığı yatırımlarla bir çok değişik altyapıda yapay zeka aracı geliştirmişti. Facebook tarafından “Blender” olarak adlandırılan yeni bir yapay zeka sohbet botu tasarladı. Blender, test eden kullanıcılarca “daha insani” olarak tanımlandı.

Facebook tarafından yapılan açıklamalara göre Blender, Google ve Microsoft gibi rakip şirketler tarafından geliştirilen ve aynı amaca hizmet eden diğer yapay zeka aracı sistemlerine göre daha ikna edici özelliklere sahip. Yapılan açıklamalar, Facebook’un yeni yapay zekasının daha ikna edici olabilmesini sağlamak için Blender’a empati, bilgi ve kişilik ile ilgili konuşma becerileri eklediğini ortaya koyuyor.

Facebook, tasarladığı yapay zeka ile desteklenen sohbet botunu gerçek kullanıcılar ile de  testler yapıldı. Yapılan testler, bu yapay zeka aracının çok daha insani yaklaşımlarda bulunduğunu ve insanların, Blender’ı oldukça samimi bulduklarını ortaya koyuyor. Facebook, Blender’ı bu hale getirebilmek için büyük ölçekli sinir ağlarını birleştirdiğini ve bu durumun toplamda 9.4 milyar parametre ve 1.5 milyar da örnek eğitim içerdiğini bildiriyor.

Facebook tarafından oluşturulan Blender, tamamen açık kaynak kodlu bir yapıya sahip. Firma, isteyenler tarafından kullanabileceği bu sohbet botunun henüz mükemmel durumda olmadığını fakat gelişmeye açık olduğundan önümüzdeki dönemlerde çok daha etkili bir kullanım imkanı sunacağını belirtiyor. Bu hamleyle birlikte Facebook, daha önce olduğu gibi yapay zeka dünyasına yeni bir araç daha kazandırmış oldu.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Girişim Haber @ 2020