Türkiye İnternet Alışkanlıkları Analizleri Arama Alışkanlıklarını Ortaya Çıkardı

Uluslararası Dijital Girişimcilik Derneği (UDGD) Başkanvekili Ahmet Muhammed Çalmuk, dernek olarak ‘Covid-19 ve Türkiye İnternet Alışkanlıkları Analizleri’ çalışmasını hazırladıklarını söyledi.

Türkiye İnternet Alışkanlıkları Analizleri Arama Alışkanlıklarını Ortaya Çıkardı
05.07.2020
35
A+
A-

Uluslararası Dijital Girişimcilik Derneği (UDGD) Başkanvekili Ahmet Muhammed Çalmuk, dernek olarak ‘Covid-19 ve Türkiye İnternet Alışkanlıkları Analizleri‘ çalışmasını hazırladıklarını söyledi.

Türkiye İnternet Alışkanlıkları Analizleri Araştırmasına göre Türkiye’de yapılan en çok yapılan 10 arama şöyle gerçekleşti;

EBA TV, La Casa De Papel, kısa çalışma ödeneği, açık kapı, Aytaç Yalman, Berat Kandili, Ziraat kredi başvuru, entübe, Halkbank kredi başvuru, ePttAVM oldu.

Instagram’da Koronavirüs Gönderileri  

Dernek tarafından yapılan araştırmaya göre, 17 Nisan’a kadar Instagram’da milyonlarca gönderinin;

#koronavirüs, #covid19, #koronatürkiye ve #koronagünleri etiketi ile paylaşıldığını aktaran Çalmuk, “Instagram’da #koronavirüs benzeri etiketlerle paylaşılan gönderiler 100lerce milyon etkileşim aldı. Türkiye’de ise; #evdekal, #evdekaltürkiyem, #evdehayatvar etiketleri ile 3 milyondan fazla gönderi paylaşıldı. Bu etiketler ile yapılan gönderiler ise 145 milyondan fazla gösterim aldı” ifadelerini kullandı.

6 Milyondan Fazla Tweet  

Çalmuk, ayrıca Türkiye’de twitter kullanıcıları tarafından #koronavirüs ve benzeri etiketlerle 6 milyondan fazla tweet atıldığını, atılan bu tweetlerin 1 milyardan fazla tık ya da etkileşim aldığını belirtti.

Diğer taraftan Sputniknews’te yer alan habere göre, Google Indeks’te genel olarak Covid-19 ve benzeri arama gruplarını içeren 600 milyondan fazla içeriğin yüzde 57’sinin Google kayıtlı haber siteleri tarafından üretildiğini aktaran Çalmuk, “Kovid-19 salgını sürecinde Türkiye genelinde internette yapılan en popüler ilk 10 arama; EBA TV, La Casa De Papel, kısa çalışma ödeneği, açık kapı, Aytaç Yalman, Berat Kandili, Ziraat kredi başvuru, entübe ne demek, Halkbank kredi başvuru, ePttAVM olmuştur” ifadelerini kullandı.

Uluslararası Dijital Girişimcilik Derneği – UDGD Hakkında

UDGD, dünya arenasında filizlenen dijital teknolojilerin ve dijitalleşme kültürünün Türkiye’de faaliyet gösteren girişimcilere doğru aktarılması vizyonu ile kurulmuştur. 2018 yılında onaylanmış tüzüğüyle Dernekler Masası tarafından resmi olarak kayıtlara geçmiş bir kuruluştur. Temel ilkeleri ve faaliyet alanları “Güçlü İletişim, Dijital Dönüşüm ve Sürdürülebilir Gelişim” olarak üç ana başlıkta toplanmaktadır. Bu çerçevede eğitim, seminer, etkinlik, kaynak üretme ve proje geliştirme süreçlerini organize etmeye devam ediyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Girişim Haber @ 2020