Sermayesiz Yapılabilecek İşler

İşi veya mesleği olmayanlar sermayesiz yapılabilecek işler hakkında bilgi edinmek isterler. Sermaye olmadan bir işi kurulabilir mi?

Sermayesiz Yapılabilecek İşler
22.09.2020
908
A+
A-

Hayatı yaşayabilmek için para kazanmak zorunludur. Para kazanmak için herkes eğitim seviyesine, yeteneklerine ve vizyonuna uygun bir işte çalışmaktadır. İşi veya mesleği olmayanlar sermayesiz yapılabilecek işler hakkında bilgi edinmek isterler. Sermaye olmadan bir işi kurulabilir mi? Bu mümkün. Sermayeniz olmada iş sahibi olabilirsiniz. Fakat bu işi ilerletmek için yetenekler önemlidir. Yeteneklerini ve kendini tanıyan kişi işini kurup ilerletebilir.

İlk aşamada kişinin kendini iyi tanıması başarıyı getirir. Hangi işin uygun olduğunu bilmek kazancı ve başarıyı beraberinde getireceğinden çok önemlidir. İnternetin yaygınlaşması ile birlikte insanların birçoğu kendi işini kurmuş veya ek gelir elde etmeye başlamıştır. Online bir web girişimi ile başlayıp zamanla dünyaya açılan birçok iş alanı vardır. Sermayesiz yapılacak işler arasında yer alan bu sektörlerden yeteneklerinize göre yararlanabilirsiniz.

Yemek Yapmak

Bazı hanımların yemek yapmaya karşı özel bir yetenekleri vardır. Gerçi sadece bayanların değil baylardan da yemek konusunda elinin lezzeti çok iyi olanlar bulunmaktadır. Yemekleri dillerden düşmeyenler yemek yaparak çok iyi para kazanmaktadır. Özel davetlere, kutlamalara yemek, pasta, baklava, börek, kurabiye yaparak sermayesiz para kazanabilirsiniz. Özellikle süslü pastalar ve kurabiyeler çok fazla talep görmektedir. Süsleme yeteneğiniz ve görsel bakış açınız iyiyse yemek yapmak size güzel paralar kazandırabilir.

Yazarlık & Editörlük

Bilginiz ve yazı yazma kabiliyetiniz size bir sermaye olabilir. Yazarlık yapabilmek için belli konularda bilginize güvenmelisiniz. Yazarlık veya editörlük internetten yapılabilir. Online yapılabilmesi bir kolaylıktır. Yazmayı sevenlerin kolaylıkla ve severek yapacakları bir iştir. Yazarlık sayesinde insanlar uzman oldukları konu hakkında bilgilerini diğer insanlarla paylaşabilir. Bir konu hakkında bilgi sahibi olmayıp araştırmayı sevenler de yazarlık yapabilir. Yazılacak konu uzmanlık konunuz değilse internet üzerinden araştırma yaparak yazabilir ve yine paranızı kazanabilirsiniz. Sitelerin yazılarındaki yazım hatalarını, imlalarını düzenleyen editörlerden olabilir ve para kazanabilirsiniz.

Özel Hediyelikler Üretmek

Türk insanı hediye vermeyi sever. Bir geziye gidince ilk akla gelen şey; sevdiklerimize küçük de olsa hediyeler almaktır. İşte Türk milletinin hediye sevgisini paraya dönüştürmek mümkün. Şayet küçük hediyelik eşyalar yapma özelliğiniz, yeteneğiniz varsa yeterli. Sermayeniz beceriniz ve insanların hediyelerini beğenip tavsiye edecekleri satış politikasına sahip olmanızdır.

Nikah, nişan, düğün, sünnet, davetlerde konuklara küçük hediyeler verilir. Tasarım yeteneğinizi konuşturarak ilgi çekici hediyeler ürettiğinizde sermayesiz ve güzel bir gelir kapısı olacaktır.

Ders Vermek

Ders vermek sermayesiz yapılabilecek işler arasındadır. Ders vermek için öğretmen olmak şart değildir. Kişiler uzman oldukları alanlarla ilgili ders verebilirler. Müzik, resim gibi yetenek konularında da ders verilerek para kazanmak mümkündür.

Affiliate marketing yapmak, Web’de arama yapmak, Bing ve Yandex Toloka kullanmak, Marka elçiliği yapmak, Kendi tasarımlarını satmak, Satış yapmak ve satış ortaklığı, Sosyal medya, Bakıcılık, Blog ve Web sitesi açmak, Bir şeyler kiralamak, Akvaryum balığı üretmek, Butik sabun yapmak, Eskilerden yeni ürünler yapmak gibi sermayesiz yapılabilecek işler arasındadır.

Yatırım Yapmak

Paradan para kazanma sanatı olarak nitelendirilen yatırımlar vardır. Bu yatırımları kullanarak para kazanmak mümkündür. Yatırım yaparken neyi nasıl ve nerede değerlendireceğinizi iyi bilmeniz gerekir. Yatırım yaparak para kazanmak için öyle yüklü bir sermayeye gerek yoktur. Çok az bir miktar para ile yatırım yaparak paranızı artırabilirsiniz. Bu konuda en önemli şey yatırım adına yeterli bilgiye sahip olmaktır. Yatırım için gerekli olan bilgiler için gerekli olan eğitimler internet üzerinden de verilmektedir. İnternet üzerinden eğitimleri alıp kazanç elde etmek için yatırımlara başlayabilirsiniz.

Organizatörlük

Yetenekler ve bilgi çerçevesinde daha çok geliştirilebilen ve sermayesiz yapılabilecek işler arasında organizatörlük vardır. Bazı insanlar arkadaşlarının doğum günlerini, özel günlerini organize etmekte çok maharetlidir. İşte böyle bir yeteneğe sahipseniz kesinlikle organizatör olabilirsiniz. İnsanlar nişan, evlilik, doğum günü, sünnet ve daha birçok günlerini organize ile yapılan törenlerle kutlamaktadır.

Organizatörlük için bir sermayeye ihtiyacınız yok. Sadece ihtiyacınız olan şey organize yeteneğinizin ve becerinizin olmasıdır. Şayet üretici yönünüz varsa ve müşterilerinizin beğenilerini aldıysanız çok yüksek miktarlar kazanabilirsiniz.

Diğer Sermayesiz İş Fikirleri

Parasız yapılabilecek işler için yukarıda yer alan açıklamalı işlerin yanında, aşağıda yer alan işler de sermayesiz yapılabilecek işler arasında değerlendirilebilinir.

 • Seyyar Satıcılık
 • Ev tadilatı
 • Boya badana işleri
 • Dropshipping
 • Tercüme işleri
 • Danışmanlık
 • Freelance İşler 
 • Teslimat işleri
 • Youtuber olmak
 • Bahçe bakım işleri
 • Dergi ya da tanıtım broşürü dağıtım işleri
 • İçerik üretimi
 • Websitesi editörlüğü
 • Anketörlük
 • Youtuber olmak
 • Taksi Şoförlüğü
 • Seslendirme
 • Satış danışmanlığı
 • Network marketing

Makalemiz altına siz de sermayesiz işler hakkında yorum yapabilir, yeni sermayesiz iş fikirleri hakkında bize yeni fikirler verebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Girişim Haber @ 2020